Konspekt zajęć świetlicowych
Termin zajęć: 30.10.2007
Prowadząca: Anna Niemczyk
Czas zajęć: 12.45 - 13.30
Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy III
Temat: Droga listu dawniej i dziś.
Cele ogólne:
- uczeń wie jaka jest droga listu od nadawcy do adresata
- uczeń potrafi odpowiednio zachować się podczas zakupu pocztówki i znaczka na poczcie, stosuje formy grzecznościowe
- uczeń potrafi pokazać swe uczucia za pomocą gestów, mimiki twarzy
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi przedstawić się i podać swój dokładny adres
- uczeń wie czym zajmuje się poczta, co się w niej znajduje i co można kupić na poczcie
- uczeń wie co to jest widokówka, jakie są jej inne nazwy i w jakich sytuacjach się ją wysyła
- uczeń wie do czego służy skrzynka pocztowa
- uczeń wie na czym polega praca listonosza
- uczeń wie kim jest adresat a kim nadawca
- uczeń potrafi opowiedzieć jak kiedyś wysyłano listy
Metody:
- pogadanka
- drama
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
Środki:
- opowiadanie „Jak kiedyś przesyłano listy”
- pocztówki, znaczki, koperty, pieniądze
- torba listonosza
- listy dla dzieci
Przebieg zajęć:
Zgromadzenie dzieci w kręgu na krzesełkach. Przywitanie ich i przedstawienie tematu zajęć.
Zabawa dydaktyczna „Umiem się przedstawić, znam swój adres” - Każde dziecko przedstawia się, określa nazwę miejscowości, numer domu, nazwę gminy i powiatu oraz województwa.
Rozważania na temat poczty:
- Czym zajmuje się poczta? (instytucja zajmująca się przede wszystkim świadczeniem usług pocztowych)
- Co znajduje się na poczcie? ( okienka, budki telefoniczne, skrzynki na listy)
- Co można na poczcie kupić? ( znaczki, koperty )
- Co to jest widokówka i jakie są jej inne nazwy? ( pocztówka, karta pocztowa )
- W jakich sytuacjach wysyła się widokówki? ( z okazji urodzin,
z okazji świąt, z wakacji )
- Co to jest skrzynka pocztowa? (skrzynka do której wrzucamy listy)
- Na czym polega praca listonosza?
- Kim jest adresat a kim nadawca?
4. Droga listu - Wybrane dziecko opowiada jaka jest droga listu -
nadawca > skrzynka pocztowa > poczta > listonosz > adresat
Jak kiedyś wysyłano listy? - odczytanie opowiadania.
6. Zabawa tematyczna „poczta” - dzieci kolejno podchodzą do „punktu pocztowego” i kupują wybrane przez siebie pocztówki, znaczki. Zwrócenie uwagi na kolejne czynności:
- Przywitanie się : dzień dobry ( w miejscu publicznym ).
- Poproszenie o kopertę i znaczek.
- Zapłacenie pani za kupione rzeczy.
- Pożegnanie się : do widzenia ( w miejscu publicznym ).
Zabawa w listonosza. Jeden z uczniów jest listonoszem i roznosi wybranym osobom listy. Rozmawiają ze sobą naśladując listonosza i odbiorcę. Następnie odbiorca po przeczytaniu listu gestem, ruchem i mimiką przedstawia jego treść(złość, radość, smutek, zadowolenie). Uczniowie odgadują teść listu a kto odgadnie pierwszy zostaje listonoszem.
Zakończenie zajęć - podziękowanie za uczestniczenie w zajęciach i poproszenie aby przy wyjściu każde dziecko postawiło „+” na buźce smutnej lub wesołej w zależności od tego jaki jest jego nastrój po zajęciach.