Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Gry i zabawy ruchowe kształtujące siłę, szybkość, zręczność i wytrzymałość.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie wykonywać zlecone zadania w poszczególnych grach i zabawach,
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje zwinność, szybkość, koordynację ruchową, wytrzymałość, zręczność.
- Wiadomości : Uczeń potrafi podać przykłady zabaw i gier, które kształtują siłę, szybkość, zręczność i wytrzymałość, Uczeń zna zasady bezpieczeństwa na lekcjach, na których przeprowadza się zabawy i gry ruchowe, Uczeń zna komendy startowe.
- Postawy i Motywacje: Uczeń wykazuje współzawodnictwo podczas wykonywanych ćwiczeń, Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w grach i zabawach ruchowych, Uczeń przestrzega zasad obowiązujących w przeprowadzanych grach i zabawach, Uczeń zachowuje się w sposób kulturalny i sportowy podczas rywalizacji.
Data: 21.09.2011
Środki dydaktyczne: dwie piłki dęte bądź ręczne, 10 szarf i 2 puste butelki
Liczba uczniów: 14
Klasa: 1ab chłopcy
Miejsce: Sala gimnastyczna
TOK LEKCJI |
TREŚĆ LEKCJI |
REALIZACJA CELÓW |
UWAGI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE |
I. Część wstępna (10'-15')
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3.Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
|
1.Zbiórka. 2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę prowadzonych gier i zabaw ruchowych.
Zabawa ożywiająca: „Powódź” - Dzieci biegają po boisku, na hasło „powódź” dzieci starają zająć jakieś miejsce nad powierzchnią boiska (np. wejść na drabinki). Na hasło „powódź minęła” dzieci zeskakują i biegają swobodnie po boisku.
Ćwiczenia w truchcie: - Uczniowie biegają po obwodzie koła. Na jeden gwizdek wykonują siad skrzyżny, na dwa gwizdki - przysiad podparty, na trzy gwizdki - leżenie przodem, na cztery gwiazdki - podpór tyłem.
Ćwiczenia w miejscu: -skłony głowy w bok (w lewo i w prawo), następnie w przód i w tył.
-prawa ręka w górze, lewa oparta na biodrze i skłony boczne tułowia, następnie zmiana rąk.
-ręce na biodrach i skręty w lewą i prawą stronę.
-ramiona wyciągnięte w przód i przysiady.
-uczniowie w dwójkach leżąc tyłem wykonują rowerek. |
|
Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu.
Uczniowie stają w lekkim rozkroku na szerokość bioder.
Uczniowie mają stopy złączone.
Uczniowie dobierają się w pary tak jak stoją koło siebie.
|
II. Część główna (20'-25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej. |
Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Labirynt” - Dzieci ustawione w kolumnie czwórkowej na odległość ramion, podają sobie ręce, przez co między poszczególnymi czwórkami powstają korytarze. Korytarzami tymi przebiega wyznaczona para uczestników, z której jeden stara się pochwycić drugiego. Parze tej wolno przebiegać tylko korytarzami. Na sygnał prowadzącego, kolumna wykonuje zwroty w lewo bądź w prawo. Po schwytaniu uciekającego może nastąpić zmiana ról, albo też wyznacza się nową parę.
Zabawy na czworakach: „Wyścig kretów” - Gracze stojący na końcu rzędów, przechodzą na czworakach pod nogami współćwiczących i ustawiają się w rozkroku na przodzie swych rzędów. Gdy tam już się znajdują, wówczas następny gracz przedostaje się na czoło swego rzędu. Gdy pierwszy powróci znów na swoje miejsce woła „gotów”, podnosząc rękę do góry. Wygrywa rząd, którego gracze najszybciej przedostaną się w ten sposób na czoło rzędu.
Zabawy rzutne: „Wyścig piłek w gwiazdę” - Jedynki i dwójki podają piłkę między sobą. Wędruje ona od jednego do drugiego gracza, z obwodu jednego koła na obwód drugiego, zakreślając gwiazdkę. Wygrywa zespół, którego piłka odbyła szybciej wyznaczoną drogę.
Zabawa bieżna: „Wyścig stonóg” - Obydwa rzędy biegną czym prędzej do wyznaczonej mety, w między czasie pokonują slalom, tam zawracają tak, aby nigdzie się nie rozerwać i powracają na swoje miejsca. Wygrywa rząd, który pierwszy powróci na linię mety.
Zabawa orientacyjno porządkowa: „Szukaj partnera” - W swojej grupie każdy zawodnik ma przydzielony numer, a także musi pamiętać numer wyższy i niższy od swojego. Na sygnał nauczyciela zawodnicy podają sobie butelkę po kolei wg. numerów, ostatni numer do pierwszego i tak dalej. |
U 1, SM 1, W 2, 3 PiM 1, 2, 3 i 4
U 1, SM 1, W 2, PiM 1, 2, 3 i 4
U 1, SM 1, W 2, PiM 1, 2, 3 i 4
U 1, SM 1, W 2, PiM 1, 2, 3 i 4
U 1, SM 1, W 2, 3 PiM 1, 2, 3 i 4 |
Pary powinny często zmieniać się, aby możliwie wszystkie, a przynajmniej większość dzieci mogła biegać.
dwa koła (jedno w drugim), o równej liczbie graczy, w obydwu odlicza się do dwóch. Jedynki obu kół tworzą jeden zespół, dwójki drugi. Obydwa zespoły współzawodniczą ze sobą. Podania piłek powinny być szybkie, krótkie i dokładne, chwyty oburącz.
Uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach, przy czym każdy chwyta swojego poprzednika za biodra bądź barki.
|
III. Część końcowa (5')
5.Uspokojenie organizmu
6. Czynności organizacyjno porządkowe. Podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.
|
Zabawa uspokajająca: „Ślimak” - Uczestnicy zabawy leżą na brzuchu z nogami wyprostowanymi i załączonymi. Na hasło prowadzącego - ślimak pokaż rogi- dzieci podnoszą głowę, przykładając zwinięte w pięść dłonie do skroni i prostując wskazujące palce pokazują "rogi", jak u ślimaka. Łokcie powinny być uniesione nad podłogą. Na hasło - ślimak schowaj rogi- dzieci zginają wskazujące palce. Natomiast na hasło - ślimak odpoczywa-dzieci kładą dłonie na podłodze i opierając na nich brodę wracają do pozycji wyjściowej 1. Zebranie przyborów i sprzętu.
2. Zbiórka. 3. Omówienie podsumowanie zajęć (co im się najbardziej podobało?). Wyróżnienie najbardziej aktywnych ćwiczących.
4. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami.
|
U 1, SM 1, W 2, 3 PiM 1, 2, 3 i 4
W 1 |
Uczniowie ustawiają się na obwodzie koła. Wzmocnienie mięśni grzbietu odcinka piersiowego, mięśni ściągających łopatki, karku.
Dwuszereg. |