Page 1 |
1
Ewa Anszperger
nauczyciel - logopeda
Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci z nieprawidłową
realizacją głosek dentalizowanych
.
Temat: Ćwiczenia utrwalające artykulację głoski š z wykorzystaniem wiersza „Szara
myszka”
Cele ogólne:
usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych,
rozwijanie percepcji słuchowej i słuchu fonemowego,
usprawnienie pamięci i koordynacji wzrokowo - słuchowej,
poszerzenie słownika biernego i czynnego.
Cele szczegółowe:
utrwalanie zapisu dwuznaku sz,
prawidłowa wymowa głoski sz w wyrazach z wiersza „Szara myszka”,
doskonalenie autokontroli słuchowej,
usprawnianie techniki czytania,
wyodrębnianie głoski sz w wyrazie ( nagłos, sródgłos, wygłos ),
współdziałanie w zespole.
Metody:
- ćwiczeń ortofonicznych,
- oglądowa,
- słowna,
- ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne:
lustro, kartoniki z sylabami ( sza, szo, szu, sze, szy ), obrazki i wyrazy z wiersza
zawierające głoskę sz, krzyżówka.
Forma pracy: indywidualna i grupowa.
Czas trwania zajęć 45minut.
Przebieg zajęć
I. Zajęcia wprowadzające
1. Ćwiczenia narządów mowy:
a) ćwiczenia języka w celu wzmocnienia jego pionizacji,
b) ćwiczenia mięśnia okrężnego warg,
c) przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas
realizacji głoski sz.
2. Zabawa ruchowa - szumi wiatr i kołyszą się drzewa.
Dzieci stojąc podnoszą ręce do góry i naśladują ruchem i dźwiękiem szum i kołysanie
się drzew: szszszszszszsz - dźwięk długi, najpierw cicho potem coraz głośniej.
Teraz szumią liście: sz sz sz sz sz sz - dźwięk krótki raz cicho raz głośno.
Page 2 |
2
3. Wymyślanie wyrazów rozpoczynających się od wylosowanej sylaby: sza, szo, szu,
sze, szy .
II. Zajęcia zasadnicze
1. Zapoznanie dzieci z treścią wiersza pt. „ Szara myszka”
Szara myszka
Szara myszka w szafie mieszka
a na imię ma Agnieszka.
Ma w szufladzie trzy koszule
kapelusze, szelki, sznurek.
Grywa w szachy, pisze wiersze,
tuszem robi szlaczki pierwsze.
Chętnie szynkę je i groszek,
kasze, gulasz, gruszek koszyk.
2. Zabawa w pytania i odpowiedzi na temat wiersza.
- ćwiczenia w rozumieniu treści wiersza,
- utrwalenie wymowy głoski sz w wyrazach z wiersza.
3. Synteza i analiza sylabowa, głoskowa i literowa imienia głównej postaci
wiersza - Agnieszka.
4. Łączenie w pary - wyrazów rymujących się:
kosz
grosz
groszek
śpioszek
gruszka
muszka
szelki
muszelki
Page 3 |
3
5. Segregowanie obrazków i podpisów do nich wg odpowiedzi na pytania.
Co myszka ma w szafie ?
W co gra ?
Co lubi jeść ?
6. Łączenie sylaby sza z sylabami : ra, fa, chy
i sylab : tu, ko z głoską sz - odczytanie otrzymanych wyrazów.
7. Rozwiązywanie krzyżówki
1
S Z
N U R
E
K
2
K
A
S Z A
3
S
Z A
F A
4
G R U S
Z
K
I
5
A G N
I
E
S
Z K
A
6
M I
A S
T
O
7
T
R
Z Y
8
S Z
Y N K A
9
K
O
S
Z Y C Z
E
K
10
G R O
S Z
E K
11
S
Z A C H Y
1. Służy do wiązania , myszka ma go w szufladzie.
2. Może być manna, jęczmienna lub gryczana.
3. Wiesza się w niej ubranie.
4. Soczyste owoce mogą być żółte albo zielone, lubi je także myszka.
5. Imię dziewczynki, nosi je też myszka
6. Np. Kraków.
7. Ile koszul w szafie ma myszka ?
8. Smaczna wędlina, chętnie zjada ją myszka
9. Zdrobniale koszyk.
10. Zielony smaczny z puszki, chętnie je go myszka.
11. Grywa w nie myszka.
III. Zajęcia końcowe
Podsumowanie zajęć i nagrodzenie dzieci za pracę.
Bibliografia
1. Krupa D., Rymowanki - utrwalanki. Materiały do ćwiczeń logopedycznych , Oficyna
Wydawnicza „ Impuls”, Kraków 2004.
2. Maurer A. (red.), Dźwięki mowy, Oficyna Wydawnicza „ Impuls”, Kraków 2003.
3. Przybysz-Piwkowa M.(red.), Metody wspomagające rozwój mowy w różnych jego
opóżnieniach, Wydawnictwo - DiG Warszawa 2002.