KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W PRACOWNI TERAPEUTYCZNEJ
Temat: Wykonanie obrazu ze skóry.
Prowadzący zajęcia:
Data realizowanych zajęć: 18.05.2011
Stanowisko pracy: Praca przy stoliku w pracowni terapeutycznej.
Asia, Kasia, Maciek, Krzysiek, Rafał - pięcioro uczestników upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, w wieku od 20-36 lat. Lubią wykonywać prace plastyczne. Są chętni poznawania nowych technik informatycznych. Grupa jest bardzo pracowita, wykonuje samodzielnie zadane prace z niewielką pomocą prowadzącego. Lubią grać na komputerze i pisać proste teksty. Występują w przedstawieniach teatralnych, wyjeżdżają na konkursy i wycieczki.
Uwagi i zalecenia:
Zajęcia są prowadzone zgodnie z Planem Dnia. Zaleca się o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas opalania płatków róż nad świeczką i przyklejania elementów klejem na gorąco. Prowadzący dokładnie omawia uczestnikom zadanie.
Cele:
- wykonanie obrazu ze skóry,
- kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi,
- wydłużanie czasu koncentracji i uwagi,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo podczas pracy,
- doskonalenie pracy w zespole i komunikowania się w grupie,
- wyrabianie samodzielności, wytrwałości, cierpliwości, wiary w siebie i swoje możliwości
Pomoce:
- stolik,
- krzesło dostosowane do wzrostu uczestnika,
- ramka,
- płyta pilśniowa,
- pistolet do klejenia na gorąco,
- klej na gorąco,
- różne rodzaje skóry,
- klej „Wikol”,
- pędzel,
- farba w sprayu złota,
- farby akrylowe,
- świeczka,
- zapałki,
- nożyczki
Zwracamy uwagę na:
- dokładność wykonywanych czynności,
- staranność wykonywanych czynności,
- kolejność wykonywanych czynności,
- prawidłową postawę ciała uczestników,
- zachowanie uczestników (czy się nie nudzą),
- dbałość o estetykę pracy
Przebieg zajęć:
- prowadzący zaprasza uczestników do pracowni,
- prowadzący wraz z uczestnikami przygotowuje stanowisko pracy,
- zachęca do słuchania i obserwacji,
- prowadzący prezentuje sposób wykonania obrazu,
- smaruje klejem „Wikolem” kawałki skór i marszcząc przykleja je do płyty,
- odrysowuje na skórze elementy płatków róż,
- wycina i opala ich brzegi nad świeczką,
- łączy w kwiaty róż,
- na skórzanych tle przykleja je układając w bukiet,
- nakłada na ramkę gotowy obraz,
- prowadzący zaprasza uczestników do wykonania obrazu ze skóry, jeżeli zachodzi potrzeba wykonuje czynności wraz z uczestnikami - pomaga im,
- uczestnicy dzielą się czynnościami:
- przyklejają skórę do płyty,
- odrysowują i wycinają elementy płatków róż,
- z pomocą prowadzącego, by nie poparzyć dłoni opalają krawędzie płatków nad zapaloną świeczką,
- łączą płatki w gotowe kwiaty za pomocą kleju na gorąco,
- układają bukiet na skórzanym tle, przyklejają róże,
- malują ramkę, pozostawiając do wyschnięcia,
- spryskują złotym sprayem,
- nakładają na gotowy obraz,
- wspólne sprzątanie stanowiska pracy
Etap końcowy:
Prowadzący wraz z uczestnikami wieszają obraz na ścianie w pracowni, gratulują sobie nawzajem wykonanego obrazu.