Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Utrwalenie wymowy głoski „cz”
Cel główny: Usprawnienie narządów mowy i przygotowanie ich do prawidłowego wywołania głoski „cz”.
Cele szczegółowe:
uczeń doskonali poprawną artykulację głoski „cz”
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
uczeń prawidłowo wymawia głoskę „cz” w sylabach,
uczeń prawidłowo wymawia głoskę „cz” w wyrazach i zdaniach prostych,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 90 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Klasa: 3 podstawowa
Pomoce:
Lustro,
Owoce z kartonu zawieszone na patyczku,
Obrazki,
Materiały z książek M. Wrzesińskiej "Chcę poprawnie wymawiać"
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
- wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, - dmuchanie na owoce zawieszone na nitkach, |
Lustro Owoce z kartonu |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny |
-zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka, |
Lustro |
Ćwiczenia słuchowe
|
-uczeń powtarza za nauczycielem: kaczka człapie- człap, człap, człap |
Lustro |
Ćwiczenia językowe |
-owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku, -zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu, -uczeń powtarza sylaby czu, czo, czy, cza, cze |
Lustro |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne |
-utrwalanie poprawnej pisowni głoski „cz”, -prawidłowa wymowa głosek wyrazach: nazywanie obrazków oraz poszerzanie słownika ucznia, |
Obrazki Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych |
Zakończenie zajęć |
|
|