Tomaszów Maz. 07.01.2009r.
Konspekt zajęć z funkcjonowania w środowisku
dla II zespołu edukacyjno- terapeutycznego
(uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym)
Temat: Poznajemy zjawisko zamarzania wody.
CEL OPERACYJNY: Uczeń zna zjawisko zamarzania wody i cechy lodu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna warunki, w których woda zamarza a lód się rozpuszcza.
Uczeń prawidłowo charakteryzuje lód.
Uczeń potrafi zaznaczyć na modelu termometru temperaturę, w której woda zamarza i rozpuszcza się.
Uczeń zna i rozumie niebezpieczeństwa wynikające z przebywania na zamarzniętym zbiorniku wodnym.
Uczeń doskonali umiejętności grafomotoryczne.
Uczeń zna zajęcia organizacyjno- porządkowe.
METODY PRACY: praktycznego działania, aktywizująca, ćwiczenia grafomotoryczne, usprawniające komunikację werbalną i pozawerbalną, rozmowa kierowana.
POMOCE DYDAKTYCZNE: model termometru, kubek z zamarzniętą wodą, „Ćwiczenia i zabawy sześciolatka. Poznajemy- Rysujemy” str. 48, 49, 51, kserokopie do ćwiczeń kontrolnych, plansza z cyklu „Bezpieczne ferie zimowe”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wstępne.
Zajęcia porządkowe.
Przywitanie dzieci, przygotowujemy się do zajęć.
Wyznaczenie funkcji dyżurnego, uzupełnienie kalendarza.
Zapisanie w zeszycie danych kalendarzowych.
Wprowadzenie do tematu. Rozmowa kierowana- przypomnienie warunków w jakich woda zamarza a w jakich topnieje.
Praca z podręcznikiem- opis poszczególnych obrazków, ustalenie kolejności wydarzeń historyjki obrazkowej “topniejący bałwan”, str. 49.
Przerwa obiadowa. Utrwalamy nawyki higieniczne- myjemy zęby.
Część zasadnicza lekcji.
Przypomnienie tematu. Obserwacja zmarzniętej wody w kubku. Rozmowa kierowana- cechy lodu: zimny, przeźroczysty, kruchy, topnieje, gdy jest ciepło.
Omówienie niebezpieczeństw związanych z przebywaniem na zamarzniętym zbiorniku wodnym w oparciu o zdobytą wiedzę o lodzie i ilustrację „bezpieczne ferie zimowe”.
Ćwiczenia kontrolno- utrwalające- wypełnianie kserokopii historyjki obrazkowej, wklejenie do zeszytu.
Część końcowa.
Ćwiczenia grafomotoryczne- pisanie szlaczków samodzielne i po śladzie, dokańczanie obrazków śnieżynek i bałwanków. Ćwiczenia str. 48, 51.
Ocena pracy jest bieżąca- stempelki.
Pochwała dla uczniów.
Opracowała mgr E. Z.