W świecie muzyki, Konspekty


Temat: "W królestwie muzyki"

Cel główny:

rozwijanie inwencji muzycznej i ruchowej,

kształcenie słuchu i poczucia rytmu,

wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie,

utrwalenie wiadomości o instrumentach: trąbka, gitara, flet

kształcenie sprawności manualnej.

Cele operacyjne:

dzieci:

potrafią rozpoznać brzmienie i nazwać instrumenty oraz naśladować grę na nich;

potrafią zaśpiewać piosenk;

umieją zatańczyć taniec "Country dance";

potrafią wesoło bawić się przy muzyce;

układają puzzle i wiedzą co one przedstawiają;

współdziałają w grupie;

potrafią ze skarpetek wykonać pacynki księzniczek, które wykorzystują do tańca i zabawy

Aspekt wychowawczy: stwarzanie sytuacji wyzwalających chęć działania i włączenia się do wspólnej zabawy.

Formy muzyczne:

śpiew zbiorowy,

ruch przy muzyce: taniec, zabawy ruchowe,

aktywne słuchanie muzyki,

improwizacje muzyczne: improwizacja instrumentalna, ruchowa.

Pomoce: emblemmaty z nutami, puzzle przedstawiające trąbkę, gitarę i flet, nagrania CD (J. Rodrigo: "Fantasia para un gentilhombre"; B. Strauss:"Country dance"), pianino, stroje do przebierania, korony dla wszystkich dzieci.

Literatura: U. Smoczyńska - Nachtman "Muzyka dla dzieci"

D. Malko "Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu"

Metoda Bati Strauss.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Wejście dzieci przy akompaniamencie pianina - przywitanie z rodzicami.

Spotkanie z Panią Muzyką, zaproszenie do jej królestwa, które jest smutne, bo nikt w nim dawno nie śpiewał ani nie grał.

Zaproszenie rodziców do wspólnych zabaw kołowych ze śpiewem.

Zaczarowanie dzieci przez p. Muzykę i przeniesienie ich do tajemniczego zamku.

Układanie puzzli - dzieci szukają miejsca z takim samym oznaczeniem jak na ich emblematach i tam w grupach układają puzzle. Następnie nazywają instrumenty, które są przedstawione na puzzlach.

Improwizacja ruchowa do fragmentu utworu, w którym występują dane instrumenty z jednoczesnym naśladowaniem gry na nich.

Wykonanie wspólnie z rodzicami pacynek ze skarpetek.

Opowiadanie przez p. Muzykę o dwóch księzniczkach, które mieszkają na zamku. Pokazywanie pacynkami, jak one się bawią, tańczą zesobą, a nawet kłócą się i gniewają.

Taniec "Country dance" P. Muzyki z inną nauczycielką, a następnie tańczenie tego tańca przez dzieci.

Przebieranie się dzieci w stroje z kufra - przygotowania do balu na zamku. Taniec z rodzicami tańca "Country Dance".

Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.


