SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agata Chmielińska

Data: 19.10.2012r

Grupa wiekowa: 4-latki

Temat dnia: Wraz z Kolczatkiem poznajemy sposoby przygotowania zwierząt do zimy - historyjka obrazkowa

Cele:

- poznanie zwyczajów niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy

- wdrażanie do uważnego słuchania czytanego tekstu

- rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach

- wyodrębnienie zdarzeń i ustalenie ich w kolejności

- wzbogacenie słownictwa o nowe pojęcia; chochoł, berberys

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, drama, aktywność ruchowa oraz plastyczna, słuchanie opowiadania.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, kierowanie samodzielną aktywnością dziecka, czytanie opowiadania, zadawanie zagadek, instruktaż, pokaz, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: opowiadania „Jak Kolczatek szuka mieszkania” wraz z ilustracjami do tekstu, plansza-leśne zwierzęta, cienie zwierząt, kolczaste przedmioty (szczotka do włosów, do zębów, do butów, kaktus, kasztan w łupinie itp.), gazety, szablon jeża, liście, kartki, kredki świecowe.

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie w tematykę zajęć:

.Rozwiązanie zagadki „Kto jeszcze mieszka w lesie?”

Prezentujemy dzieciom kolczaste przedmioty (różnego rodzaju szczotki, kasztan w łupinie, kaktus). Pytamy, które ze zwierząt się kojarzy z tymi rzeczami? (jeż)

2. Prezentacja jeża

Pokazujemy maskotkę jeża. Pytamy:

- ile ma łapek?

- jak wygląda jego ryjek?

- czym pokryte jest ciało jeża?

3. Zabawa przy muzyce z elem. czworakowania „Kolczasty jeż”

Przy dźwiękach piosenki poruszają się na czworakach, szukając noclegu na zimę (tempo chodu dostosowane do tempa melodii). Gdy nauczyciel wyciszy muzykę - zwijają się
w kłębek i zasypiają.

4. Słuchanie opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania?” (do fragm. zaśnięcia)

W trakcie opowieści o Kolczatku ilustrujemy poszczególne sceny obrazkami, a następnie zadajemy dzieciom pytania:

- jak nazywał się jeż?

- czego szukał?

- do kogo zwrócił się po pomoc?

- jakie jest najlepsze miejsce na sen zimowy dla jeża?

- jakie jeszcze zwierzęta zapadają w sen zimowy?

5. Zabawa gazetowa „Jeż” (wg „Papierowe czary ...”)

Każde dziecko otrzymuje gazetę i wykonuje z nią następujące czynności:

Idzie jeżyk: tup, tup, tup - 3-krotnie uderzają palcami o gazetę

Je jabłuszko: chrup, chrup, chrup - 3-krotne zgniatają gazety w rękach

Cicho drzwiami trzasnął - rzucają o podłogę gazetową kulą

Po obiadku zasnął - rozkładają gazetę i układają na niej głowę do snu

6. Praca plastyczna: kolorowanie historyjki obrazkowej i układanie według wydarzeń