Scenariusz zajęć prowadzonych w przedszkolu nr 12
w Bielsku-Białej
Prowadzące:Ewelina Marszałek i Beata Gandzel
Data:2010.11.19
Grupa wiekowa:5 latki
Temat kompleksowy:Dbamy o zdrowie w czasie szarugi jesiennej.
Temat zajęć:Teatrzyk sylwetowy na podstawie opowiadania
I.Salach „Przeziębienie Krzysia”.
Cel główny:
-zapoznanie ze skutkami niewłaściwego ubierania się jesienią oraz
z możliwością leczenia chorób domowymi sposobami;integracja
percepcyjno-motoryczna.
Cele szczegółowe:
-dziecko obdarza uwagą dzieci i dorosłych,aby rozumieć to co mówią i czego oczekują,grzecznie zwraca się do innych 1.1
-dziecko w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań 1.3
-dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy,stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym,gramatycznym,
fleksyjnym i składniowym 3.1
-dziecko mówi płynnie,niezbyt głośno,dostosowując ton głosu do sytuacji 3.2
-dziecko uważnie słucha,pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach 3.3
-dziecko stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać,co się może zdarzyć 4.3
-dziecko dba o swoje zdrowie 5.1
-dziecko dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem 5.2
-dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych 5.4
-dziecko wie,że nie może samodzielnie zażywać lekarstw 6.4
-dziecko słucha opowiadania i rozmawia o nim 14.5
-dziecko układa krótkie zdania 14.6
Metoda:
-czynna-stawianie dziecku zadań do wykonania;udział w zabawie ruchowej;
-oglądowa-oglądanie przedstawienia;
-słowna-rozmowa na temat przedstawienia.
Forma:
-praca indywidualna;
-praca w grupie.
Organizacja pracy:
-ułożenie dzieci na dywanie;
-przygotowanie dzieci do zabawy.
Czas trwania:około 25 minut.
Środki dydaktyczne:
-tekst opowiadania I.Salach „Przeziębienie Krzysia”,kukiełki,
płyta CD z piosenką „Tańcowała jesień”,emblematy liści,obrazki,
puzzle.
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1.Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integracyjnej „ISKIERKA ZDROWIA „ Nauczycielka przekazuje misia dziecku i mówi : iskierkę zdrowia puszczam w krąg niech wróci do moich rąk
|
Dzieci siadają na dywanie w kręgu
Dziecko mówi swoje imię i przekazuje misia sąsiadowi |
Poprawne siedzenie dzieci -siad krzyżny |
2.Nauczycielka zaprasza dzieci na przedstawienie pt. „Przeziębieni Krzysia” na podstawie opowiadania „Przeziębienie Krzysia” I.Salach ZAŁĄCZNIK NR 1
|
Dzieci uważnie oglądają przedstawienie |
|
3 Rozmowa na temat przedstawienia, nauczycielka zadaje pytania: - o czym było przedstawie- nie? - co przytrafiło się Krzy- siowi? - dlaczego Krzyś się przeziębił? - co zapomniał ubrać ? - czy dzieci znają jakieś domowe sposoby leczenia przeziębienia ?
