atak szybki ćw


Konspekt lekcji otwartej dla chłopców kl. Id/s z piłki ręcznej

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Liczba uczniów: 15

Pomoce: piłki ręczne - 8 szt., chorągiewki, szarfy.

Temat lekcji: taktyka atakowania - atak szybki

Cele lekcji:

Kształcący: kształtowanie szybkości poprzez starty z różnych pozycji

Poznawczy: poznanie zasad ataku szybkiego i jego rozegrania

Wychowawczy: rywalizacja w zespole, dyscyplina

Tok lekcji

Treść lekcji, zadania

Środki dydaktyczne

Czynności org. - metodyczne

Część I - 3min

Czynności org. - porządkowe

Sprawdzenie gotowości do zajęć

Rozgrzewka - 12min

Zabawa ożywiająca

1.zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

2.podanie tematu i zadań lekcji

3.gra do pięciu podań

4.marsz dookoła sali, przejście do truchtu i krążenia RR na boki, podskoki

5.odległość 2 - 3m, podanie piłki oburącz zza głowy, po podaniu odrzuty RR, krążenia

6.w szerokim rozkroku o NN wyprostowanych, przetaczanie piłki do partnera i po podaniu piłki wyprost

7.w przysiadzie, podanie piłki do partnera sprzed klatki piersiowej. Po podaniu przejście do klęku, chwyt piłki z jednoczesnym przejściem do przysiadu

8.w dwójkach, w ustawieniu bokiem do siebie, przekazanie piłki partnerowi szerokim łukiem nad głową RR proste

9.w przysiadzie, podanie piłki oburącz do partnera, a po podaniu przejście do podporu przodem

10.w leżeniu tyłem, piłka między NN przeniesienie piłki do kolegi o wyprostowanych NN

11.w siadzie płaskim tyłem do siebie, skręt T, podanie partnerowi piłki z P i L strony

12.leżąc naprzeciw siebie, podanie piłki znad głowy

13.stojąc na jednej nodze, trzymamy piłkę pod udem ugiętej NN, partner obiega ćwiczącego

14.z odbicia obunóż, przeskoki nad leżącą piłką

Jedna piłka ręczna na parę

Ustawienie w dwuszeregu, raport, składa dyżurny

Ćwiczenia w dwójkach, w ustawieniu naprzeciwko siebie

Część II - 20 min

Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

Rozwijanie zdolności twórczych

Kształtowanie szybkości przez starty z różnych pozycji

Samokontrola szybkości

Doskonalenie podań i chwytów piłki

Zespół I

1.taktyka atakowania i atak szybki, ćwiczenia pomocnicze

a)ćwiczący z piłkami ustawieni przy linii bramkowej, podrzucając piłkę do góry w przód, startują, chwytają piłkę z powietrza, kozłują i rzucają do bramki w wyskoku lub w biegu

b)ćwiczący w rzędach naprzeciw siebie w odległości 20 - 25m. przed każdym rzędem w odległości 3m stoi tyłem do swojego rzędu jeden ćwiczący. Drugi zawodnik z rzędu A podaję piłkę do stojącego tyłem zawodnika, ten startuje tuż przed podaniem, chwyta piłkę i podaje do drugiego z rzędu B

zespół II

  • z siadu

  • z klęku

  • z leżenia przodem, tyłem

  • starty z poruszania się krokiem dostawnym w bok

  • starty z poruszania się krokiem dostawnym w przód, tył

  • z obrotem

zespół III

a)ćwiczący dokonuje pomiaru szybkości - bieg sprinterski przez 10s. W miejscu z klaskaniem pod uniesioną nogą

b)po dokonaniu pomiaru szybkości, uczniowie doskonalą sposoby podań i chwytów, rzutów w tempie(3kroki, kozioł)

c)dwie drużyny, jedna stosuje atak pozycyjny, a druga po zdobyciu piłki, atak szybki

d)podział na zespoły i gra szkolna(za zdobytą bramkę z ataku szybkiego 3pkt)

e)ćwiczący ustawieni w rzędzie, pierwszy z rzędu biegnie w kierunku bramki, otrzymuje piłkę z tyłu od partnera lub bramkarza, kozłuje i rzuca do bramki

f)ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach po obu stronach pola bramkowego. Nauczyciel podaje piłkę do wybiegającego z rzędu A, ten podaje do wybiegającego z drugiego rzędu B, a ten rzuca do bramki

g)zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach przeprowadzają szybkie ataki. Obrońca biegnie między atakującymi i stara się przechwycić piłkę. Atakujący rozgrywają piłkę w zależności od sposobu poruszania się obrońcy(2∗1) gdy w ostatniej fazie ataku obrońca zaatakuje posiadającego piłkę - ten powinien podać ją partnerowi. Gdy obrońca pokryje zawodnika bez piłki, to posiadający piłkę kozłuje ją w kierunku bramki i rzuca na bramkę

Piłki ręczne

Podział na ćwiczących w trzech zespołach, wyznaczenie odpowiedzialnych za pracę w zespołach

Dwa rzędy ustawione naprzeciw siebie

Ćwiczący wykonują starty z różnych pozycji na sygnał prowadzącego

Sprawdzenie szybkości za pomocą testu Zuchory

Fragmenty gry, dwie drużyny współzawodniczące

Gra szkolna

Ćwiczenia w formie ścisłej

Ćwiczenia w formie fragmentów gry

Część III - 5min

Ćwiczenia uspokajająco - relaksacyjne.

Zakończenie lekcji

1.w marszu skłony tułowia - ćwiczący wykonuje rzut karny - przepisy PZPR

2.zbiórka. omówienie, podsumowanie zajęć.

Sportowe pożegnanie

Zbiórka w dwuszeregu


