Co robią zwierzęta jesienią? - scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI 5-LETNICH - 18 LISTOPADA 2008
PRZEDSZKOLE NR 13 W KRAKOWIE
PROWADZĄCA: mgr Lidia Bińczycka
TEMAT KOMPLEKSOWY: CO ROBIĄ ZWIERZĘTA JESIENIĄ?
CEL : Zapoznanie ze zmianami w wyglądzie i zachowaniu zwierząt w zależności od pory roku
TEMAT DNIA: Z WIZYTĄ U JEŻA
CEL:
• Poznanie zwierząt, które zapadają w sen zimowy
• Rozwijanie umiejętności liczenia, klasyfikowania, tworzenia ciągów
• Rozwijanie sprawności manualnych
• Eksperymentowanie i badanie otaczającego świata-jak powstaje cień?
PRZEBIEG :
I ETAP:
1. Teatrzyk cienia w oparciu o opowiadanie L. Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały” - „Jak się Krasnal z jeżami w cenzurowane bawił”
- dzieci słuchają w skupieniu, potrafią opowiedzieć treść z uwzględnieniem chronologii wydarzeń
- dzieci wiedzą, dlaczego niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy
2. Zabawa ruchowo-muzyczna w kole „A w ogrodzie jeżyk śpi”
- dzieci potrafią śpiewać oraz ruchem interpretować treść piosenki
3. Zabawy matematyczne „Jeżowa rodzinka”:
a/ „Znajdź swoją rodzinkę” - dzieci łączą się według słownej instrukcji
b/ „Jeżyki do domu” - dzieci układają sylwety jeży według określonych cech: kolor, wielkość
- przeliczają elementy powstałych zbiorów, określają relacje ilościowe: więcej-mniej, o ile mniej, o ile więcej
c/ „Idą jeże drogą”- dzieci potrafią odtworzyć ciąg wieloelementowy według wzoru
d/ „Gdzie jest jeżyk?” - dzieci prawidłowo używają pojęc: na, pod, za, obok, przed oraz pojęć kierunkowych na prawo, na lewo
4. Zabawy badawcze „ Jak powstaje cień?”
- dzieci tworzą cienie różnych przedmiotów, eksperymentują z jego długością i wielkością
II ETAP
1. Zabawa słowna- rymowanka „Jeżyk”
- dzieci potrafią rytmizować tekst głośno-cicho, wolno-szybko oraz poruszać się rytmicznie
2. Zabawy plastyczne „A w ogrodzie jeżyk śpi”
a/ lepienie jeżyków z masy solnej - dzieci potrafią formować ulepianki zgodnie z własnym projektem ( praca indywidualna)
b/ naklejania sylwet na karton, stemplowanie igieł, dorysowywanie liści ( praca zespołowa)