KONSPEKT ZAJEĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
OPRACOWAŁA : mgr Krystyna Prądzyńska
4 GODZ.
Blok tematyczny: “Nie” to moje ulubione slowo
Temat dnia : Masz prawo powiedzieć “NIE !”.
EDUKACJA DLA BEZIECZEŃSTWA: Powiedz “nie” obcemu.
Cel ogólny: Wyposażenie dzieci w świadomość, że niektórzy ludzie nie zasługują na zaufanie, a pewne, z pozoru, niewinne sytuacje wymagają stanowczych zachowań lub ucieczki.
Cele operacyjne:
w umyśle dziecka wytworzyło się pojęcie “obcego”;
dziecko uświadomiło sobie, że osoba zagrażająca może być na pozór miła i przyjaźnie wyglądająca,
w umyśle dziecka wytworzył się obrazy sytuacji, które mogą być dla niego zagrażające;
dziecko poznało typowe techniki zachowań “obcego” mające na celu zachęcenie dziecka do odejścia w odludne miejsce;
dziecko potrafi stanowczo odpowiadać “nie” w sytuacjach budzących niepokój;
dziecko wie, że w sytuacjach zagrożenia powinno szukać pomocy w zbiorowościach ludzi.
KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE: Odgrywanie scenek dramowych i uświadomienie sytuacji, w których należy powiedzieć “nie”. Samogłoska “ę”.
Ciche i głośne czytanie ze zrozumieniem , uzupełnianie zdań. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 . Nauka piosenki “Nie”. Pauza w muzyce.
CELE OPERACYJNE: UCZEŃ:
umiejętnie współpracuje w grupie;
odgrywa przydzieloną mu rolę;
wie w jakich sytuacjach należy używać słowa “nie”;
wzbogacił czynny słownik z omawianą tematyką;
umiejętnie buduje zdania z przeczeniem “nie”;
czyta tekst ze zrozumieniem;
rozpoznaje i pisze samogłoskę “ę”;
prawidłowo zapisuje wyrazy ze szczególnym uwzględnieniem “ę”;
poprawnie wypowiada się na temat ilustracji i tekstu;
interpretuje tekst podczas udziału w dramie;
prawidłowo uzupełnia zdania;
umie słuchać z zainteresowaniem;
poprawnie czyta tekst z poznanymi literami;
potrafi rozwiązywać zadania tekstowe, dodawać i w zakresie 100;
poprawnie rozwiązuje grafy;
zna i śpiewa pierwszą zwrotkę piosenki “Nie”;
wie co oznacz pauza w muzyce;
gra proste schematy muzyczne na flecie z uwzględnieniem pauzy ćwierćnutowej ;
czynnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
gra na instrumentach perkusyjnych
FORMY: ZBIOROWA JEDNOLITA, PRACA W GRUPACH, INDYWIDUALNA JEDNOLITA I ZRÓŻNICOWANA
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje przedstawiające ludzi o zróżnicowanym wyglądzie, hasła na paskach papieru, ilustracje ukazujące sytuacje, które mogą wiązać się z zagrożeniem przez obcego, plansza z napisem “NIE”, rozsypanki wyrazowe ,podręcznik “Ja, TY-My”, ćwiczenia “Ja, Ty-My” -część 2 i 4, kaseta z piosenkami Didasko, śpiewnik, instrumenty perkusyjne, karteczki z tematami scenek dramowych, czerwone koła, flety,
Rodzaje edukacji, ogniwa zajęć,kompetencje |
Sytuacje dydaktyczne |
Metody |
Część wstępna, czynności organizacyjno - porządkowe. Edukacja dla bezpieczeństwa. Wprowadzenie do tematu lekcji. Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia. Edukacja polonistyczna. Realizacja tematu lekcji. Edukacja dla bezpieczeństwa
Przerwa śródlekcyjna . Ekspresja ruchowe.
Posługiwanie się językiem ojczystym w zakresie czytania i pisania. Edukacja polonistyczna.
Edukacja dla bezpieczeństwa.
Posługiwanie się językiem ojczystym w zakresie czytania. Edukacja polonistyczna. Rozwijanie umiejętności porządkowania i wykorzystania informacji.
Utrwalenie. Posługiwanie się językiem ojczystym w mowie. Przerwa śniadaniowa.
Edukacja polonistyczna Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie pisania czytania i mówienia.
Przerwa śródlekcyjna. Ekspresja ruchowa. Kształtowanie posługiwania się językiem ojczystym w mowie.
Ekspresja muzyczna Przygotowanie do odbioru dzieła muzycznego. Rozwijanie uzdolnień indywidualnych.
Ekspresja ruchowa Edukacja matematyczna . Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Ekspresja muzyczno - ruchowa. Zachęcanie do twórczej ekspresji
Podsumowanie zajęć.
|
Powitanie, przygotowanie podręczników, przyborów, środków dydaktycznych. Krąg - wypowiedzi na temat samopoczucia dzisiejszego dnia. Dzieci odczytują zamieszczone na tablicy słowo “NIE”, próbują odgadnąć temat zajęć, zgłaszają propozycje. Wyjaśnienie znaczenia słowa “NIE”.
