KONSPEKT ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH
W GRUPIE „Maluchy”
Temat zajęcia: Pieczemy świąteczne pierniczki
Cele ogólne:
- poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,
- ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
- wzmacnianie więzi rodzinnych,
- kultywowanie tradycji świątecznych,
- poznanie sposobu przygotowania pierniczków,
- uwrażliwianie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów
kuchennych,
- utrwalanie przyzwyczajeń do zachowania czystości i porządku w miejscu pracy,
- integracja środowiska rodzinnego dzieci z przedszkolnym.
Cele szczegółowe: dziecko:
- zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego
rodzinnym domu,
- wymienia tradycyjne potrawy wigilijne,
- zna składniki potrzebne do pieczenia pierniczków, oraz sposób ich wykonania,
- przeżywa radość ze wspólnego działania,
- dba o ład i porządek.
Metody:
- słowna - swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Tradycje świąteczne
w Twoim domu”.
- praktycznego działania - wykonanie i ozdabianie pierniczków.
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie, składniki na piernik, gotowe ciasto piernikowe,foremki, kolorowe lukry, posypki, migdały, polewy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA.
Powitanie - Witam tych, którzy…. - dzieci i rodzice, którzy czują się powitani, machają ręką do n-lki.
Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt. „Wigilijne zwyczaje” Małgorzaty Strzałkowskiej:
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania, nawiązanie do tradycji związanych z przygotowaniem świąt w domach dzieci. Chętne dzieci opowiadają jak ich rodzina spędza święta.
Zabawa ruchowa „Pieczemy ciasto”. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto:
Bierzemy dużą miskę - skłon do przodu, gest obejmowania oboma rękami misy do ciasta.
Wsypujemy cukier, wbijamy jajka i mieszamy - prawą ręką gest wsypywania cukru, klaśnięcie w dłonie rozdzielenie skorupki jajka, mieszanie obiema rękami, ruchy okrężne.
Dodajemy roztopione masło, wsypujemy mąkę i mieszamy - gest wlewania i wsypywania oraz mieszania.
Teraz wyrabiamy cisto i wałkujemy - obiema rękami gest wyrabiania ciasta i wałkowania.
Wycinamy ciasteczka i wykładamy na blaszce - prawą ręką wycinamy kształty a następnie przekładamy do lewej ręki (blaszka).
Wkładamy pierniczki do piekarnika - naśladowanie wsuwania blachy i zamykania piekarnika.
Patrzymy przez szybkę jak rosną ciasteczka - pochylenie się do przodu z dłońmi zbliżonymi do czoła.
Wąchamy jak pięknie pachną - wciąganie powietrza przez nos.
I przełykamy ślinkę - połykanie śliny przy zamkniętych ustach.
Słychać dzwonek piekarnika „dryń” i już możemy wyciągnąć ciasteczka z pieca - naśladowanie otwierania piekarnika i wyciągania blachy.
Studzimy ciasteczka - dmuchanie.
Nareszcie możemy spróbować czy się udały - gest wkładania ciasteczka do buzi i naśladowanie jedzenia przy zamkniętych ustach.
Ciasteczka są pyszne więc zjadamy do ostatniego okruszka, oblizujemy wargi - dokładne oblizywanie wargi górnej i dolnej.
I uśmiechamy się zadowoleni pokazując ząbki - szeroki uśmiech.
Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków.
Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.
Dzieci wraz z rodzicami wycinają foremkami kształty pierniczków z wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego
Wspólne dekorowanie upieczonych pierników.
Opracowała:
mgr Anna Filipiak