choroby zakazne, dydaktyka, przyroda, klasa IV


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: IV

Dział: Kiedy zachorujesz

Temat: Charakterystyka wybranych chorób zakaźnych.

Zakres treści:

-drobnoustroje chorobotwórcze,

-ogólna charakterystyka wybranych chorób zakaźnych.

Cel ogólny: Uczeń zna ogólną charakterystykę i profilaktykę chorób zakaźnych.

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-poda definicje choroby zakaźnej,

-wymieni choroby zakaźne,

-wymieni zasady postępowania w przypadku zachorowania na chorobę zakaźną

-wyjaśni znaczenie pojęcia: antybiotyk.

B. Zrozumienie wiadomości:

-wskaże drogi, którymi rozprzestrzeniaja się choroby zakaźne,

-wyjaśni, dlaczego nie należy lekceważyć zachorowania na grypę.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-scharakteryzuje wybrane choroby zakaźne,

-przyporządkuje chorobę do drobnoustrojów chorobotwórczych, które ją wywołały.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-przewiduje skutki braku dbałości o higienę osobistą.

Postawy:

-wykazuje dbałość o swoje zdrowie,

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy przyrodniczej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-karta pracy.

Literatura dla nauczyciela:

- M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003

-

Literatura dla ucznia:

-M.Marko-Worłowska, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy czwartej”. Nowa Era. Warszawa, 2003.

-

Notatka:

  1. karta pracy.

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Nauczyciel pyta uczniów co to jest choroba zakaźna i jakie choroby zakaźne znają-burza mózgów. Wyniki są zapisywane na tablicy.

Uczniowie odpowiadają.

Faza realizacyjna

25min

Prosi wskazanego ucznia o podanie zasad postępowania w przypadku zachorowania na chorobę zakaźną.

Pyta o drogi rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych-pogadanka.

Dzieli klasę na 5 grup, każdej grupie przydziela do opracowania 1 chorobę zakaźną(podręcznik, str.165).

Grupa I-grypa

grupa II-ospa wietrzna

Grupa III-świnka

Grupa IV-różyczka

Grupa V-angina

W międzyczasie rozdaje uczniom karty pracy.

Prosi uczniów o zaprezentowanie wyników swojej pracy. Nauczyciel uzupełnia brakujące informacje i dokonuje podsumowania pracy uczniów.

Pyta co to jest antybiotyk?

Wskazany uczeń odpowiada.

Uczniowie pracują w grupach.

Uzupełniają tabelę.

Uczniowie odpowiadają.

Faza podsumowująca

10min

Poleca uczniom rozwiązanie krzyżówki zamieszczonej w karcie pracy.

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: wyjaśnij, dlaczego nie należy lekceważyć zachorowania na grypę.

Dla chętnych: wyjaśnij znaczenie pojęcia zatrucie pokarmowe.


