zabawy z woda, Woda, doświadczenia


Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej

Dorota Grundkowska

Zajęcie przeprowadzone przy współudziale rodziców.

Temat: Zabawy z wodą

Cel:

- utrwalenie podstawowych wiadomości o wodzie ( powstawanie deszczu,

kwaśne deszcze, skąd pochodzi woda pitna)

- przeprowadzenie doświadczeń z wodą z pomocą rodziców

- uświadomienie dzieciom roli, jaką pełni woda w przyrodzie

- kształtowanie analizatora słuchowego

- rozwijanie inwencji twórczej

- uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody

Przebieg:

1.Zabawa w „Zaklinaczy deszczu”- dzieci samodzielnie dobierają się w zespoły, wybierają jedną osobę, która pokazuje ruch do słyszanej muzyki.

2.Pogadanka o wodzie - nauczyciel zadaje dzieciom pytania.

3. Zabawa „ Taniec fal”- dzieci naśladują w rytm muzyki ruch fal, posługując

się długimi wstążkami.

4. Zabawa „ Wodny odgłos”

( LEJĘ WODĘ KONEWKĄ, WYCISKAM GĄBKĘ PRZEZ PALCE,PRZELEWAM WODĘ Z JEDNEGO KUBKA DO DRUGIEGO, PORUSZAM WODĘ REKĄ, DMUCHAM SŁOMKĄ, WPUSZCZAM KROPLE WODY DO MISKI)

Zadaję pytanie dzieciom i rodzicom:

( chlapie, pryska, pluska, szmera, kapie, tryska, płynie)

5.Zachęcam dzieci do dokonania analizy i syntezy wyrazów

WODA, PARA , KROPLA, RYBA, FALE, ZABAWA, REKIN

FOKA, POTOK, KRAN, KAPEK

6.Dokańczanie zdania - Lubię pić wodę, bo…………………….

7.Zapraszam dzieci i rodziców na ulicę „ Wodnych zabaw”

  1. Zabawa - „ Jaki kolor ma woda?”

Zabarw wodę w słoiku na wybrany kolor i porównaj z wywieszonymi obrazkami - przedstawiającymi różne odcienie wody. Pokaż dziecku wspaniałą paletę barw wody.

P.S. Można mieszać kolory!

  1. Zabawa - „ Wodny obraz”

1.Wybierz kawałki bibuły, przyklej je obok siebie. Powstanie wspaniały wodny obraz.

2. Na papierze narysuj fale, używając różnych kolorów kredek pastelowych. Następnie rozetrzyj je po rysunku, używając ściereczki lub chusteczki higienicznej. Uzyskasz wysokie fale, burzliwe odmęty lub delikatne fale.

  1. Zabawa - „ Będzie pływać, czy zatonie?”

Wniosek.

Fakt, iż przedmiot może pływać nie zależy tylko od jego wagi, lecz także od jego kształtu.

  1. Zabawa „ Łódź podwodna”

Pustą butelkę zamknij dokładnie wieczkiem i połóż na wodę. Butelka pływa. Potem stopniowo nalewaj do niej wody.

Wniosek.

Butelka tonie dopiero wtedy, gdy stanie się wystarczająco ciężka.

  1. Zabawa „ Pływać lub tonąć”

  1. Włóż zebrane przedmioty do wody. Czy coś cię zaskoczyło? Czy spodziewałeś(łaś) się, że ciężkie przedmioty zatoną, a lekkie będą pływać?

Wnioski:

Czy zauważyłeś( łaś), że niektóre ciała unoszą się na powierzchni wody, a inne toną?

Spróbuj zanurzyć ciało, które pływa. Musisz mocno naciskać, aby przedmiot znalazł się pod wodą. Ile czasu trzeba mu na ponowne wynurzenie się.

B) Połóż nadmuchany balon na wodę. Potem napełnij balon wodą

i znów połóż na wodę.

Wniosek:

Balon nie wynurzy się ani nie zatonie, bowiem waży tyle ile waży woda.

  1. Zabawa „ Bańki mydlane”

Zanurz rurkę w przygotowanym płynie i spróbuj puścić bańki mydlane. Czy bańki uleciały w górę ?

Wniosek:

Ciepłe powietrze unosi się do góry i pomaga bańkom latać w otaczającym je zimnym powietrzu.

  1. Zabawa „ Czary mary”

Wrzuć nasadkę do butelki napełnionej wodą i dokładnie zakręć butelkę. Nasadka będzie się unosić tuż nad powierzchnię wody.

Czas na czary!

Jeżeli chcesz, żeby nasadka się zanurzyła, ściśnij butelkę. Spróbuj, to się naprawdę udaje!

  1. Zabawa „ Uwierz lub nie”

Wniosek

Jeśli wam się uda, spinacz utrzyma się na powierzchni wody. Woda nie chce się przelać. Wygląda tak, jakby pokrywała ją niewidzialna błonka. Zjawisko to nazywamy napięciem powierzchniowym.

  1. Zabawa „ Oczyszczanie ścieków”

Wniosek

Należy oszczędzać wodę!

  1. Zabawa „ Rozdzielanie kolorów”

Kapnij na środku koła kapkę atramentu. Wycięty pasek ma być zanurzony w wodzie. Patrz, co się będzie działo! Woda powoli wsiąka w bibułę i rozdziela kolory atramentu.

Ta metoda rozdzielania mieszanin nazywa się chromatografią, czyli dosłownie „ rysowaniem barwami”.

  1. Mały bar z napojami

Wymieszaj swój ulubiony napój.

W ofercie jest: woda, sok z cytryny, sok pomarańczowy, sok jabłkowy, kostki lodu, oranżada.

Powiedz - Jak nazywa się ten smak?

Dokończ zdanie - Smakuje jak………………………

Literatura, którą wykorzystałam przy opracowaniu scenariusza:

1.S.Elbanowska. Jak zadziwić przedszkolaka. Tym, co świeci, pływa, lata.

W- wa 1994

2.G.Walter. Woda - żywioły w przedszkolu. Kielce 2004

3.S.Hewitt.Przygoda z przyrodą - zabawy i eksperymenty. Wyd.Podsiedlik -

Kaniowski i Spółka 2000

Dorota Grundkowska

Przedszkole nr 12

Koszalin


