SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data : 02.06.2011r.
Grupa wiekowa : 6-latki
Prowadzący : Kinga Maniak, Urszula Nowak
Temat kompleksowy :
Temat zajęcia :
Cele ogólne:
Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
Cele szczegółowe :
-poznawcze :
Poznawanie i uświadamianie sobie przez dziecko możliwości własnego ciała
-kształcące :
Rozwijanie sprawności fizycznej
Kształcenie koordynacji ruchowej
-wychowawcze :
Rozwijanie umiejętności współpracy
Wspieranie w nawiązywaniu kontaktów społecznych
Wspieranie rozwoju umiejętności dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabaw ruchowych
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, płyta z muzyką, piłeczki, różdżki (drewniane patyczki ze wstążkami)
Literatura dziecięca i pedagogiczna :
A. Wasilak, „Zabawy z chustą”, wydawnictwo KLANZA
„Tańce i zabawy dla grupy”, wydawnictwo KLANZA
red. Leszek Gęca, „Tańce integracyjne w pracy z grupą”, wydawnictwo KLANZA
Etap |
Przebieg |
Zamierzone osiągnięcia dziecka / Cele operacyjne |
Zabawy na powitanie
2. Zabawa ruchowa „Chodzenie”
Zajęcia właściwe
„Z czapeczką”
4. Taniec integracyjny „Carnevalito”
5. Taniec „Wycieczka”
6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Stonoga”
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Pieczenie ciasta”
8. Taniec „Veo Veo”
9. Zabawa z chustą „Pory roku”
10. Zabawa z chustą „Bilard”
11. Zabawa z chustą „Karuzela”
Zajęcia końcowe
12. Zabawa z chustą „Gwiazda”
|
Dzieci chodzą swobodnie po sali, nauczyciel podaje im kolejne instrukcje :
- chłopcy uścisną dłonie chłopców, a dziewczynki uścisną dłonie dziewczynek
Dzieci chodzą swobodnie po sali. Nauczyciel zmienia, co jakiś czas polecenia, np.:
Dzieci otrzymują od nauczyciela różdżki zrobione z patyczka i bibuły. Gra muzyka. Dzieci ustawione są w kręgu. Nauczyciel zakłada na głowę czapeczkę i tańcząc wykonuje jakieś charakterystyczne ruchy z użyciem różdżki - pozostali naśladują go. W pewnym momencie przekazuje czapeczkę w prawą stronę. Teraz osoba posiadająca czapeczkę wymyśla jakiś ruch, a wszyscy go naśladują. Zabawa trwa aż czapeczka wróci do nauczyciela.
Nauczyciel dzieli dzieci na 3-5 osobowe grupki. Każda grupka ustawia się w węża i staje w dowolnym miejscu sali. Nauczyciel włącza muzykę, dołącza do jednej z grup i prezentuje kroki do tego tańca. Taniec składa się w trzech części: - wszyscy maszerując wytupują nogami rytm (na cztery: ćwierćnuta, ćwierćnuta, dwie ósemki i ćwierć- nuta); pierwsza i ostatnia osoba w wężu macha wolną ręką do innych, - węże zmieniają kierunek przemieszczania się - prowadzi teraz jako pierwsza osoba ostatnia - wszyscy podskakują z nogi na nogę; pierwsza i ostatnia osoba machają rękami - dzieci stają w kole i maszerują do rytmu: krok i podskok, krok i podskok (powtarzane 7 razy), po ostatnim skoku zmiana kierunku na przeciwny z głośnym okrzykiem „HA”.
Dzieci stają w kole. Nauczyciel śpiewa piosenkę i naśladuje gesty z piosenki, a dzieci pokazują razem z nim. Na refren dzieci maszerują i również wykonują ruchy zaprezentowane przez nauczyciela. „Przygotował zuch dwie nogi Do dalekiej, ciężkiej drogi. Noga lewa, noga prawa Dla nas zuchów to zabawa. Ref. Idzie zuch, wicher dmucha I do tyłu ciągnie zucha, Ale zuch się nie przejmuje I do przodu maszeruje. Przygotował zuch dwie ręce Tylko dwie bo nie miał więcej. Ręka lewa, ręka prawa. Dla nas bracia to zabawa. Ref. Idzie zuch …”
Nauczyciel dzieli dzieci na 7-osobowe grupki. Dzieci ustawiają się jedno za drugim tworząc stonogę. Nauczyciel tłumaczy dzieciom na czym będzie polegała zabawa. Ja będę śpiewać piosenkę o stonodze, a Wy będziecie chodzić do rytmu i udawać tę stonogę, o której będę śpiewać. Następnie nauczyciel śpiewa piosenkę i pokazuje ruchy jakie dzieci mają wykonywać słuchając piosenkę. „Idzie idzie stonoga, stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga, bęc. Pierwsza noga, druga noga trzecia noga, czwarta noga, piąta noga, szósta noga, siódma noga i…” Na hasło bęc w piosence dzieci stają i każde po kolei wysuwa prawą nogę. Później następuje zmiana, nauczyciel śpiewa piosenkę jeszcze raz, a po haśle bęc, dzieci kolejno wysuwają lewą nogę.
