SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Prowadzący:
Data: 16.01.2014r.
Temat tygodniowy: Zdrowie jest najważniejsze.
Temat dzienny: Zdrowy ruch dla każdego.
Cele ogólne:
rozwijanie myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego,
ćwiczenie słuchu fonematycznego,
pogłębianie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami na określony temat,
zapoznanie z popularnymi sportami i zabawami zimowymi, utrwalenie ich nazewnictwa,
utrwalenie zasad bezpiecznego uczestnictwa w zabawach i sportach zimowych,
usprawnianie motoryki dużej, promowanie aktywnego wypoczynku,
rozwijanie uważnego słuchania, koncentracji uwagi i umiejętności ,,aktywnego” czytania poprzez wyróżnianie wyrazów i zdań w tekście.
rozwijanie sprawności manualnej, postawy twórczej oraz wdrażanie do współpracy.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
doskonali logiczne myślenie, systematyzuje pojęcia związane z zimą,
wypowiada się pełnymi zdaniami na określone pytania,
wie, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas zimowych zabaw i sportów,
zna zimowe dyscypliny sportowe i przedmioty potrzebne do ich uprawniania,
umie nazwać dyscyplinę sportu i naśladować charakterystyczny dla niej ruch, aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych współpracując z rodzicami,
próbuje w miarę swoich możliwości włączyć się w proces czytania tekstu słowno-obrazkowego,
dostrzega wartość aktywnych form wypoczynku i uprawnia sportów,
wykonuje pracę plastyczną, stosując się do instrukcji.
Metody wspierania aktywności:
podające: pogadanka, opis,
praktyczne: ,,burza mózgów”, zagadki słowne, zabawy i ćwiczenia ruchowe, praca plastyczno-techniczna, aktywne czytanie tekstu,
eksponujące: pokaz ilustracji, wystawa prac plastycznych.
Formy pracy z dziećmi:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające sporty i zabawy zimowe,
,,Karty Pracy cz. 3”, s. 9-11, ołówek, kredki,
tamburyn, piłki, pachołki,
,,Teczka Małego Artysty” - Sanki. Klej, farby, kartki białego papieru.
Przebieg zajęć:
Powitanie rodziców, zaproszenie ich do wspólnej zabawy integracyjnej ,,Gość”. Rodzice wchodzą do kółeczka, dają znak dzieciom, które powtarzają pokazany ruch.
,,Zimowe zagadki” - N. rozpoczyna zabawę określając zagadką aktualną porę roku i zaprasza dzieci do samodzielnego układania zagadek, które kojarzą się z zimą. N. rozpoczyna zabawę, mówiąc: Rzecz, o której myślę, jest zimna, śliska, twarda, gładka i biała. Co to jest? (lód). Po odgadnięciu hasła, dzieci wyróżniają głoskę w nagłosie i wygłosie.
Pokaz ilustracji przedstawiających sporty i zabawy zimowe - rozmowa kierowana. Nazywanie popularnych sportów zimowych, formułowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w zimowych zabawach i użytkowania sprzętów zimowych.
,,Zimowe sporty” - wykonanie ćwiczenia na karcie pracy polegającego na przyporządkowaniu sprzętu sportowego do osoby uprawiającej dany sport. Utrwalenie nazewnictwa dyscyplin sportowych przedstawionych na karcie pracy - narciarstwo, skoki narciarskie, biathlon, saneczkarstwo, snowboard, hokej, jazda figurowa na lodzie oraz curling - toczenie kamienia po lodzie.
Zaproszenie rodziców do wspólnych zabaw ruchowych ,,Sport to zdrowie”. N. wprowadza dzieci i rodziców do tematu, mówiąc o tym, że każdy rodzaj ruchu służy zdrowiu, a podczas tych zajęć ruch będzie charakteryzował określoną dyscyplinę sportu:
,,Marsz sportowców” - dzieci i rodzice w parach maszerują po Sali w rytm tamburyna, na sygnał ustawiają się twarzą do N. i na hasło ,,do widzenia” oddalają się od siebie o pięć kroków i siadają twarzą do siebie.
,,Piłka nożna” - N. rozkłada pachołki między parami. Zadaniem dzieci jest okrążyć pachołek manewrując piłką i strzelić gola do bramki zrobionej przez rodziców poprzez rozkrok nóg.
,,Saneczkarstwo” - dzieci ustawiają się w rzędzie naprzeciw ustawionych pachołków i w leżeniu przodem wykonują ślizg po dywanie po wyznaczonej trasie. Rodzice dopingują zawodników.
,,Łyżwiarstwo figurowe” - dzieci razem z rodzicami poruszają się w parach na wspiętych palcach w rytm muzyki, na przerwę wykonują określoną pozę, a na hasło ,,robimy piruet” - obracają się wokół swojej osi.
,,Zasłużony odpoczynek” - ćwiczenia oddechowe.
,,Zawody krasnala Karola” - czytanie tekstu obrazkowo-literowego, N. powoli czyta, a dzieci uważnie śledzą tekst i próbują się włączyć w ,,odczytywanie” rysunków. Opisują sposoby spędzania czasu wolnego przez Karola i Makarego, zastanawiają się, jak można zachęcić Makarego do aktywnego wypoczynku.
Zaproszenie dzieci i rodziców do stolików. Omówienie pracy plastyczno-technicznej ,,Sanki” z wykorzystaniem materiałów z ,,Teczki Małego Artysty”. Składanie elementów wg wskazówek N. i przy pomocy rodziców. Wykonywanie zimowej scenerii przy użyciu farb.
Wystawa prac - zakończenie zajęć, pożegnanie rodziców.