SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 3-4 LATKÓW
Temat dnia: Małe i duże
Blok tematyczny: Chodzę do przedszkola, bo jestem duży
Miesiąc: Wrzesień
Tydzień II
Prowadząca- mgr Ewa Baranowska
Cele główne:
Poznanie przeciwieństw, mały-duży
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Metody pracy wg. W. Okonia:
Grupa metod czynnych- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
Grupa metod słownych- rozmowa, opowiadanie,
Grupa metod oglądowych- pokaz
Treść zajęć:
Nazwa zajęcia |
Czynności nauczyciela i uczniów |
Cele szczegółowe |
Pomoce |
RANEK |
|||
Zestaw ćwiczeń porannych nr IX wg K. Wlaźnik |
1. Ćwiczenie porządkowe: Zbiórka w gromadce przed wychowawczynią, która przypomina dzieciom sposób marszu wielkoludów i krasnoludków. 2. Ćwiczenie orientacyjno - porządkowe: Wielkoludy i krasnoludki. Wychowawczyni wystukuje na bębenku ćwierćnuty. Dzieci chodzą w wysokim wspięciu na palcach - to maszerują wielkoludy, a przy wystukiwaniu ósemek cichutko biegają krasnoludki. 3. Ćwiczenie wyprostne: Słonko wstaje. Słonko schowało się - dzieci skulone w przysiadzie; słonko powoli wstaje, wychodzi na niebo coraz wyżej, wyżej, wreszcie jest bardzo duże - dzieci prostują się powoli, aż do stania z ramionami w górze, którymi zataczają duże koło. 4. Podskoki: Piłeczki. Podskoki obunóż w miejscu. Dal odpoczynku dzieci naśladują ruchem ręki odbijanie piłeczki od podłogi. 5. Ćwiczenie uspokajające: Marsz - 4 kroki zwykłe, 4 kroki z tupnięciem. |
Odpowiednio reaguje na sygnały słowne |
|
„Niezwykła drabina”- zabawa ruchowa |
Nauczyciel układa ze sznurka na dywanie szczebelki drabiny. Dzieci przechodzą po nich w dowolny, wymyślony przez siebie sposób. |
Wymyśla ciekawy sposób przejścia „przez drabinę” ułożoną ze sznurków |
Długi sznurek, lub kilka sznurków |
„Lustro”- zabawa integracyjna, naśladowcza |
Dzieci przy muzyce naśladują ruchy nauczyciela. Odmiana zabawy. Dzieci ustawiają się w parach. Jedno dziecko jest lustrem. Pokazuje dowolne ruchy, a partner je naśladuje. Wcześniej dzieci wypowiadają tekst rymowanki. Jesteś moim lustrem i robisz to, co chcę (wykonują ukłon przed partnerem). |
Naśladuje ruchy n-elki i kolegów |
|
ZAJĘCIE GŁÓWNE Temat: Małe i duże dzieci- zabawy dydaktyczne na porównywanie |
|||
I. WPROWADZENIE: |
|||
„Przeciwieństwa”- zabawa dydaktyczna |
N-elka pokazuje rysunki z przeciwieństwami, dzieci dobierają przeciwne rysunki np. wysoki- niski itp |
Odpowiednio dobiera przeciwieństwo |
Karty z przeciwnymi rysunkami |
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA: |
|||
„Małe i duże dziecko”- zabawa dydaktyczna |
Oglądanie dwóch lalek - wskazanie, która jest małym dzieckiem, a która dużym. Przyporządkowanie niemowlakowi tego, co jest potrzebne małemu dziecku - smoczka, butelki z mlekiem, grzechotki, pieluchy... Słuchanie kołysanki śpiewanej przez nauczyciela małemu dziecku Aaa kotki dwa - nauczyciel śpiewa piosenkę, kołysząc lalkę-niemowlę. Dzieci naśladują jego ruchy - układają ręce w łódkę i poruszają nimi na boki. Pomagają również śpiewać melodię na aaa... Przyporządkowanie