Konspekt zajęć
Temat: „Mam swoje prawa”- zapoznanie dzieci z przysługującymi im prawami.
Cel główny: Zapoznanie dzieci z prawami, z jakich mogą korzystać.
Cele szczegółowe: Dziecko:
- zna swoje prawa
- wie, jakie instytucje zajmują się ich ochroną i do kogo się zwrócić, gdy są one łamane
- wie o konieczności ich przestrzegania
Metody pracy: - słowna
czynna
oglądowa
Formy pracy: - praca z całą grupą
Ilość dzieci w grupie: 28
Grupa wiekowa: pięciolatki
Czas trwania zajęcia: 25 minut
Pomoce dydaktyczne: ilustracje przedstawiające prawa dziecka, ilustrowana ankieta dla dzieci (załącznik 1), kredki, kaseta z piosenką, muzyka relaksacyjna dla dzieci, zabawki, szarfy
Przebieg zajęcia:
Zabawa wyciszająca dzieci „Ślepy telefon”
Dzieci ustawiają się w kole. Na sygnał odwracają się w prawą stronę i zamykają oczy. Zabawę zaczyna nauczyciel, który poklepuje dziecko stojące przed nim i pokazuje mu pewien gest. Dziecko przekazuje gest dalej tak, aby doszedł on do ostatniej osoby. Gdy to się stanie dzieci próbują rozszyfrować, co oznacza dany gest?. Gdy im się to udaje nagradzamy się brawami.
Scenki dramowe.
Nauczycielka wybiera spośród dzieci kilkoro, którym przydziela role. Następnie dzieci przedstawiają swoim kolegom pewne scenki. Zadaniem widzów jest odgadnięcie, co chciała im przekazać nauczycielka poprzez krótkie sytuacje.
Scenka pierwsza: Dziecko ma prawo do zabawy.
Scenka druga: Dziecko ma prawo do własności.
Scenka trzecia: Dziecko ma prawo jedzenia.
Rozmowa z dziećmi o ich prawach.
Dzieci oglądają porozwieszane po sali obrazki, następnie siadają w kółeczku i opowiadają, co widzą? Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
Co to są prawa?
Po co są nam potrzebne prawa?
Czy dzieci mają prawa? Jakie?
Jak myślicie, kto tworzy prawa?
Czy należy ich przestrzegać?
Komu powiedzieć, gdy są łamane?
Zabawa ruchowa „Opowiadanie”
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły, każdy oznacza szarfą a następnie nazywa odpowiednie kolory. Czytaj dzieciom opowiadanie, w którym występują nazwy nadane wcześniej zespołom. Dzieci siedząc w kole uważnie słuchają. Ich zadaniem jest obiec kółeczko dookoła po usłyszeniu swojej nazwy.
Wypełnianie kart pracy
Dzieci Siadają do stolików i wypełniają przygotowane dla nich karty pracy- ilustrowane ankiety dotyczące praw dziecka.
Zatwierdzono do realizacji: Zrealizowano: