SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 18.04.2012r.
Temat: Sprzątanie świata!
Prowadzący:
Cele ogólne:
kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,
wyrobienie właściwego stosunku do ochrony środowiska,
wdrożenie do segregowania śmieci,
wyrabianie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,
zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów, rozróżnianie szkła, papieru, metalu i plastiku,
uświadomienie dzieciom potrzeby ograniczania śmieci,
wskazywanie możliwości wtórnego wykorzystania odpadów,
utrwalenie znajomości kolorów,
rozwijanie umiejętności współpracy na rzecz dobra ogółu.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
zna źródła i rodzaje odpadów,
zna kolory pojemników na odpady,
rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, recykling,
rozumie konieczność dbania o środowisko,
zna niektóre możliwości wykorzystania surowców wtórnych,
wykorzystuje materiały wtórne do prac plastycznych,
współdziała z rówieśnikami w trakcie zabaw i sprzątaniu otoczenia wokół przedszkola.
Metody:
podające: pogadanka,
poszukujące: burza mózgów, metoda sytuacyjna,
oglądowe: pokaz ilustracji przedstawiających środowisko zanieczyszczone i czyste, prezentacja poszczególnych rodzajów odpadów,
praktyczne: zabawy muzyczno-ruchowe, praca plastyczna ,,Stworek-śmieciorek”,
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
różne rodzaje odpadów,
worki i pojemniki na śmieci, gumowe rękawiczki,
kolorowe kartki papieru,
ilustracje środowiska zanieczyszczonego, czystego, rodzajów odpadów,
gazety, tekturowe rolki po papierze toaletowym,
nożyczki, klej, flamastry.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie opowieści ,,Planetki Ziemi”. Nauczyciel przebrany za zanieczyszczoną planetę Ziemię (obklejony kawałkami papieru) odwiedza dzieci w przedszkolu. Planetka skarży się, że jest chora z winy nieodpowiedzialnych ludzi, którzy ją zanieczyszczają, zaśmiecają, zatruwają i brudzą. Planetka wyjaśnia dzieciom, że nie może funkcjonować w takich warunkach i w konsekwencji niedługo wyginie. Planetka skłania dzieci do spontanicznych wypowiedzi na temat przyczyn jej choroby. Planetka dopytuje się dzieci, czy mogą jej pomóc i w jaki sposób. ,,Planetka Ziemia” pokazuje maluchom ilustracje przedstawiające to, jak kiedyś wyglądała, a jak wygląda teraz. Pokazuje ponadto karton odpadów, która znalazła w drodze do przedszkola.
2. Zabawa dydaktyczna ,,Z czego to jest zrobione”?
Nauczyciel w przebraniu ,,Planetki Ziemi” pokazuje dzieciom zgromadzone odpady. Dzieci oglądają je, dotykają i próbują odgadnąć, z jakiego materiału są zrobione. Dzieci mogą szeleścić, stukać przedmiotami, porównywać ich odgłosy, wygląd i fakturę.
3. Zabawa dydaktyczna ,,Co z tym śmieciem?”
,,Planetka Ziemia” zastanawia się, co też pocznie z tak wielką ilością śmieci? Proponuje, by dzieci wrzuciły odpady do ,,Śmieciojadków” - pojemników na śmieci, które wcześniej przygotowała. ,,Planetka Ziemia” wyjaśnia ich przeznaczenie i przyporządkowane kolory:
żółty - Plastyczek lubi jeść odpady plastikowe,
niebieski- Papierniczek - papierowe,
zielony - Szkiełek - uwielbia zjadać odpady szklane.
Przypomnienie dzieciom, jak należy segregować śmieci, zwrócenie uwagi na np. odkręcanie butelek, gniecenie ich itp.
4. Zabawa ruchowa ,,Trzy kolory”. Dzieci otrzymają emblematy przedstawiające trzy kolory: żółty, niebieski, zielony. Na ścianie rozwieszone są ilustracje przedstawiające odpowiednio: odpady plastikowe, papierowe i szklane. Gdy nauczyciel gra na tamburynie dzieci biegają swobodnie po sali, na przerwę w muzyce stają pod ilustracją odpowiadającą kolorowi ich emblematów.
5. Zabawa ruchowa ,,Śmieciuchy”. Dalej wykorzystujemy w tej zabawie kolorowe emblematy. Na przerwę w muzyce dzieci kucają i podnoszą się tylko te, których kolor pasuje do wymienionego przez nauczyciela rodzaju śmiecia. Np. N. woła ,,plastik” - wstają dzieci z kolorem żółtym.
6. Burza mózgów ,,Dobre rady na odpady”. Próba szukania odpowiedzi na pytanie, jak można wykorzystać ponownie odpady. ,,Planetka Ziemia” wyjaśnia przedszkolakom znaczenie pojęcia ,,recykling”. Prezentuje też rzeczy wykonane z surowców wtórnych np. papier toaletowy, blok rysunkowy, kartonowe pudełko, plastikowe pojemniki, szklaną butelkę… itp.
7. Zabawy muzyczno-ruchowe z gazetami:
,,Zamiatamy śmieci” - na przerwę w muzyce dzieci udają, że gazeta służy za miotełkę i ,,zamiatają smieci” w sali,
,,Gazeta jest” - na przerwę w muzyce dzieci prezentują pomysły dotyczące tego, czym może stać się gazeta, np. parasol, teczka pod pachę, lornetka, kubek, piłka, wachlarz, taca itp.
8. Praca plastyczna ,,Stworek-śmieciorek” z wykorzystaniem tekturowych rolek po papierze toaletowym i starych gazet. Wystawa prac.
9. Akcja ,,Sprzątanie świata” - wyjście na plac wokół przedszkola, porządkowanie śmieci, zwrócenie uwagi na odpowiednią segregację odpadów.