SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII
w KLASIE PIERWSZEJ SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ
TEMAT: Wielka kolonizacja grecka. Ustrój miast - państw - Sparta i Ateny.
I. ZAŁOŻENIA METODYCZNE
1. Cele edukacyjne
a) kształcenia:
wiadomości:
- zapoznanie uczniów z przyczynami i kierunkami wielkiej kolonizacji greckiej oraz z ustrojem Sparty i Aten
umiejętności:
- doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą
- rozwijanie umiejętności pracy grupą, umiejętności argumentowania i obrony swoich racji.
- wdrażanie do podejmowania decyzji oraz rozwijanie krytycznego myślenia
b) wychowania:
postawy i przekonania:
- kształtowanie postawy poszanowania dla odmiennych poglądów.
2. Metody pracy:
- elementy dramy
- praca w grupach
- praca z mapą, podręcznikiem i tekstem źródłowym
- pogadanka
3. Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego oraz mapka z podręcznika na str. 85
- podręcznik część I
- 2 arkusze papieru, flamastry i taśma przylepna
- teksty źródłowe
II. Tok lekcji
Część wprowadzająca
Czynności nauczyciela i ucznia |
Metody |
Środki dydaktyczne |
Wskazówki |
Cele |
Uwagi |
1. Sprawdzenie obecności przez nauczyciela, podanie celów i zapisanie tematu na tablicy. |
|
|
|
|
2 min. |
2. Nauczyciel przedstawia przyczyny i kierunki wielkiej kolonizacji greckiej
3. Nauczyciel nawiązuje do osadnictwa w Lakonii i Attyce (krainach, w których leżały miasta-państwa Sparta i Ateny) |
- praca z mapą
- j.w. |
- mapa ścienna „Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego” oraz mapka w podręczniku na stronie 85.
-j.w. |
|
- uczniowie posługują się mapą i potrafią określić kierunki kolonizacji greckiej
- j.w |
4 min.
|
|
|
|
|
|
1 min. |
4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które mają przygotować zalety ustroju I grupa - Aten II grupa - Sparty na podstawie podręcznika, tekstów źródłowych i literatury pomocniczej w celu zachęcenia nowych osadników do osiedlania się w wybranym polis. Z obu grup nauczyciel wybiera dodatkowo po 2 osoby mające stanowić grupę osadników. Uczniowie wybierają w każdej z 3 grup sprawozdawców. |
|
- podręcznik teksty źródłowe i literatura dodatkowa |
- Każda grupa otrzymuje polecenia do opracowania i materiały - należy ustawić stolik za który zasiadają przedstawiciele osadników. |
- Uczniowie znają zasady pracy na lekcji. |
2 min |
Część realizacyjna
Czynności nauczyciela i ucznia |
Metody |
Środki dydaktyczne |
Wskazówki |
Cele |
Uwagi |
- Uczniowie zapoznają się z treścią podręcznika i dodatkowych materiałów. |
- praca w grupach z podręcznikiem i źródłem |
- arkusze papieru - flamastry |
|
- Uczniowie znają cechy ustroju politycznego Sparty i Aten i rozwijają umiejętności pracy w grupie. |
20 min. |
5. Po 20 minutach I i II grupa poprzez sprawozdawców przedstawia zalety ustroju Aten i Sparty przedstawiciela grupy osadników, którzy mogą zadawać pytania |
- elementy dramy |
|
- arkusze umieszczane na tablicy za pomocą taśmy |
- Uczniowie rozwijają umiejętność argumentowania i obrony swoich racji oraz kształtują postawę poszanowania dla odmiennych poglądów |
10 min. |
6. Po zapoznaniu się z argumentami obu zespołów, grupa osadników po zastanowieniu się ogłasza werdykt z uzasadnieniem który z ustrojów wybiera i dlaczego. |
- elementy dramy |
|
|
- Uczniowie kształtują umiejętność podejmowania decyzji, rozwijają umiejętność krytycznego myślenia oraz kształtują w sobie postawę poszanowania dla odmiennych poglądów |
4 min. |
Część podsumowująca
Czynności nauczyciela i ucznia |
Metody |
Środki dydaktyczne |
Wskazówki |
Cele |
Uwagi |
7. Nauczyciel: - ocenia pracę klasy (ocenę otrzymują najbardziej aktywni uczniowie wskazani przez przewodniczących zespołów oraz grupa która potrafiła przekonać do swoich racji) - zadaje pracę domową - żegna się z klasą |
- pogadanka |
|
|
|
2 min. |
Praca domowa:
- Pisemnie odpowiedzieć na pytania 2 lub 4 (do wyboru) z podręcznika na str. 90.
Literatura pomocnicza:
- Demokratyczne Ateny, w: Domanowski J., Olszaniec Sz., Starożytność i średniowiecze w tekstach źródłowych, wyd. Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002
- Spartańskie wychowanie, w: op. cit.
- Encyklopedia szkolna, Historia, WSiP, Warszawa 1995
Opracowała:
IRENA KUSZ
nauczyciel historii
w Zespole Szkół Nr 3 im. M. Rataja
w Tomaszowie Lubelskim