KONSPEKT
I. Metryczka konspektu.
1.Imię i nazwisko: - Piotr Krzysztoń
2.Data prowadzenia zajęć: - 1998-09-25
3.Typ szkoły: - Szkoła podstawowa nr 1
4.Nauka przedmiotu: - Informatyka
5.Klasa: - VIII b
6.Miejsce realizacji lekcji: - Pracownia komputerowa
II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.
1.Temat lekcji poprzedniej: - Połączenia zestawu komputerowego.
2.Temat lekcji prowadzonej: - Sieci komputerowe - internet.
3.Temat lekcji następnej: - Dyskowy system operacyjny-funkcje.
4.Czas trwania lekcji: - 2 x 45 minut
5.Czas trwania jednostki metod. - 2 x 45 minut.
III. Cele.
1. Cele operacyjne lekcji.
1.1 Wiadomości do zapamiętania:
a). Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami podstawowych urządzeń w sieci komputerowej (modem, łącza, urządzenia peryferyjne, szyna, gwiazda, pierścień, przeglądarka internetowa, serwer, nadzorca (supervisor), poczta elektroniczna);
b). Uczeń będzie poprawnie wymieniać nazwy poszczególnych elementów zestawu komputerowego dostosowanego do pracy w internecie, które będą pokazywane w różnej kolejności;
1.2 Wiadomości do zrozumienia:
a). Uczeń wyjaśni cel zastosowania konkretnego urządzenia w zestawie, na poziomie dostatecznym;
b). Uczeń poprawnie opisze działanie wskazanego przez nauczyciela elementu zestawu;
1.3 Umiejętności intelektualne.:
a). Uczeń poprawnie odróżni poszczególne elementy zestawu komputerowego bez użycia dodatkowych pomocy;
b). Uczeń bezbłędnie określi zastosowanie poszczególnych urządzeń.
c). Uczeń bezbłędnie odróżni poszczególne rodzaje sieci komputerowych;
1.4 Umiejętności praktyczne:
a). Uczeń poprawnie skojarzy elementy zestawu z innymi elementami z możliwością korzystania z pomocy naukowych;
b). Uczeń poprawnie zaloguje się do odpowiedniej sieci w zależności od poszukiwanej informacji;
1.5 Zdolności poznawcze:
a). Pobudzenie u uczniów wyobraźni technicznej - przestrzennej (związaną z podłączaniem zestawu komputerowego do sieci;
b). Wyrobienie u uczniów myślenia technicznego - abstrakcyjnego (związanego z pracą zestawu komputerowego w sieci internet);
c). Wytworzenie u uczniów zainteresowań w dziedzinie informatyki.
2. Cele kierunkowe prowadzonej lekcji:
a). Uczeń zrozumie konieczność przestrzegania przepisów BHP przy eksploatacji urządzeń komputerowych oraz podczas montażu i demontażu;
b). Uczeń zrozumie sens stosowania sieci komputerowych.
IV. Treści nauczania.
1. Zapotrzebowanie społeczeństwa na sieci komputerowe;
2. Zalety i wady połączeń sieciowych na przykładzie internetu;
3. Zagrożenia związane z korzystania z sieci;
4. Zapoznanie się z siecią internet;
V. Metody nauczania.
1. Faza przygotowawcza.
a). Zorientowanie się: „Co wiedzą uczniowie?” - pogadanka;
b). Rozmowa na wybrany temat związany z tematem lekcji, który już jest opanowany przez uczniów - dyskusja.
c). Pokazanie kilku wybranych urządzeń - pokaz + omówienie.
d). Wykład na temat pracy w sieciach komputerowych;
2. Faza wykonawcza.
a). Demonstracja logowania się do sieci internet;
b). Pokaz obsługi.
c). Praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy poprzez:
prawidłowe zalogowanie się do sieci;
wybór odpowiedniej sieci w zależności od potrzeb;
VI. Formy nauczania.
1. Faza przygotowawcza:
a). Forma podstawowa - praca zbiorowa;
b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;
2. Faza wykonawcza:
a). Forma podstawowa - praca zespołowa;
b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;
Praca samodzielna.
VII. Środki dydaktyczne.
1. Tablica
2. Kreda
3. Gotowe urządzenia komputerowe podłączone do sieci;
VIII. Przebieg lekcji.
1. Faza przygotowawcza.
1.1 Czynności organizacyjne.
a). Przywitanie klasy;
b). Sprawdzenie obecności;
c). Podanie tematu lekcji;
d). Wprowadzenie w temat lekcji.
1.2 Określenie celów lekcji.
a). Celem będzie zapoznanie się z pracą w sieciach komputerowych
2. Faza wykonawcza.
a). Pytania ogólne do klasy typu „Co wiedzą o internecie?”
b). Pogadanka związana z tematem lekcji.
c). Pokaz urządzeń komputerowych służących do pracy w sieci
d). Wykład na temat zastosowanie poszczególnych elementów.
e). Nadzór i kontrola samodzielnego posługiwania się urządzeniami przez uczniów.
3. Faza końcowa.
a). Sesja pytań na temat przeprowadzonej lekcji (uczniowie zadają pytania);
4. Etap kontrolny.
Etap ten został wykonany w fazie wykonawczej lekcji.
-2-