Pieczemy pierniczki, konspekty


KONSPEKT ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH

W GRUPIE „Maluchy”

Temat zajęcia: Pieczemy świąteczne pierniczki

Cele ogólne:

- poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,

- ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,

- wzmacnianie więzi rodzinnych,

- kultywowanie tradycji świątecznych,

- poznanie sposobu przygotowania pierniczków,

- uwrażliwianie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów

kuchennych,

- utrwalanie przyzwyczajeń do zachowania czystości i porządku w miejscu pracy,

- integracja środowiska rodzinnego dzieci z przedszkolnym.

Cele szczegółowe: dziecko:

- zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,

- potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego

rodzinnym domu,

- wymienia tradycyjne potrawy wigilijne,

- zna składniki potrzebne do pieczenia pierniczków, oraz sposób ich wykonania,

- przeżywa radość ze wspólnego działania,

- dba o ład i porządek.

Metody:

- słowna - swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Tradycje świąteczne
w Twoim domu”.

- praktycznego działania - wykonanie i ozdabianie pierniczków.

Środki dydaktyczne:

Opowiadanie, składniki na piernik, gotowe ciasto piernikowe,foremki, kolorowe lukry, posypki, migdały, polewy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA.

  1. Powitanie - Witam tych, którzy…. - dzieci i rodzice, którzy czują się powitani, machają ręką do n-lki.

  1. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt. „Wigilijne zwyczaje” Małgorzaty Strzałkowskiej:

  1. Zabawa ruchowa „Pieczemy ciasto”. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto:

Bierzemy dużą miskę - skłon do przodu, gest obejmowania oboma rękami misy do ciasta.

Wsypujemy cukier, wbijamy jajka i mieszamy - prawą ręką gest wsypywania cukru, klaśnięcie w dłonie rozdzielenie skorupki jajka, mieszanie obiema rękami, ruchy okrężne.

Dodajemy roztopione masło, wsypujemy mąkę i mieszamy - gest wlewania i wsypywania oraz mieszania.

Teraz wyrabiamy cisto i wałkujemy - obiema rękami gest wyrabiania ciasta i wałkowania.

Wycinamy ciasteczka i wykładamy na blaszce - prawą ręką wycinamy kształty a następnie przekładamy do lewej ręki (blaszka).

Wkładamy pierniczki do piekarnika - naśladowanie wsuwania blachy i zamykania piekarnika.

Patrzymy przez szybkę jak rosną ciasteczka - pochylenie się do przodu z dłońmi zbliżonymi do czoła.

Wąchamy jak pięknie pachną - wciąganie powietrza przez nos.

I przełykamy ślinkę - połykanie śliny przy zamkniętych ustach.

Słychać dzwonek piekarnika „dryń” i już możemy wyciągnąć ciasteczka z pieca - naśladowanie otwierania piekarnika i wyciągania blachy.

Studzimy ciasteczka - dmuchanie.

Nareszcie możemy spróbować czy się udały - gest wkładania ciasteczka do buzi i naśladowanie jedzenia przy zamkniętych ustach.

Ciasteczka są pyszne więc zjadamy do ostatniego okruszka, oblizujemy wargi - dokładne oblizywanie wargi górnej i dolnej.

I uśmiechamy się zadowoleni pokazując ząbki - szeroki uśmiech.

  1. Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków.

  1. Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.

  1. Dzieci wraz z rodzicami wycinają foremkami kształty pierniczków z wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego

  1. Wspólne dekorowanie upieczonych pierników.

Opracowała:

mgr Anna Filipiak


