SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach
Temat dnia: Na wystawie wakacyjnych skarbów
Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi uczniów na temat pamiątek z wakacji. Wyraziste czytanie wiersza pt. „Wakacyjne skarby”. Zbiory okazów naturalnych i wytworów pracy człowieka. Wyrazy z „ó” niewymiennym. Zajęcia ruchowe. Cyfrowy i słowny zapis liczb jednocyfrowych. Akompaniament na bębenku.
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z zasadami pisowni wyrazów z „ó” wymiennym
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypowiada się pełnymi zdaniami;
czyta wiersz z naturalną intonacją respektując znaki przestankowe;
zna cyfrowy i słowny zapis liczb;
kolekcjonuje różne „skarby”;
podziwia naturalne okazy oraz wytwory pracy ludzi;
poprawnie wypełnia karty pracy;
prawidłowo zastosuje zasady pisowni wyrazów z „ó” wymiennym;
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa, binarna
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela,
przedmioty z wakacji przyniesione przez dzieci,
Tok zajęć:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pamiątek z wakacji (zakupionych lub znalezionych).
Przedstawienie swojej pamiątki:
Czy została kupiona, czy znaleziona?
Gdzie pamiątka została znaleziona?
Wyraziste czytanie wiersza pt. „Wakacyjne skarby”.
Rozmowa na temat przeczytanego utworu. Czytanie odpowiednich fragmentów tekstu:
O jakich skarbach jest mowa w utworze?
W jaki sposób dzieci je zdobyły?
Dlaczego przyniosły do klasy?
Układanie odpowiedzi na pytania K. 5 ćw. 1.
Tworzenie wystawy wakacyjnych skarbów. Oglądanie zgromadzonych przedmiotów.
Uzupełnienie plakatu klasowej wystawy K. 5 ćw. 3.
Wyjaśnienie pisowni z „ó” wymiennym.
Nauczyciel czyta wierszyk-zgadywankę. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć o jakiej literce mowa jest w wierszu.
Ma mnie królik, lód, wiewiórka,
Wróbel, żółw i przepiórka.
Sypiam w łóżku, śpiewam w chórze,
Wdrapuję się na każde wzgórze.
Zawsze bywam u królowej,
Czym ja jestem - kto opowie?
Nauczyciel podaje zasady pisowni „ó” wymiennego”. Rozdaje dzieciom karteczki z wyjaśnieniem.
„Ó” wymienia się na „o”, „a” i „e”.
Tam gdzie słyszysz „-ów” wyraźnie
„o z kreseczką” pisz odważnie.
Również „-ówna” no i „-ówka”
nie przeszkodzą ci w klasówkach.
Podawanie przykładów wyrazów z „ó” wymiennym. Nauczyciel podaje wyraz a uczniowie go zamieniaja na inny tak, aby wyjaśnić pisownię wyrazów z „ó” wymiennym. Przykładowe wyrazy: sposób, osób, wąwóz, powóz, zbiór, brzózka, trójka, ósmy, dwójka, naród, powrót, pióro.
Uzupełnianie kart pracy rozdanych przez nauczyciela.
Dopisywanie brakującego wyrazu według wzoru K. 5, ćw. 2.
Zabawy ruchowe. Ćwiczenia parami z piłka, woreczkami, itp.
MATEMATYKA
Cyfrowy i słowny zapis liczb jednocyfrowych K. M. 4 ćw. 1, 2.
Wykonanie obliczeń K.M. 4, ćw. 3.
Przeliczanie zbiorów K.M. 4. Ćw. 4.
Zapisanie do zeszytów działań na dodawanie, w których w wyniku będzie liczba 10. Dzieci podają przykłady działań.
Zapisanie do zeszytów działań na odejmowanie, w których w działaniu będzie liczba 10. Dzieci podają przykłady działań.
Zadanie domowe K.M. 4 ćw. 5