Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV(1), Notatki, Filologia polska i specjalizacja nauczycielska


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV.

Temat: Zabawy z ortografią. Powtórzenie wiadomości.

Cel główny: Uczeń zna zasady ortograficzne pisowni trudnych wyrazów i wie, jak napisać trudne ortograficznie wyrazy.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  1. Zna podstawowe zasady ortograficzne w zakresie ó, u, rz, ż, ch, h.

  2. Potrafi stosować reguły w praktyce.

  3. Wyszukuje i zapisuje poprawnie trudne wyrazy w ćwiczeniach.

  4. Ma większy zasób słów.

  5. Przestrzega reguł właściwego zachowania się w grupie podczas wspólnej pracy.

Pomoce dydaktyczne: karteczki z poprawnie napisanym zdaniem: „Choć jestem leniuchem…”, karty pracy dla każdego ucznia, pięć rebusów na kartkach formatu A4, karteczki z wyrazami do konkursu,

Metody i techniki pracy: pogadanka, ćwiczeniowa,

Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna.

Czas trwania zajęć: 45 minut

Przebieg lekcji:

  1. Sprawy organizacyjno - porządkowe (sprawdzenie obecności).

  2. Podanie tematu lekcji.

  3. Zapoznanie z celami i wyjaśnienie co będzie robione na lekcji.

  4. Uczniowie mieli za zadanie przypomnieć sobie zasady ortografii. Nauczyciel przeprowadza rozmowę kontrolującą wiedzę uczniów (pytania: Literę ch piszemy gdy wymienia się na? - sz Po jakiej spółgłosce piszemy ch? - s Kiedy jeszcze piszemy ch? - na końcu wyrazów Jaki jest wyjątek od tej reguły? - druh Litera h wymienia się na? - g, z, ż, dz Imiona piszemy przez h czy ch? - h Ó piszemy gdy wymienia się na? O, e, a W jakich zakończeniach piszemy ó? - -ów, -ówna, -ówka Jakie są wyjątki? - skuwka, okuwka, podkuwka, zasuwka U czy ó piszemy na początku i na końcu wyrazów? - u W jakich wyrazach na początku jest ó? - ów, ówdzie, ósmy, ósemka, ówczesny W jakich cząstkach piszemy u? -uję, -uje, -ujesz, -ują, -utki, -utka, -utkie, -unia, -uszek, -unek, -uszko -un, -ula, -ulec, -usia, -uch, -uchna, -unio, -uś, -ur Na jaką literę wymienia się rz? - r W jakich zakończeniach piszemy rz? - -arz -erz Jakie mamy wyjątki od tej reguły? - masaż, kradzież, młodzież, odzież W jakich innych zakończeniach mamy rz? - -mistrz, -mierz Po jakich spółgłoskach piszemy rz? p, b, t, d, k, g, ch, j, w Jakie są wyjątki? bukszpan, kształt, pszenica, pszczoła, wszystko, zawsze, Pszczyna, pszczelarz, wszyscy, *w stopniu wyższym i najwyższym przymiotników np. lepszy, najlżejszy Na jakie spółgłoski wymienia się ż? - g, dz, h, z, ź, s Po jakich literach piszemy ż? - m, l, ł, r)

  5. Rozdanie kartek uczniom na których napiszą krótki podyktowany tekst.

Choć jestem leniuchem-

wyrzucam: żółtą stalówkę,

okulary z jednym uchem

i zardzewiałą podkówkę,

wstążkę różową od róży,

suchą , brunatną makówkę,

żółtej gumki okruch nieduży,

dwuzłotówkę, pocztówkę,

skuwkę od pióra, cukierek,

starą gumę, długopis,

zmięty cukierka papierek,

pożółkły, stary brudnopis.

Przekazanie uczniom kartek z poprawnie napisanym zdaniem. Sprawdzanie tekstu przez sąsiada z ławki i poprawienie błędów.

  1. Nauczyciel podaje sylaby z których uczniowie w parach mają ułożyć osiem wyrazów.

gaż, bot, ża, a, nal, a, ba, żant, żur, ża, ba, żur, ba, ba, róż, ża, giel

[ abażur, żaba, żurnal, bagaż, bażant, róża, żabot, żagiel]

Poprawne odpowiedzi zostają zapisane przez uczniów na tablicy.

