SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PRZEPROWADZONEJ W GRUPIE DZIECI 3 - LETNICH
TEMAT: DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
ZADANIA: Z podstawy programowej
Organizowanie sytuacji pozwalających na poznanie możliwości własnych dziecka i innych ludzi, np. wynikających ze zróżnicowania płci, wieku, stanu zdrowia, doświadczenia.
Uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie.
CEL OGÓLNY:
Rozwijanie umiejętności współdziałania dzieci z dziadkami w trakcie wspólnej zabawy.
Zachęcanie do wyrażania uczuć, szacunku względem osób bliskich za pomocą piosenki, wiersza, tańca, wspólnej zabawy.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko wykonuje wspólnie w grupie program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dziecko naśladuje ruchy zaproponowane w zabawie przez swoich kolegów lub gości.
Dziecko próbuje przezwyciężać tremę i samodzielnie wykonuje zadania w czasie zabawy.
FORMA EDUKACYJNA:
Uroczystość przedszkolna, zabawa zorganizowana
FORMA ORGANIZACYJNA:
Indywidualna, zbiorowa
METODY:
Czynna: zadań stawianych do wykonania, elementy metody twórczej
Słowna - objaśnienia
Oglądowa - pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: spisane wypowiedzi dzieci na temat swoich babć i dziadków, magnetofon z nagraniami piosenek i tańców dla dzieci, płyta Rudi Schuberta „Piosenki biesiadne”, kółka od sersa, treści zadań do gry dla gości, laurki dla dziadków, duża kostka do gry, nagrody - lizaki w kształcie serca.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
Powitanie wszystkich gości przez dzieci i nauczycielki
Odczytanie wypowiedzi dzieci, zbieranych w ciągu tygodnia, na temat swoich dziadków
Dzieci odpowiadały na pytania: Co lubią robić dziadkowie?, W co się bawisz najchętniej z dziadkami?, Co dziadkowie najlepiej gotują?, Jaki prezent podarowałbyś dziadkom?, W co ubrałbyś dziadków, aby ładnie wyglądali?
Zaśpiewanie przez dzieci piosenki „Dla mojej babci”
Ilustrowanie treści ruchem
Recytacja wspólna wiersza (bez tytułu) Z. Rogoszówny
Wykonanie przez dzieci tańca „Grozik”
Zaproszenie do wspólnej zabawy gości:
Zabawa w kole „Mało nas” - wybieranka
Zabawa taneczna „Wesoły pląs” - wybieranka
Zabawa w kole „Ojciec Wirgiliusz” - udawanka
Zaproszenie na wspólny poczęstunek
Ciasta zostały przygotowane przez dzieci w przedszkolu i przyniesione przez gości
Rozstrzygnięcie konkursu na „Najsmaczniejszy stół”
Komisja konkursowa składająca się z 3 pracowników przedszkola nagradzała słodyczami tę grupę, w której przygotowano najsmaczniejszy poczęstunek.
Zaproszenie 3 uczestników do udziału w zabawie „Gra dla babci i dziadka”:
Na podłodze rozłożonych jest 20 kółek serso na kształt drogi w grze planszowej. Grający przesuwają się zgodnie z ilością wyrzuconych na dużej kostce oczek. Na każdym polu czeka na nich niespodzianka - zadanie do wykonania.
Aby uniknąć powtarzania tych samych zadań, w przypadku, gdy gracze staną na tym samym polu, nauczyciel odczytuje kolejne przygotowane z listy polecenia.
W przypadku trudności z wykonaniem zadania, uczestnik zawsze może poprosić o pomoc publiczność (pozostali goście i dzieci).
Gra kończy się z chwilą, gdy wszyscy uczestnicy dotrą do mety.
Podziękowanie uczestnikom gry i nagrodzenie ich wielkimi lizakami w kształcie serca.
Zaprezentowanie gościom zabawy paluszkowej „Kot” - dzieci uczą dziadków
Próba wykonania zabawy paluszkowej „Kot” przez gości.
Zaproszenie do wspólnej zabawy gości:
Zabawa „Stary niedźwiedź” - gonitwa
Zabawa „Jestem muzykantem” - udawanka
Zabawa taneczna „Tańczymy labado”
Złożenie wszystkim babciom i dziadkom życzeń przez dzieci i nauczycielki
Rozdanie gościom upominków - laurek wykonanych przez dzieci
Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i pożegnanie się.
Literatura:
Jach Małgorzata, Rok w przedszkolu, Wydawnictwo „Żak”, Warszawa 1997, str. 127
Loba - Wilgocka Urszula, Zabawa z piosenką, Ars Nowa, Poznań 1992, str. 28, 34, 36, 106, 110, 204
Sąsiadek Krzysztof, Zabawy paluszkowe, Media Rodzina, Poznań 2005, str. 22
Smoczyńska - Nachtman Urszula, kalendarz muzyczny w przedszkolu, WSIP, Warszawa 1992, str. 84
ZADANIA DO ZABAWY „GRA DLA BABCI I DZIADKA”
Co można zrobić ze śniegu?
Jakie ptaki zostają u nas na zimę?
Wymień 3 męskie imiona zaczynające się na literę M.
Powiedz znane przysłowie.
Pokaż, jak się gimnastykujesz.
Zaśpiewaj piosenkę „Wlazł kotek”
Pokaż nam śmieszną minę.
Jesteś znaną łyżwiarką, pokaż jakąś figurę na lodzie.
Z wybranym partnerem zatańcz do piosenki „Smerfne hity”.
Wymień 3 żeńskie imiona zaczynające się na literę B.
Powiedz, które zwierzęta zapadają w sen zimowy.
O kim jest ta zagadka? „Dla was wnucząt, ona zawsze czas i dobre serce ma. Czułym okiem na was patrzy, całe mnóstwo bajek zna.” (babcia)
Powiedz jakąś wyliczankę.
Jakie znasz domowe sposoby na przeziębienie?
Jakie produkty potrzebne są do ugotowania zupy pomidorowej?
W co najchętniej lubi się bawić Pani (Pana) wnuczka (wnuczek)?
Na jaki prezent czeka Pani (Pana) wnuczka (wnuczek)?
Rozpoznaj piosenkę po melodii („Sokoły”).
O którym ptaku jest ta zagadka? „Sroga zima, sroga, śniegiem drogi ściele. Kto ćwierka za oknem? Nasz mały…” (wróbelek).
Wymień kilka bajek telewizyjnych dla dzieci.
Powiedz wierszyk.
Pokaż, jak się robi jaskółkę.
Do czego służy klucz francuski?
Jaka jest ulubiona książka Pani (Pana) wnuczka (wnuczek)?
Wymień 5 zwierząt, które chodzą po wiejskim podwórku.
Rozpoznaj piosenkę po melodii („Szła dzieweczka do laseczka”).
Jaka jest ulubiona potrawa Pani (Pana) wnuczka (wnuczek)?
Co to jest „Zimne, słodkie i pachnące, jemy latem w dni gorące?” (lody).
Pokaż ruchem wybrane przez siebie zwierzę.
Zrób 5 przysiadów.
START
META
5