Katarzyna Dzienniak
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia
Cele główne: - utrwalenie i kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych,
- skłonienie do refleksji nad Świętami Bożego Narodzenia,
- zastanowienie się nad sposobami spędzania świąt,
Cele operacyjne: - rozwijanie wyobraźni,
- kształtowanie umiejętności wczuwania się w przydzielone role,
- kształcenie umiejętności twórczego myślenia,
Formy pracy: - indywidualna,
- grupowa,
Metody pracy: - słowna,
- elementy dramy,
- plastyczna,
Środki dydaktyczne:- papierowe półmiski, duży arkusz papieru z narysowanym
stołem,
- kolorowe karteczki, arkusz z narysowanymi konturami obrazu,
- duży arkusz papieru,
- kartki do życzeń,
Przebieg zajęć:
Powitanie. Omówienie tematu zajęć.
Wigilijna potrawa. Uczestnicy zostają podzieleni na grupy poprzez wylosowanie jednego z symboli bożonarodzeniowych (gwiazdki, choinki, płatka śniegu). Tworząc w ten sposób rodzinę, przystępują do przygotowania potrawy wigilijnej. Składniki wybranego przez rodzinę dania wypisane zostaną na papierowym półmisku, przy czym poszczególne składniki mają stanowić elementy dobrej atmosfery w rodzinie - np.: jeden ciepły uśmiech, kilogram dobrego słowa, łyżka miłości, trzy szczypty dobrego humoru itp. Po wykonaniu swoich potraw rodziny nadają im nazwę i umieszczają na arkuszu papieru z narysowanym stołem, który stanowi miejsce spotkania wszystkich bliskich sobie osób.
Kartka świąteczna. Do przygotowania tej nietypowej kartki potrzebny jest arkusz z narysowanym konturem obrazu oraz karteczki z hasłami, np.: opłatek, biały obrus, choinka, pasterka, śnieg, gwiazdka, prezenty, stół, rodzina, kolęda, sianko, pusty talerz, dwanaście potraw, modlitwa, odświętny strój, rozmowa, pojednanie, telewizor, odpoczynek, wspólna kolacja. Zadaniem poszczególnych rodzin jest umieszczenie tych karteczek na wcześniej przygotowanym arkuszu tak, aby w centrum obrazu znalazły się rzeczy według nich najważniejsze w wigilijny wieczór. Ramę zaś tworzyły karteczki z hasłami, które mogą wzbogacić święta, ale nie są one niezbędne. Po przygotowaniu kartek, rodziny prezentują swoje prace i argumentują wybory.
Album rodzinny. Przedstawiciel każdej z rodzin losuje kartkę z opisem wieczoru wigilijnego:
Rodzina I Rodzina wspólnie przygotowuje się do wieczerzy wigilijnej. Dzieci stroją choinkę nakrywają stół. Tata pomaga mamie w przyrządzaniu potraw wigilijnych, wigilijnych potem ukradkiem pakuje dla wszystkich prezenty. Kiedy wszystko jest już gotowe, rodzina dzieli się opłatkiem i zasiada do stołu. Po wieczerzy wspólnie śpiewają kolędy, a potem wyruszają na pasterkę.
Rodzina II Mama w kuchni sama przygotowuje potrawy na wieczerze. W pokoju obok brat i siostra kłócą się o zabawkę. Tata krzyczy na swe dzieci, aby się uspokoiły. Gdy wieczerza jest gotowa, wszyscy zasiadają do stołu. Nikt jednak nie dzieli się opłatkiem, rodzina je w ciszy, nie rozmawiają ze sobą. Po wieczerzy mama sprząta ze stołu, a reszta rodziny ogląda telewizję. Nie ma wspólnego śpiewania kolęd, pasterki, rozmów.
Rodzina III Rodzina ta nie przeżywa wspólnego wieczoru wigilijnego. Dzieci wyjechały na narty. Mama ogląda swój ulubiony serial w telewizji, a tata siedzi przy komputerze. Nie ma wigilijnego stołu, choinki, kolęd, pasterki i opłatka.
Sposób przedstawienia tych sytuacji jest dowolny, w zależności od wyboru grupy. Przy czym prowadzący służy radą podczas przygotowania scenek. Po prezentacji następuje krótkie omówienie przez prowadzącego.
Drabina bożonarodzeniowa. Rodziny otrzymują karteczki z wypisanymi czynnościami: gotowanie, odświętne nakrycie stołu, dzielenie się opłatkiem, kupno prezentów, składanie życzeń, sprzątanie, strojenie choinki, pojednanie z drugim człowiekiem, zaproszenie osoby samotnej na wigilię. Zadaniem uczestników jest umieszczenie tych czynności na drabinie tak, aby na dolnych szczeblach znalazły się najłatwiejsze do wykonania czynności, a na najwyższych najtrudniejsze. Na jednym szczeblu może znajdować się tylko jedno hasło. Po wykonaniu zadania rodziny prezentują swoje drabiny i znajdujące się na niej hasła.
Prezent dla grupy. Prowadzący proponuje, aby na arkuszu papieru z narysowanym konturem prezentu, każdy uczestnik wypisał życzenia skierowane do całej grupy. Następnie arkusz jest umieszczony w widocznym miejscu, a życzenia odczytane na głos.
Prowadzący zaprasza wszystkich uczestników do stołu wigilijnego z potrawami przygotowanymi podczas zajęć przez poszczególne rodziny. Dziękuje wszystkim za uczestnictwo, po czym grupa dzieli się opłatkiem.