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że będą teraz piec ciasto. Następnie pokazuje kolejne ruchy i opowiada jaką kolejną czynność wykonuje a dzieci powtarzają po nim: -lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie) - ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy - 4 razy wycieramy ręce - 4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka - prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP. - lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP. - zagniatamy ciasto 8 razy - 4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami - ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/ - gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie, a następnie sami jemy Następnie nauczyciel włącza utwór muzyczny i dzieci wykonują te ruchy zgodnie z rytmem melodii.
Dzieci stają w kole. Nauczyciel puszcza piosenkę, śpiewa ją i pokazuje, a dzieci naśladują jego ruchy.
Nauczyciel rozkłada chustę. Dzieci stają wokół niej i trzymają za uchwyty. Nauczyciel zaczyna opowiadać o kolejnych porach roku a dzieci chustą próbują zaprezentować to o czym mówi nauczyciel: Wiosna - pada wiosenny deszczyk, wiosenna burza Lato - pada letni deszczyk, wakacyjna wichura Jesień - spadają liście, ulewa. Zima - pada śnieg, zimowa zawierucha
Dzieci stoją w kole i trzymają chustę. Nauczyciel wydaje kolejne polecenia:
- Dzieci poruszają chustą, na której znajduje się piłeczka. Ma ona wpaść do otworu na środku chusty. - Nauczyciel wybiera kilkoro dzieci które stają obok chusty, a następnie wrzuca na chustę dużo piłek. Część dzieci wachlują chustą tak aby zrzucić piłki z chusty, a pozostałe jak najszybciej wrzucają na chustę piłki, które spadły.
Dzieci trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Śpiewając: „Hej, ho, hej, ho, do pracy by się szło…” - rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo powolnego śpiewania, stopniowo zwiększając tempo. Po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w lewą stronę.
Dzieci kładą się na chuście, z nogami skierowanymi do środka. Nauczyciel podaje kolejne polecenia: - turlamy się w prawo, w lewo - trzymamy się za ręce, podnosimy je do góry i kładziemy za głowę i znowu podnosimy do góry - chwytamy się za ręce, podnosimy się i siadamy - trzymamy się za ręce, podnosimy nogi do góry, krzyżujemy stopy z sąsiadem, opuszczamy razem i nogi i próbujemy wstać.
|
- wykonują polecenia nauczyciela - witają się z innymi dziećmi zgodnie z poleceniem
- poprawnie wykonują polecenia nauczyciela - naśladują swymi ruchami ludzi zmęczonych, smutnych, radosnych - pokazują jak wygląda chodzenie z parasolem pod wiatr, skoki po kamieniach, chodzenie po gorącym piasku - wymyślają śmieszne ruchy
- powtarzają ruchy nauczyciela i innych dzieci - przekazują czapeczkę do osoby po prawej stronie - wymyślają swój własny ruch
- ustawiają się w węża - maszerują do rytmu - zmieniają kierunek i przemieszczają się zgodnie z poleceniem nauczyciela
- naśladują ruchy zaprezentowane przez nauczyciela - maszerują do rytmu - śpiewają wraz z nauczycielem - rozróżniają prawą i lewą nogę oraz prawą i lewą rękę
- ustawiają się jedno za drugim - powtarzają ruchy zaprezentowane przez nauczyciela - pokazują prawą lub lewą nogę gdy przyjdzie ich kolej
- powtarzają ruchy pokazane przez nauczyciela - wykonują ruchy do rytmu - przyspieszają wraz z przyspieszającym się rytmem melodii
- tańczą tak jak pokazuje nauczyciel
- słuchają uważnie o czym opowiada nauczyciel - naśladują ruchami zjawiska, o których mówi nauczyciel
- wykonują poprawnie polecenia nauczyciela - poruszają chustą tak, aby piłeczka wpadła do środka - uważają aby piłeczka nie wypadła z chusty - podrzucają chustą tak, aby piłeczki wypadły z chusty - podnoszą piłeczki i szybko wrzucają je z powrotem na chustę
- śpiewają wraz z nauczycielem - przekazują sobie chustę w odpowiednim kierunku - zachowują rytm w przekazywaniu chusty zgodny z rytmem śpiewanej piosenki - zwiększają tempo śpiewania i przekazywana chusty
- turlają się w odpowiednim kierunku - wykonują polecenia nauczyciela - chwytają za ręce dzieci obok i podnoszą się - krzyżują nogi z dziećmi obok i próbują wstać
|