Rozmowa w kręgu, w celu wytworzenia pełnej bezpieczeństwa atmosfery:
poznacie ? Nauczyciel pokazuje portrety ludzi o zróżnicowanym wyglądzie i kontynuuje rozmowę :
Wyszukiwanie wyrazu “obcy” w rozsypance wyrazowej i wpisanie do zeszytu z pamięci.
Nauczyciel opowiada o zachowaniu złego człowieka, Zwraca uwagę na fakt, że jest on na początku bardzo miły, uśmiechnięty, a nawet będzie chciał poczęstować dziecko cukierkiem. Kiedy jednak nikogo nie będzie jego zachowanie się zmieni.
Dzieci pracują w zespołach 3 - 4 osobowych, czytają przestrogi i luźne zdania (które odkładają na bok ) zamieszczone na paskach. Wybierają spośród siebie tego, kto odczyta je głośno i wyraźnie.
Nauczyciel podaje skrótowe opisy sytuacji, które mogą wiązać się z zagrożeniem przez obcego. Za każdym razem na propozycję obcego dzieci wstają , podnoszą czerwony krążek i odpowiadają stanowczym “NIE” . Uczniowie mówią czego nowego się dowiedzieli.
Nauczyciel głośno czyta wiersz. Dzieci czytają i omawiają wiersz z podręcznika . Wyodrębnienie nowej litery “ę”, odszukanie jej w alfabecie. Analiza słuchowa wyrazu “lubię' i modelowanie jego struktury dźwiękowej za pomocą nakrywek, zastąpienie nakrywek znanymi literami. Analiza słuchowo - literowa wyrazów zawierających nową samogłoskę Pisanie nowej litery w zeszytach do kaligrafii Wyszukiwanie nowej litery w tekście s.83. Nauczyciel omawia z dziećmi sytuacje , w których powinny powiedzieć “nie” (ćwiczenia cz. 2 s. 7) .
Dzieci wysuwają propozycje zabawy.
Dzieci odgrywają role w sytuacjach w których należy powiedzieć “nie” np. Koleżanka namawia na pójście do parku lub kina bez zgody rodziców. Kolega namawia cię do zabrania czyjejś rzeczy. Nieznajomy proponuje ci obejrzenie pięknego akwarium ze złotymi rybkami. Nauka piosenki “Nie”(pierwsza zwrotka ) Pauza w muzyce. Wyklaskiwanie rytmów ćwierćnutowych w takcie na cztery ( z pauzą na raz, dwa, trzy lub cztery ). Gra na fletach prostych schematów muzycznych (fonogestyka) z uwzględnieniem pauzy ćwierćnutowej.
Zabawa “Dobrze - źle”
Doskonalenie techniki dodawania i odejmowania w zakresie 10. Rachunek pamięciowy. Dzieci wykonują zadania umieszczone w karcie pracy. Praca na dwóch poziomach, poziom I - praca samodzielna, poziom II - praca przy pomocy nauczyciela (liczenie na konkretach). Liczenie w zakresie 100 - dodawanie kilku składników- Dzieci pracują w zespołach trzyosobowych , rozkładają pełne dziesiątki na składniki, rozwiązują zadania (ćwiczenia nr 4 s. 20 ) Liderzy wypowiadają się na temat wykonanych zadań, trudności ,na które napotkali i pomysłów rozwiązań. Dzieci śpiewają I zwrotkę piosenki “Nie” , maszerują w rytmie ćwierćnut, uderzają w instrumenty perkusyjne na brzmienie słowa “nie”
Dzieci wypowiadają się na temat nabytych umiejętności i zdobytych wiadomości, a także mówią co im się najbardziej podobało. Ocena pracy uczniów przez nauczyciela. Najaktywniejsze dziecko otrzymuje “DYPLOM MĄDREJ GŁOWY”. Praca domowa : Naucz się pięknie czytać, tekst s.82. Ułóż zdanie z wyrazami “nie” i “obcy”. |
Rundka
Problemowa Burza mózgów
Pogadanka problemowa
Pokaz
Zabawa ruchowa
Ćwiczenia
Przyswajanie
Praca w grupach Praca z tekstem
Działania praktyczne
Działania praktyczne
Praca z tekstem
Ekspozycja litery Ćwiczenia Problemowa
Ekspozycja litery Ćwiczenia
Rozmowa Zadaniowa Zabawa ruchowa
Zabawy dramowe
Ekspozycja utworu Praca z tekstem Zabawa ruchowa Gra na instrumencie
Zabawa dydaktyczna
Ćwiczeniowa Problemowa
Praca z podręcznikiem Praca w grupach Problemowa
Muzykowanie
Swobodne wypowiedzi |
Bibliografia
D.Klus-Stańska, M. Nowicka“Bezpieczeństwo dzieci” .Oficyna Wydawnicza “IMPULS”. Krakow 1999.
J. Białobrzeska, W. Went “Program nauczania” i “Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie- Klasa pierwsza”. Wydawnictwo Didasko, Warszawa 1999.
Praca pod red. J. Kidy “Nowatorskie tendencje w edukacji wczesnoszkolnej”. WSP, Rzeszów 1998.