konspekt - krajdywan 4c, konspekty - szkoła podstawowa, klasy 4,5,6, konspekty


Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 6.03.2012r. w kl. 4 c

Temat lekcji : „Krajdywan” Joanny Kulmowej, czyli podróż w baśniowy świat.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Pobudzenie wyobraźni ucznia oraz odróżnienie świata rzeczywistego od fantastycznego.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń wie, jakie są różnice między światem rzeczywistym a światem baśni.

  2. Uczeń wie, na jakie części podzielony jest utwór literacki i jakie środki stylistyczne w nim występują.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi współpracować w małej grupie.

  2. Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst literacki.

  3. Uczeń potrafi poprzeć swoja wypowiedź fragmentem tekstu.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.

  3. Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka wstępna.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna

  1. Metody problemowe:

- „burza mózgów”

Formy organizacji pracy:

  1. Indywidualna.

  2. Zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. Podręcznik : wiersz J. Kulmowej „Krajdywan”

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności.

  2. Pogadanka wstępna - co już wiecie na temat baśni? Jakie posiada cechy?

  3. Polecenie otwarcia podręczników na str.159

  4. Jak nazywają się części, na które podzielony jest wiersz? (zwrotki, inaczej strofy)

Co tworzy strofy? (wersy)

3 minuty

3 minuta

1 minuta

3 minuty

Opracowanie

  1. Odtworzenie wiersza „Krajdywan” z płyty CD, następnie 4 uczniów czyta ten sam wiersz - każdy po jednej strofie.

  2. Polecenie do uczniów, aby wyobrazili sobie, że znajdują się na Krajdywanie i opowiedzieli, co to jest Krajdywan oraz co się na nim dzieje (wypowiedź na podstawie tekstu poparta jego fragmentem)

- „Krajdywan to wyspa, którą się co dzień odkrywa”;

- lecą ptaki - „Lecą ptaki tkane w nieznane”;

- szumią palmy - „ Szumią palmy w puszystym wzorze”;

- świecą gwiazdy - „Świecą gwiazdy nad Krajdywanem”;

- „Toczy pianę wzburzone morze”

_ na Krajdywananie odpływamy w nieznane - strofa 2

  1. Na co należy uważać znajdując się na Krajdywanie? ( strofa 4)

  2. Zapisanie tematu lekcji:

„Krajdywan” Joanny Kulmowej, czyli podróż w baśniowy świat.

  1. Uczniowie wraz z nauczycielem tworzą wspólny obraz wyspy Krajdywan na tablicy. Ochotnicy rysują na tablicy fragmenty obrazu odpowiadające poszczególnym wersom. Cała klasa również rysuje do zeszytu. Obok każdego elementu uczeń dopisuje cytat.

  2. Po zakończeniu pracy ilustrującej wiersz, innym kolorem uczniowie dorysowują swoje własne pomysły.

8 minut

8 minut

3 minuty

1 minuta

10 minut

4 minuty

Utrwalenie

  1. Zadanie domowe :

Podręcznik zad. 4 str. 159

1 minuta

1


