1210


Konspekt zajęć dla klasy II

Ośrodek tematyczny: Magiczna moc zaczarowanego drzewa

Temat dnia: Drzewko szczęścia

Edukacja polonistyczna:

- kształtowanie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter,

Edukacja plastyczna:

-rysowanie drzewa

Edukacja matematyczna:

- przelicza obiekty,

Edukacja muzyczna:

- słuchanie muzyki z odgłosami szumu drzew,

Edukacja ruchowa:

- ,, szumi las”

Edukacja społeczna:

- dostrzega potrzeby najbliższej rodziny,

-rozmowa na temat różnych rodzajów drzew

Edukacja techniczna:

Temat: Wykonywanie ,,drzewka szczęścia'' z drutu .

Cele operacyjne:

uczeń potrafi:

- zna właściwości drutu,

-zaplanować przebieg wykonywania pracy,

- powyginać z drutu części drzewka,

-odpowiednio zagiąć i połączyć drut,

- utwardzić podłoże drzewa,

- połączyć odpowiednio poszczególne elementy drzewka,

-przestrzega bezpieczeństwa BHP,

-zachowuje ład na stanowisku pracy

Cele wychowawcze:
- respektuje zasadę zgłaszania się,
- zna zasady współpracy w grupie,

-utrwalenie umiejętności uważnego słuchania poleceń nauczyciela,
- bierze aktywny udział w zabawach,

- wyrobienie przestrzegania zasad i norm przyjętych podczas pracy na zajęciach.

Metody pracy:

-pogadanka,

-pokaz,

- burza mózgów,

-praktycznego działania,

-problemowa

środki dydaktyczne:

materiały: materiały potrzebne do wykonania „drzewka szczęścia” (koraliki, kamyki, giętki drut, plastelina, pudełko po zapałkach, brokat),

-inne pomoce : model gotowego drzewka szczęścia.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

  1. Zajęcia zaczniemy od rozpoznania szumu, zastanówcie się co to może być za szum? Kto lub co wydaje takie odgłosy?

  2. Czy już wiecie co wydaje taki szum? Co wam to przypomina?

  3. Proszę Was teraz ,abyście wysłuchali opowiadania I. Panfil „Drzewo”.

  4. Rozmowa na temat treści:
    - Czy człowiek i drzewo mogą się przyjaźnić?



- Co człowiek może zrobić dla drzewa?

- Co drzewo daje człowiekowi?

- Jakie przedmioty, których codziennie używacie są zrobione z drzewa?
- Czego potrzebuje drzewo, aby żyć?
- A gdyby z drzewa nie było żadnych korzyści, to powinniśmy o nie dbać?

  1. . Zabawa dydaktyczna „Szumi las”
    Proszę jedno dziecko chętne aby chodziło po kolasie mówiło słowa wyliczanki:
    Szumi las, śpiewa las
    Wymień drzewo, jakie znasz ... Proszę aby dziecko na którym zatrzymały się słowa wyliczanki podało nazwę drzewa, a następnie próbuje je odnaleźć wśród zawieszonych ilustracji.

  2. Pokażę Wam teraz przykład drzewka wykonanego za pomocą drutu,

- Zwróćcie uwagę jak jest wykonane,

-Z jakich materiałów został jeszcze zrobiony?

- Możecie wymyślić inne, ciekawe pomysły na wykonanie takiego drzewka?

-Proszę powiedźcie od czego należy zacząć wykonanie takiego drzewka?

- Co następnie?

-I co dalej?

-Co natomiast będzie końcowym etapem pracy wykonania drzewka?

- Czy można jakoś ozdobić drzewko?

-Teraz zapiszemy plan pracy w punktach.

Plan pracy

  1. Skręcenie ze sobą kilkunastu miedzianych drutów.

  2. Wyginanie ,,korzeni”

  3. Przymocowywanie za pomocą plasteliny ,,korzeni”

  4. Wyginanie gałęzi

  5. Ozdabianie drzewa według własnego uznania,

  6. Przy ocenie pracy będę zwracała uwagę na samodzielność jej wykonania oraz jej estetykę. Czyli to czy praca jest starannie wykonana. Pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie wyginania drutu. Teraz przystępujcie do pracy. Po wykonaniu drzewek szczęścia ocenię wasze prace.

  7. Co sprawiło wam największe trudności?

  8. Co było dla wad łatwiejsze?

Dzieci słuchają muzyki

Jest to szum drzew, podczas silnego wiatru, podczas padania deszczu

Słuchanie opowiadania

Tak, drzewo może nam nawet odpowiedzieć ,,dzień dobry” ale nie słowem tylko może np. poruszyć gałązkami,

-Może rozmawiać z drzewem,

- Chłód w lecie, można słuchać szumu drzew, śpiewu ptaków przesiadających na gałęziach, daje nam piękne kolorowe liście które można zasuszyć

-Zeszyty, papier, ołówki, kredki, meble , krzesła, łóżko,stół

-Wody, słońca, powietrza,

-Tak, dlatego, że drzewa wyglądają pięknie w każdą porę roku, na wiosnę jak kiełkują pączki, latem jak ma piękne zielone liście, jesienią jak liście są kolorowe i zimą jak szadź osiada się na gałęziach,

- Dziecko jedno chodzi po klasie i mówi wyliczankę,

-inne dzieci podają nazwy drzew: buk, klon, kasztanowiec, brzoza,dąb

-Dzieci oglądają drzewko,

-Wykonane jest z drutu łatwego do wygięcia , nie jest on ani za twardy, ani za miękki,

-Użyty został jeszcze brokat do ozdobienia drzewka i plastelina , która posłużyła do przymocowania drzewka w pudełku po zapałkach

-Od skręcenia konaru drzewa,tzn. trzeba skręcić ze sobą kilkanaście miedzianych drutów

- Trzeba uformować ,, korzenie”- końce z jednej strony drutu powyginać , które będą tworzyły jego podstawą

-Teraz trzeba umieścić ,,korzenie” w pudełku po zapałkach i przymocować je plasteliną,

- Uformowanie gałązek drzewka wyginając druty według własnego uznania

- Można je spryskać lakierem do włosów i posypać brokatem, albo można na końcu gałązek poprzyczepiać przy użyciu plasteliny kolorowe koraliki,

- Skręcanie drutów,

-Wyginanie ,,korzeni”

-Przymocowywanie za pomocą plasteliny ,,korzeni”

-Wyginanie gałęzi

-Ozdabianie drzewa według własnego uznania.

- Przymocowanie korzeni drzewa do pudełka,

- Wyginanie gałęzi drzew


