Scenariusz konkursu ekologicznego

Scenariusz Konkursu Ekologicznego z dn.28.04.2009 r.

CEL GŁÓWNY: Wykorzystanie wiedzy ekologicznej dzieci podczas konkursu międzygrupowego.

Cele operacyjne:
dziecko:
- rozumie potrzebę dbania o środowisko naturalne człowieka,
- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek,
- potrafi segregować odpady,
- doskonali spostrzegawczość wzrokową,
- logicznie myśli, wyciąga wnioski, udziela przemyślanych odpowiedzi,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
-utrwala wiedzę o środowisku, w którym żyjemy, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka

Przebieg:

1. Powitanie uczestników spotkania.
2. Rozpoczęcie konkursu piosenką „Posprzątajmy świat”.
3. Pokaz mody ekologicznej.
4. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. I
5. „Zawody mądrej głowy” - rozwiązywanie zagadek słownych przez przedstawicieli grup.
6. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. II.
7. „Elektrownia” - układanie puzzli przez przedstawicieli grup.
8. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. III.
9. „Czyścioszki"- segregowanie śmieci do koszyków: plastik, papier, szkło.
10. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. IV.

11. Pomyśl - odpowiedz.
I Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który leczy drzewa? /dzięcioł/
*Co kojarzy się z wiosną?
*Udziel prawidłowej odpowiedzi: Jeżeli zobaczysz w lesie porzuconą butelkę - co robisz?
a/ idziesz spokojnie dalej
b/ przenosisz ją w inne miejsce
c/ wyrzucasz ją do kosza

II Zestaw
*Jak nazywa się ptak o długich czerwonych nogach, czerwonym dziobie, lubiący jeść żaby? /bocian/
*Co kojarzy się z jesienią?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas grzybobrania z rodzicami, znajdujesz dorodny okaz muchomora - co robisz?
a/ oglądasz go z daleka
b/ bierzesz go do ręki i wrzucasz do koszyka
c/ niszczysz go przez nadepnięcie

III Zestaw
*Jak nazywa się ptak, który podrzuca innym ptakom do wysiadywania jajka i woła: ku ku? /kukułka/
*Co kojarzy się z zimą?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Gdy zobaczysz w lesie ogień - co robisz?
a/ uciekasz z miejsca zdarzenia
b/ powiadamiasz osobę dorosłą lub dzwonisz do straży pożarnej
c/ nie robisz nic.

IV Zestaw
*Wymień 3 wiosenne kwiaty. /np. przebiśnieg, krokus, pierwiosnek/
*Co kojarzy się z latem?
*Udziel poprawnej odpowiedzi: Podczas wiosennego spaceru zauważasz pierwsze wiosenne kwiaty - co robisz?
a/ zrywasz je niosąc bukiecik do domu
b/ przyglądasz się kwiatkom wiedząc, że nie wolno ich zrywać
c/ bawisz się wesoło nie zwracając uwagi na to, że podczas zabawy możesz podeptać kwiaty.
12. Wiersz w wykonaniu dzieci z gr. V.
13. Wybierz pojazd, który nie zanieczyszcza powietrza i środowiska naturalnego.
14. Występ dzieci z gr. VI.
15. Ślubowanie Ekologiczne.
- Będę chronił rośliny
- Będę chronił zwierzęta
- Będę chronił wodę
- Będę dbał o czyste powietrze
- Będę chronił glebę
- Będę oszczędzał prąd elektryczny
- Będę segregował śmieci

16. Zakończenie konkursu piosenką „Nie warto mieszkać na Marsie”.

17. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz wręczenie reprezentantom grup pamiątkowych dyplomów.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic