Jesień w ogródku warzywnym. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6 - letnich
Tematyka zajęć: Jesień w ogródku warzywnym
• Cele ogólne:
o Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
o Utrwalanie znajomości nazw i części warzyw;
o Zwrócenie uwagi jak ważne jest spożywanie warzy;
o Doskonalenie pisowni cyfry 1
o Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania;
o Budowanie zdań pojedynczych poprawnie zbudowanych
o Wykonywanie witraża według instrukcji nauczyciela
o Przestrzeganie zasad bhp
o Kształcenie sprawności manualnych.
• Cele operacyjne ( dziecko...):
o Potrafi wypowiadać się na określony temat;
o Podaje nazwy warzyw
o Wie jakie części z warzyw są jadalne
o Wymienia co otrzymuje nasz organizm, gdy spożywamy warzywa
o Potrafi prawidłowo zapisać cyfrę 1
o Poprawnie odpowiada na zadawane pytanie
o Właściwie posługuje się nożyczkami i przyborami
o Aktywnie podejmuje zadanie
o Dba o bezpieczeństwo na zajęciach
o Estetycznie wykonuje prace
Metody:
- słowna,
- obrazkowa
- czynna - działania praktycznego
Formy:
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, ołówki, blok techniczny kolorowy, nożyczki, klej, biała kartka papieru
Przebieg zajęcia:
I Część wstępna
1. Zgromadzenie dzieci na dywanie i przywitanie.
2. Przedstawienie dzieciom tematu zajęcia i wybór dyżurnego
3. Utrwalenie najważniejszych wiadomości o warzywach
4. Ćwiczenia rozluźniające dłonie
II Cześć główna
5. Rozdanie ołówków i podręczników oraz otwarcie ich na str. 53
a. Rozmowa na temat cyfry i liczby 1
b. Połączenie zbiorów z liczba 1
c. Dokończenie pisania cyfry 1 po śladzie
6. Zgromadzenie dzieci na dywanie i przypomnienie wiersza Jana Brzechwy pt. Na straganie. Wyszukiwanie zbiorów jednoelementowych w oparciu o ilustrację pt. Stragan”
7. Opowiadanie historyjki obrazkowej pt. Od zielonej twardej kapusty główki, do smacznej surówki”
8. Wykonanie kolorowych witraży - przestrzeganie zasad bhp
a. Rozdanie szablonów warzyw
b. Odrysowanie szablonów i wycięcie
c. Przyklejenie kolorowej bibuły
d. Naklejenie białej kartki papieru
III Część końcowa
9. Zgromadzenie dzieci na dywanie i podziękowanie za udział w zajęciu.
10. Zaprezentowanie wykonanych prac
11. Zawieszenie prac na gazetce