KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.
(lekcja otwarta)
Temat lekcji: Ćwiczenia równoważne na przyrządach ze zmianami pozycji.
Cele lekcji:
Umiejętności:chód po przyrządach równoważnych z utrudnieniem.
Wiadomości: jak asekurować współćwiczącego w czasie ćwiczeń na równoważni.
Sprawność fizyczna: utrzymanie równowagi, samoasekuracja.
Postawy i motywacje: samodoskonalenie, przestrzeganie zasad BHP.
Pomoce: ławeczki, szarfy,
Klasa: VIa/VIb - dziewczęta.
Miejsce ćwiczeń: zastępcza sala gimnastyczna.
Prowadząca: Marzena Burnagiel
Tok lekcji |
Nazwa i opis ćwiczeń,gier, zabaw |
Czas |
Część wstępna - 15 min. |
||
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka, raport, przywitanie,sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu. |
2 min. |
Zabawa ożywiająca |
Berek - 2 osoby z szarfami są berkami, „zberkowani” dostają szarfy i teraz oni są berkami. |
3 min. |
Ćwiczenia rozgrzewające |
- w truchcie krążenia ramion - różne formy, - w marszu krążenia głową - „koci grzbiet” - w klęku podpartym - wymachy nóg w tył z równoczesnym ugięciem ramion, - w przysiadzie podpartym - wymachy nóg w tył, - w postawie - skłony boczne, - w leżeniu przodem ramiona pod brodą, odchylanie głowy i klatki piersiowej w tył ze wznosem ramion - „jaskółka, - „brzuszki”, - w klęku podpartym - skręt tułowia w lewo w podporze na prawej ręce z wymachem ręki w bok to samo druga ręka, - w siadzie prostym - rozkrocznym - skrętoskłon do lewej nogi z chwytem oburącz za stopę to samo do prawej, - w klęku podpartym - ugięcie ramion i dotknięcie klatki piersiowej do podłogi - wyprost ramion do pw., - podskoki w miejscu co trzeci z dociągnięciem do klatki piersiowej. |
|
Część główna - 25 minut |
||
Ćwiczenia równoważne na ławeczce |
- naskok obunóż na ławeczkę - ramiona w bok, przejście po niej na palcach, - chodzenie po ławeczce, na środku - przysiad, tułów wyprostowany, ramiona w bok, - przejście po ławeczce, wyskok z podciągnięciem kolan w górę, - przejście - na środku i stojąc na jednej nodze, druga w przód z przeniesieniem jej bokiem w tył do wagi, ramiona w bok, - marsz na środek ławeczki, przysiad na jednej nodze, druga wyprostowana w przód, przejście do siadu skulnego, - łączenie elementów w krótkie układy - naskok na ławeczkę na jedną nogę, przejście, dotykając w marszu prawym łokciem do do lewego kolana i odwrotnie, na końcu ławeczki - obrót o 180 stopni, ramiona w bok, marsz na palcach, na środku przysiad do końca marsz na palcach. - Krótki układ gimnastyczny wg. pomysłu ucznia. Klasa podzielona na zespoły 5 - osobowe.Każdy zespół ćwiczy na jednej ławeczce. |
|
Część końcowa - 5 min. |
||
Ćwiczenia rozluźniające |
Siad klęczny, ręce w górę - skręty przedramion, leżenie tyłem - zabawa „Kto zmienił miejsce”. |
3 min. |
Podsumowanie lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji.Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie sportowe. |
2 min |