Sandra Klimkiewicz
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich
Temat: „Przygotowania zwierząt do zimy” - zagadki słowne.
Cel główny:
Zapoznanie dzieci ze sposobami przygotowywania się do zimy wybranych zwierząt.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
poznaje sposoby przygotowywania się wybranych zwierząt do zimy, takich, jak:
- gromadzenie zapasów (wiewiórka)
- zapadanie w sen zimowy (jeż, niedźwiedź)
- odlot do ciepłych krajów (bocian, jaskółka)
rozwija funkcje symboliczną języka poprzez zagadki słowne
rozwija umiejętności uważnego słuchania
doskonali umiejętności grupowania zwierząt ze względu na sposób przygotowywania się do zimy
Metody:
czynne
słowne
Formy:
zbiorowa
zespołowa
Środki dydaktyczne:
Zagadki słowne (jeż, niedźwiedź, jaskółka, bocian, wiewiórka), ilustracje (jeż, niedźwiedź, jaskółka, bocian, wiewiórka), po trzy sylwety: słońce, księżyc, orzech, wesoła melodia, emblematy - słońce, księżyc, orzech dla wszystkich dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Zagadki słowne. Na tablicy wiszą ilustracje przedstawiające: wiewiórkę, bociana, jeża, jaskółkę i niedźwiedzia. Nauczycielka mówi zagadki, a zadaniem dzieci jest podać odpowiedź i wskazać odpowiednią ilustrację.
Mam rude futerko
W małej dziupli mieszkam
Lubię łuskać szyszki
I schrupać orzeszka (wiewiórka)
Czarno - biały fraczek
Buciki czerwone
Umykają żaby
Gdy idę w ich stronę (bocian)
Choć igły ma ten zwierzak
Szyć niczego nie zamierza
Futro z igieł jego zdaniem
To najlepsze jest ubranie (jeż)
Biało - czarne ma skrzydełka
Fruwając zatacza kółka
Gniazdka na oknach buduje
Nazywają ją … (jaskółka)
Przesypia całą zimę
Wiosną budzi się wesoły
I mówi: „Zjadłbym miodu,
Do roboty pszczoły!” (niedźwiedź)
2. Zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali:
- niezdarnie i ciężko, jak niedźwiadki
- szybują, jak jaskółki
- tupią, jak jeżyki
- machają rękami, jak bociany skrzydłami
- podskakują i „chrupią orzeszki”, jak wiewiórki
3. Grupowanie zwierząt. Nauczycielka przypina na tablicy sylwety słońca, księżyca, orzecha. Zadaniem dzieci jest przyporządkować odpowiednie zwierzęta do odpowiednich sylwet:
- księżyc - zwierzęta zapadające w sen zimowy
- słońce - zwierzęta odlatujące do ciepłych krajów
- orzech - zwierzęta gromadzące zapasy na zimę
4. Zabawa orientacyjno - porządkowa. Nauczycielka rozkłada na Sali ilustracje przedstawiające księżyc, słońce i orzech miejsca w których są umieszczone te obrazki to domki zwierząt. Dzieli dzieci na trzy grupy i rozdaje emblematy (jak wyżej - słońce księżyc i orzech). Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali (ptaki „fruwają”, wiewiórki „zbierają orzeszki”, a zwierzęta zapadające w sen zimowy ziewają). Na przerwę w muzyce każda grupa zajmuje swój domek. Zabawę powtarzamy trzy razy.