ptak


Konspekt zajęć

Temat kompleksowy: Ptaki

Temat zajęć: Co to za ptak ?

Cele :dziecko:

Metody pracy: słowna, oglądowa, działalności praktycznej

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: wiersz J. Tuwima „Ptasie rozmowy' ilustracje do wiersza , zagadki do rozwiązywania, kolorowe ilustracji przedstawiające ptaki leśne i egzotyczne , karta pracy „Sowa” , farby, pędzle, instrumenty muzyczne, naklejki z ptaszkami pudełeczka z filmów fotograficznych, pióra gołębi

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

  • Nauczyciel prosi dzieci o ustawienie się w koło. Dzieci witają się piosenką na przywitanie „Dziesięciu Murzynków”

  • Nauczyciel prosi dzieci by usiadły w kręgu - zabawa na przywitanie

„Gdzie można spotkać ptaki”

  • Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na krzesełkach i wysłuchały wiersza J. Tuwima „ Ptasie rozmowy” rozmowa na temat wiersza

  • Nauczyciel wprowadza zabawę ruchową „Jaki głos wydaje ten ptak”

  • Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające ptaki, zwrócenie uwagi na ich kolorowe ubarwienie

Dzieci witają się zabawą na przywitanie

Słuchają wiersza

Biorą udział w zabawie

Dzieci wskazują i nazywają ptaki

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

  • Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające ptaszki w gniazdach- rozmowa na temat gdzie mieszkają ptaki, jak budują swoje gniazda, i z czego- naśladowanie budowania gniazdek przez ptaki

  • Nauczyciel wprowadza zabawę ruchową

„Ptaszki w gniazdkach”- przeliczanie w zakresie siedem ( liczebniki główne i porządkowe)

  • Nauczyciel prosi by każde dziecko wylosowało jedno pudełeczko, w którym ukryte są zadania zagadki do przedstawienia za pomoc gestów

  • Nauczyciel wprowadza zabawę muzyczną

„ Lata ptaszek po ulicy”

  • Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na

krzesełkach i z różnym natężeniem głosu

wypowiadały nazwy ptaków

  • Nauczyciel pokazuje dzieciom pióra gołębi

Daje dzieciom do oglądania pióra

  • Nauczyciel czyta dzieciom zagadki o ptakach

  • Nauczyciel prosi by dzieci wylosowały ptaka z pudełka i przyporządkowały go do odpowiedniej

grupy ptaków . zabawa „ Co to za ptak”

  • Nauczyciel wprowadza zabawę naśladowczą

„ Jestem ptakiem'

  • Nauczyciel prosi by dzieci wykonały

pracę plastyczną pt. „Puchacz”

  • Nauczyciel prosi dzieci by usiadły na

Dywanie. Podsumowuje razem z dziećmi

zajęcia

  • Zabawa na pożegnanie „ Iskierka'

Dzieci odpowiadają na pytania i budują swoje gniazda

Biorą udział w zabawie i przeliczają do siedmiu

Każde dziecko za pomocą gestów pokazuje swoje zadanie

Zgadują zagadkę

Śpiewają piosenkę

Wypowiadają tekst

Dzieci opisują wygląd i kształt pióra

Dzieci rozwiązują zagadki

Biorą udział w zabawie - naśladują ptaki

Wykonują prace plastyczne

Wspólnie z nauczycielem podsumowują zajęcia