dużej lalce tego, co jest potrzebne dużemu dziecku - talerzyka, kubka, łyżki, łyżeczki. Słuchanie kołysanki dla dużych dzieci śpiewanej przez nauczyciela, np. Idzie niebo ciemną nocą. Dzieci kładą się na dywanie na plecach ze skrzyżowanymi na piersiach rękami i słuchając, kołyszą lekko ciałem na boki lub układają się w swobodnej, dowolnej pozycji i zamykają oczy. Podkreślanie różnic pomiędzy małym dzieckiem i dużym, zwracanie uwagi na umiejętności dużego dziecka i pochwalenie go za różne osiągnięcia |
Uczestniczy w rozmowie, dobiera przedmioty należące do niemowlaka, i dziecka dużego, nuci piosenkę zgodnie z rytmem, |
2 lalki- jedna niemowlak, druga jako starsze już dziecko; Smoczek, butelka, pielucha, grzechotka, Talerzyk, kubek, łyżka |
„Małe i duże dzieci”- zabawa orientacyjno-porządkowa |
Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na zapowiedź: Małe dzieci - chodzą w przysiadzie. Na zapowiedź: Duże dzieci - chodzą wyprostowane, unosząc ręce do góry. |
Odpowiednio reaguje na sygnał słowny |
|
„Mały-duży”- zabawa z pokazywaniem |
Dzieci stoją w rozsypce, przykucają na słowa „mały”, wyciągają ręce do góry na słowa „duży”: Mały Jasiek - duży tata Mały lasek - duży las Mały kotek - duży kot Mały piesek - duży pies Mały miś - duży niedźwiedź. Mała piżamka - duża piżama Mała Zosia - duża mama Mały kotek - duży kot Mała psota - dużo psot! (B. Szelągowska) |
Słucha wiersza, pokazuje ruchem jego treść, |
|
III. ZAKOŃCZENIE: |
|||
„Gdzie to się zmieści”- zabawa dydaktyczna, manipulacyjna |
N-elka przynosi 3 pudła- małe, średnie i duże oraz zabawki małą, średnią i dużą, rozmawia z dziećmi czy ta duża zabawka zmieści się do małego pudełka, a do średniego itd. Dzieci odpowiadają manipulują zabawkami.
Następnie prosi dzieci aby każde z nich znalazło zabawkę która zmieści się do małego, średniego i dużego pudełka. |
Porównuje wielkości |
3 pudła- małe, średnie i duże oraz zabawki małą, średnią i dużą, |
„Pociągi z klocków”- zabawa manipulacyjna |
N-elka prosi dzieci aby przyniosły klocki. Ustawia z nich pociągi (węże jak kto woli) budowanie długich, krótkich, porównywanie. Po skończonej zabawie - wspólnie z nauczycielem sprzątanie klocków do pojemnika. |
Porównuje, odpowiednio nazywa- długi, krótki |
Klocki z sali |
PO ZAJĘCIU |
|||
„Pająk i muchy”- zabawa ruchowa z elementami ortofonicznymi |
Dzieci biegają po sali, bzykają jak muchy: bzz… Na hasło: Pająk! - wszystkie muchy zastygają w bezruchu. Wybrane przez nauczyciela dziecko - pająk, oznaczone szarfą, spaceruje między nimi i jeśli któreś dziecko się poruszy albo zaśmieje, zostaje przez pająka złapane w sieć. Pająk zakłada mu szarfę i teraz ono zostaje pająkiem. |
Odpowiednio reaguje na sygnał słowny |
|
„Jestem w przedszkolu”- zabawa orientacyjno- porządkowa |
Dzieci biegają po sali na znak- jestem w przedszkolu, chodzą i witają się ze sobą- (następnie modyfikacja n-elka mówi jaką częścią ciała dzieci się witają np. stopami) |
Odpowiednio reaguje na sygnał słowny |
|
Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań oraz zabawy w małych grupach |
1