Scenariusz zajęć
Środa 29. 11. 2006
Klasa III
Temat bloku: JESIEŃ DA SIĘ LUBIĆ
Temat zajęć: W deszczowym rytmie.
Cele główne:
Utrwalenie wiadomości na temat aury jesiennej.
Rozwijanie zdolności rytmicznych i muzycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- określa nastrój wiersza i wypowiada się na jego temat oraz wyszukuje odpowiednie fragmenty tekstu,
- taktuje na cztery w rytm piosenki oraz śpiewa wszystkie zwrotki,
- zdefiniuje pojęcie przedtaktu i użyje go podczas śpiewania,
- układa krótkie zdania na temat pogody w listopadzie,
- określa przyczyny powstawania deszczu,
- poprzez dramę określa ciałem zachowanie podczas deszczu,
- rozwiązuje zadania matematyczne.
Metody:
- czynnościowe,
- słowne,
- percepcyjne.
Formy:
- praca z całą grupą, indywidualna, w zespołach.
Pomoce dydaktyczne: H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski - Podręcznik do języka polskiego / WSiP /, karty pracy - „Wesoła Szkoła” / WSiP /, płyta CD audio, czajnik elektryczny, pokrywka od garnka.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Rozwiązanie zagadki podanej przez nauczyciela:
„Przynoszę deszcze, szarugi,
Dzień krótki, a wieczór długi.
Perkoza wysyłam za morze
I jeże usypiam w borze.
Z drzew liście ostatnie spadły,
Świat już stracił jesienne barwy.”
Słuchanie piosenki pt: „ W deszczowym rytmie” z poleceniem: który z jesiennych miesięcy ilustruje ta piosenka?
Określenie nastroju utworu i ustalenie, jakimi środkami to osiągnęła?
Ciche czytanie ze zrozumieniem utworu pt: „ W deszczowym rytmie”
Wypowiedzi uczniów związane z treścią, połączone z głośnym jednostkowym czytaniem wybranych fragmentów utworu:
dlaczego lubisz słuchać, jak pada deszcz?
jaki rodzaj deszczu lubisz słuchać najbardziej i dlaczego?
do czego autorka porównuje deszcz?
Drama: Prognoza pogody na listopad ( przygotowanie w zespołach kilkuosobowych ).
Wybrany(i) prezenter, prezenterzy zapowiada(ją) pogodę wybranego dnia listopada, tygodnia, miesiąca.
Powtórne słuchanie piosenki ze zwróceniem uwagi na dwuczęściową budowę utworu.
Próby śpiewania refrenu wraz z wykonawcami piosenki.
Nauka śpiewania piosenki pt: „W deszczowym rytmie” frazami.
Wprowadzenie przedtaktu.
Śpiewanie piosenki z taktowaniem na cztery.
Zwrócenie uwagi na rozpoczynanie melodii od czwartego ruchu ręki.
Przerwa śniadaniowa:
- zabawy skoczne: przeskakiwanie przez małe i duże kałuże, skoki po kamykach ( narysowane kredą na chodniku ).
- przygotowanie do śniadania.
Rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej ( listopad )
Uzupełnianie zdań.
Układanie wypowiedzi wielozdaniowej na temat pogody w listopadzie.
Bogacenie słownictwa o wyrazy związane z jesienną szarugą: plucha, ulewa, chlapie, pluska itd.
Wypowiedzi uczniów dotyczące powstawania deszczu na podstawie ilustracji w podręczniku.
Przeprowadzenie doświadczenia: powstawania deszczu przy pomocy czajnika elektr. i pokrywki. Sformułowanie i zapisanie wniosku.
Wyszukanie wyrazów o podobnym znaczeniu i wpisanie ich w karty pracy.
Drama: scenki ilustrujące zachowania ludzi w czasie różnych opadów, np. ulewy.
Wzorowe czytanie przez nauczyciela wiersza pt: „Spacer”, ze zwróceniem uwagi na nastrój Listopada i dzieci.
Formowanie papieru w kształcie parasolki.
Spacer ze śpiewaniem piosenki pt: „W deszczowym rytmie” pod kolorowymi parasolkami.
Rozwiązywanie zadań matematycznych.
W domu: przepisanie fragmentu wiersza pt: „Spacer”