Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych dla 6-latków, Przedszkole


Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych

Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego

GRUPA WIEKOWA: 6 - latki

BLOK TEMATYCZNY: W sadzie

TEMAT DNIAT: Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

METODA:

FORMA:

POMOCE DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Zabawa ruchowa ze śpiewaniem do melodii Litery:


Stańmy i utwórzmy krąg. Teraz podskocz tra la la.
Niech powstanie łańcuch z rąk. Klaskaj w ręce raz i dwa.
Witam Was, witam Was. Noga w przód, noga w tył.
Na zabawę nadszedł czas. Powitalny taniec był.


2. Recytacja wiersza.

Dzieci siadają przed tablicą. Nauczycielka recytuje wiersz Kto powie i przypina na tablicy odpowiednie elementy (sylwetki owoców):

Przez sad idzie mały Maciuś
Śmieje się do słonka
A tu pac!- czerwone jabłko
Rzuca mu jabłonka
Podniósł jabłko idzie dalej
A wtem, obok dróżki
Pac pac!- co to? Stara grusza
Rzuciła dwie gruszki
Podniósł Maciuś żółte gruszki
Bardzo jest szczęśliwy
Znów pac, pac, pac- trzy śliweczki
Spadły z gęstej śliwy
Niesie Maciuś jabłko, śliwki
Gruszki co się złocą
Kto z was powie Maciusiowi
Ile jest owoców?

3. Analiza treści:

(podskocz tyle razy: śliwki - 3, gruszki - 2, jabłko - 1)


4. Przeliczanie owoców, podpisywanie cyfrą 1 - 2.

Dzieci siadają w kole, otrzymują od nauczycielki tekturowy talerzyk, oraz kopertę z cyframi. W środku koła nauczycielka ustawia 3 kosze z owocami. Jeszcze raz recytuje wiersz a dzieci zgodnie z treścią wiersza wybierają odpowiednie owoce:


Pytanie nauczycielki: Dlaczego nie podpisaliście śliwek?
Oczekiwana odpowiedź dzieci: Bo jest ich 3. a w kopercie nie było takiej cyfry.

5. Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego.

6. Zabawa ruchowa Odszukaj cyfrę.

7. Nauka pisania cyfry 3 z wykorzystaniem metody Dobrego Startu.

Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki, na których napisana jest cyfra 3, następnie śpiewa i pokazuje jak prawidłowo pisze się cyfrę 3 (po śladzie):


Troje / nas / Troje nas /
Do pie / czenia / chleba /
Chodź i / ty / chodź i / ty /
Ciebie / tu / potrze / ba /
(melodia „mało nas”)

8. Praca w zespołach - porządkowanie zbiorów owoców w ciągu rosnącym i malejącym na podstawie obrazka.


Ułóżcie talerze z jabłkami tak, aby w każdym następnym było o 1 więcej, oraz talerze z gruszkami tak, aby w każdym talerzu było o 1 mniej.

9. Zabawa ruchowa z śpiewaniem Bawimy się w klaskanie.

Na podwórku deszczyk pada;
Przemoczone ubranie;
Więc zostańmy w domu lalko tańczą w parach
Bawmy się w klaskanie

Najpierw ja! Raz, dwa, trzy;
Będę klaskać sobie;

Potem ty! Raz, dwa, trzy;
Teraz klaszczemy obie;

Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy!;
Klaszczmy sobie w ręce;
Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy;

Trzy i nic nie więcej;


