KONSPEKT
Temat: Struktury językowe, etniczne i religijne w Ameryce Północnej
Klasa II technikum hotelarskie
Dział: Geografia społeczno-ekonomiczna świata
Hasło programu: Ludność Ameryki Północnej
Cele kształcenia: wyjaśnianie przyczyn kulturowego zróżnicowania ludności Ameryki Północnej; Zapoznanie z regionami Ameryki w których występują odmienne języki; Uświadomienie potrzeby współistnienia ludności Ameryki o odmiennych kulturach, religiach;
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
pojęcie kultury,
pojęcie religii, grupy etnicznej
pojęcie kręgów społeczno-religijnych, etnicznych, językowych
zasięg występowania języków, grup etnicznych
zróżnicowanie religijne w Ameryce Północnej.
Uczeń potrafi:
wskazać różnicę między elementami poszczególnych kręgów społecznych (językowych, etnicznych i religijnych)
wskazać na mapie występowanie odmiennych kręgów społecznych (j.w.)
Określić przyczynę występowania w danym regionie odmiennych grup społecznych pod względem odmiennych języków, grup etnicznych i religii.
Metody: pogadanka, „burza mózgów”, praca z podręcznikami i atlasami, opis
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: mapa polityczna Ameryki Północnej, podręczniki, atlasy, projektor, prezentacja multimedialna.
Czas zajęć: 45 min
Plan zajęć
Orientacyjny czas (min) |
Ogniwa lekcyjne |
Czynności uczniów |
Czynności nauczyciela |
Metody i formy pracy |
Środki dydaktyczne |
0 - 6 |
Część wstępna |
Powtórzenie widomości z poprzedniej lekcji |
Przygotowanie do zajęć, Obecność, powtórzenie wiadomości, |
Podająca (odpowiadanie) |
Mapa fizyczna Ameryki Północnej |
6 - 15 |
Wprowadzenie (nowy temat) |
Zrozumienie celów lekcji, udział w dyskusji |
Uświadomienie uczniom celów lekcji, Pogadanka wstępna |
Zbiorowa, pogadanka |
Podręcznik |
15 - 28 |
Podanie zadań, przygotowanie uczniów do pracy |
zapoznanie się z prezentacją, Przygotowanie odpowiedzi na pytania nauczyciele |
prezentowanie tematu, formowanie zadań reproduktywnych, |
Waloryzacyjne |
Prezentacja multimedialna, podręcznik |
28 - 35 |
Opracowanie nowego materiału (rozwiązanie zadań reproduktywnych) |
Sporządzenie wyników pracy, |
Pomoc uczniom w rozwiązywaniu zadań |
Grupowa |
Podręcznik, atlas, mapa fizyczna Ameryki Północnej |
35 - 40 |
usystematyzowanie i utrwalenie nowych wiadomości |
Sprawdzenie wiadomości, udzielane odpowiedzi |
Ocenianie wypowiedzi, pomoc uczniom w prowadzeniu poprawnych notatek |
Zbiorowa |
Podręcznik, mapa, zeszyt |
40 - 45 |
Samokontrola i korekta błędów. (ewentualna praca domowa) |
Sprawdzanie notatek z lekcji, Formowanie pytań dotyczących pracy domowej, |
Objaśnienie ewentualnej pracy domowej |
Praktyczne i programowana |
Zeszyt |
Autodiagnoza
Czy lekcja została przeprowadzona zgodnie z planem?
Jakie są efekty nauczania?
Dobre i słabe momenty z przeprowadzonej lekcji
Efekty pracy uczniów?
Czy materiały pomocnicze były pożyteczne, dobrze dobrane?
Czy czas na przeprowadzenie prezentacji multimedialny był utrzymany?
Nieprzewidzialne trudności
Jakie są sugestie dla przyszłej pracy?
CZY ZAŁOŻONE CELE (programowe) ZOSTAŁY OSIĄGNIĘTE?
Czy zaplanowane umiejętności zostały opanowane