  1. W następnym ćwiczeniu nauczyciel podaje wyrazy: wróg, klasówka, kotków, drób, główka, wizytówka, posrebrzany, nietoperz, wydłużyć, niegrzeczny, poważny, zatrzeszczeć, kruchy, piechota Włoch, mech. Uczniowie mają za zadanie wyjaśnić pisownię podanych wyrazów.

  2. Nauczyciel podaje zakończenia wyrazów z którymi uczniowie mają ułożyć wyrazy.

-uś, -unia, -usia, -unek, -utki, -uszek, -uch

Maciuś, dzidziuś, Izunia, babunia, lalunia, Bogusia, córusia, rysunek, pakunek, leciutki, malutki, maluszek, paluszek, maluch, kłamczuch,

  1. Następne ćwiczenie polega na uzupełnieniu dialogu podanego na kartach pracy uczniów.

  2. Dzieci uzupełniają luki w ćwiczeniu numer 2 na kartach pracy.

  3. Uczniowie muszę do podanych wyrazów dopisać formy, aby zachodziła wymiana.

tworzyć, lekarz, morze, marzec, jutrzejszy, duch, paluch, okruch, mucha, nóż, wóz, główka.

  1. Nauczyciel prezentuje uczniom pięć rebusów. Klasa wspólnie rozwiązuje zagadki.

  2. Zawody ortograficzne. Trójka dzieci, które nie miały błędów w ćwiczeniu „Choć jestem leniuchem…” bierze udział w zawodach. Każde dziecko po kolei otrzymuje wylosowany przez nauczyciela wyraz do przeliterowania. W tym czasie klasa notuje je do zeszytów i kontroluje odpowiedzi kolegów. Osoba która nie popełni błędu lub popełni ich najmniej wygrywa. Wygraną w konkursie jest

Wyrazy do konkursu: babunia, biurko, bluzka, bohater, bródka, brzęk, brzuch, brzydula, burza, chleb, chłopek, cichutka, chłopiec, chór, chrust, chryzantema, chrzan, cukier, Częstochowa, dach, druh, drzewo, drzwi, duch, dwór, dyżur, fartuch, garaż, góra, groch, grządka, Grzegorz, grzyb, haft, hamulec, Hania, harcerski, hart, hasło, Heniek, herbata, herbatnik, hiacynt, Hilary, hodowla, hymn, jarzębina, jaskółka, kalendarz, kątomierz, kielich, klasówka, kolegów, kołnierz, korytarz, kradzież, Kraków, król, królik, kruchy, krzak, krzesło, krzyk, Krzysztof, książka, kształt, kurz, leciutki, lekarz, lepszy, lodówka, lód, lustro, łóżko, łyżka, narciarz, nauczyciel, nietoperz, nóż, maluję, maluszek, marchewka, marynarz, marzec, Marzena, mech, miód, młodzież, motorówka, można, mrożenie, mrożonka, mróz, mucha, murarz, obóz, ogórek, ogród, opiekunka, orzech, orzeł, ósemka, ósmy, pagórek, pakunek, pchła, pech, piach, piechota, pióro, pocztówka, powtórzyć, pożar, proch, przepiórka, przyjaciel, przystanek, pszczoła, pszenica, puch, rachunek, róża, ruch, rządek, rzeka, rzeczownik, rzepa, rzęsa, rzodkiewka, samochód, schab, schody, schronisko, skuwka, skrzypce, słucha, spaceruję, stół, strach, sucho, talerz, tchórz, trzepak, tworzyć, uczynny, umywalka, uśmiech, wahać, warzywa, wicher, wierzba, wierzch, wiewiórka, wieża, Włoch, wóz, wróbel, wschód, wyżej, zamku, zasuwka, zawierucha, zbiór, zegarmistrz, zwierzątko, źródło, żagiel, żołnierz, żółw,

  1. Praca domowa: Z wyrazami zaznaczonymi na kolorowo w zdaniu: „Choć jestem leniuchem…” ułóż krótki żartobliwy wierszyk oraz pokoloruj obrazek według zasad umieszczonych nad nim (Karta pracy ucznia).