|
Dzieci wymyślają i podają swoje propozycje- „burza mózgów”
|
Działanie na wyobraźnię poprzez przedstawienie
|
4.Nauczyciel zadaje zagadki: - od tego zależy dobre zdrowie twe, wypij ,połknij prędko czy jest dobre czy złe LEKARSTWO - gdy masz gorączkę wkładasz go pod rączkę TERMOMETR -kiedy kaszlesz lub masz chrypkę pijesz coś słodkiego to coś ulgę ci przyniesie mój mały kolego SYROP
- do tego sklepiku czasami chodzimy po krople , syropki no i witaminy APTEKA
|
Dzieci odgadują zagadki |
Pobudzenie myślenia
|
5.Nauczyciel zaprasza do zabawy orientacyjno - porządkowej „TAŃCZĄCE LIŚCIE” do piosenki „TAŃCOWAŁA JESIEŃ „ |
Każde dziecko dostaje emblemat z kolorowym liściem ,wszyscy tańczą do piosenki ,gdy muzyka milknie dzieci dobierają się w pary odpowiednio do koloru listka |
ZWRÓCENIE UWAGI NA BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS SWOBODNEGO TAŃCA |
6.Nauczyciel rozpoczyna podsumowanie zajęć podkreśla, że ważne jest to jak się ubieramy gdy jest chłodno i pogoda jest brzydka. Zaprasza do układania puzzli -każde dziecko otrzymuje zestaw puzzli z wizerunkiem ciepło ubranego chłopca i po prawidłowym złożeniu przypomina o ciepłym ubieraniu się
|
Dzieci opowiadają czego dowiedziały się na zajęciach i co będą robić,aby nie być chorym. Następnie układają puzzle |
Zwrócenie uwagi na dobre odpowiedzi dzieci i poprawne ułożenie obrazka |
7. Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia ,chwali wszystkich za ciekawe wypowiedzi i miłą atmosferę A w nagrodę każde dziecko otrzymuje emblemat: USMIECHNIĘTA BUŻKA |
Dzieci siedzą na dywanie |
|
„Przeziębienie Krzysia” I.Salach
-Co się dzieje z Krzysiem? -zaniepokoiła się pani Hania. -Od kilku dni nie przychodzi do przedszkola!
-Przeziębił się i musi leżeć w łóżku -odpowiada Basia -Jest bardzo chory. -odwiedzasz go Basiu? -zapytała pani.
-Tak -kiwnęła głową dziewczynka -opowiadam mu codziennie o tym, co się wydarzyło w przedszkolu -dodała zadowolona.
-W takim razie opowiedz nam co słychać u Krzysia? -powiedziała pani.
-Jest bardzo smutny -Basia opuściła nisko głowę -bo rozchorował się z własnej winy.
-Z własnej winy? -zdziwiła się pani.
-Tak -Basia znowu kiwnęła głową -gdy wychodził na dwór nie założył czapki ani szala. Dlatego teraz cierpi z tego powodu. -Basia zamyśliła się.
Rzeczywiście -zgodziła się pani -to bardzo smutne. Nie słuchał mamy i przeziębił się.
-I musi jeść gorzkie lekarstwa -skrzywił się Piotruś -Brr!
-Takie gorzkie to one nie są -uśmiechnęła się Basia. -Musi pić dużo Herbaty z lipy. I jego mama zrobiła mu syrop z cebuli.
-Syrop z cebuli? -zdziwiły się dzieci -A co to takiego?
-No cóż... -powiedziała pani Chorobę leczy się nie tylko lekarstwami z apteki. Przeziębienie można wyleczyć domowymi sposobami, pijąc herbaty ziołowe, syrop z cebuli i cukru albo syrop z czerwonego buraczka. Nawet największy kaszel można wyleczyć takimi syropami.
-A czy te syropy są dobre? -zapytały dzieci.
-Możemy spróbować -roześmiała się pani -przyniosę cebulę i buraczki, i zrobimy z nich syropy.
-Ale jak? -nie dawały spokoju dzieci.
-Oj, to bardzo proste -powiedziała pani. Cebulę trzeba pokroić w plasterki, położyć na talerzyku, posypać cukrem i postawić tam gdzie jest ciepło. Po kilku godzinach wypłynie z niej słodki sok.
-A buraczek, buraczek? -niecierpliwił się Piotruś
-Z buraczkiem jest tak -ciągnęła pani -trzeba go umyć i wydrążyć dużą dziurę w środku. Do tej dziury nasypać cukru.... i czekać aż wypłynie czerwony sok.
-To ja powiem o tym mamie Krzysia -powiedziała Basia z wypiekami na policzkach.
-Świetnie -odpowiedziała jej pani -na pewno mu nie zaszkodzi. A jeżeli pomoże, to trochę dzięki nam Krzysio prędzej wyzdrowieje.
Dzieci były bardzo zadowolone.