Krajobraz tajgi i tundry
Scenariusz zajęć dodatkowych dla klasy 6
Cele - uczeń:
potrafi wskazać obszary tajgi i tundry na mapie
potrafi odczytać szerokości geograficzne w jakich te obszary występują
umie odczytać wykres temperatur i opadów wybranego regionu
potrafi powiązać klimat z położeniem tych krain na kuli ziemskiej
wie co to jest tajga i tundra
zna charakterystyczne rośliny i zwierzęta tajgi i tundry
potrafi opisać jak wygląda życie ludzi w tajdze i tundrze
Metody:
informacyjna [opis i wykład], poszukująca [problemowa], operatywna [ćwiczebna]
Formy pracy:
indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
zeszyt, zdjęcia, atlasy, karty pracy, okazy roślinne, zeszyt ćwiczeń
Faza wstępna:
Czynności organizacyjno porządkowe
Wskazanie na mapie obszarów o których będzie mowa na zajęciach
Odczytanie ich szerokości geograficznych
Faza realizacyjna:
Analiza wykresów temperatur o opadów z wybranych rejonów
Wyszukanie odpowiedzi w podanych materiałach na pytanie: co to jest tundra i gdzie występuje?
Jaka roślinność i zwierzęta występują w tundrze?
Wyszukanie odpowiedzi w podanych materiałach na pytanie: co to jest tajga i gdzie występuje?
Jakie rośliny i zwierzęta występują w tajdze?
Indywidualna praca uczniów - uzupełnienie karty pracy przy pomocy atlasów i podanych materiałów
Faza końcowa:
1. Podsumowanie pracy uczniów
2. Uporządkowanie stanowiska pracy
3. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie
KARTA PRACY
Hasło |
Tundra |
Tajga |
Strefa klimatyczna |
|
|
Temperatury |
|
|
Opady |
|
|
Charakterystyczne rośliny |
|
|
Charakterystyczne zwierzęta |
|
|
Bogactwa naturalne |
|
|
Główne zajęcia ludności |
|
|