SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Owoce
Zapis w dzienniku: Sprawdzenie techniki czytania. Wyraziste czytanie wiersza „Warzywa - owoce”. Badanie cech jabłek różnymi zmysłami. Notowanie wyników obserwacji. Układanie zdań opisujących owoce. Sprawdzian nr 1 - numeracyjne przypadki dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20. Zabawa muzyczna „Jabłko”. Zabawy orientacyjno-porządkowe „Znajdź swój kolor”.
Cel ogólny: Zapoznanie z różnymi odmianami jabłek
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- napisze sprawdzian;
- przeczyta tekst;
- zbada zmysłami różne odmiany jabłka;
- rozwiąże zagadki;
- wykona zadanie rytmiczne;
- rozwiąże krzyżówkę;
- znajdzie swój kolor podczas zabawy orientacyjno-porządkowej.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa,
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, kilka odmian jabłek, karty pracy przygotowane przez nauczyciela
Tok zajęć:
Rachunek pamięciowy - suma i różnica.
Sprawdzian nr 1 - numeracyjne przypadki dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20.
Sprawdzenie techniki czytania.
Wyraziste czytanie przez uczniów utworu „Warzywa - owoce”.
Podział dzieci na grupy ze względu na rysunki owoców.
(w grupach) Badanie różnymi zmysłami cech różnych odmian jabłek. Nauczyciel rozdaje dzieciom tabele, w której muszą zaznaczyć ustalone podczas badania cechy jabłka.
Sposoby badania
|
||||||||
data |
nazwa owocu |
wzrok |
wzrok |
Wzrok |
węch |
dotyk |
smak |
podpis badaczy |
|
|
duże, małe, malutkie, średniej wielkości |
czerwone, żółte, zielone, czerwono-żółte |
podobne do piłki, kuliste |
pachnące, bez zapachu |
twarde, miękkie, chropowate, szorstkie, gładkie |
słodkie, kwaśne, soczyste, smaczne |
|
Zabawa muzyczna „Jabłko” - dzieci siedzą w kole po turecku. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.
Rozwiązywanie zagadek o owocach:
Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty, smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym. (śliwka)
Ładnie pachną żółtą skórką, kwaśny mają smak. Zawierają witaminy, wiemy, że to są... (cytryny)
Czerwone, pachnące, słonkiem malowane, przyniosę ich z lasu w lecie pełny dzbanek. ... (maliny)
W mym ogródku rośnie krzak, który cierni wiele ma. Chyba nimi bronić chce zielone owoce swe. ... (agrest)
Przeważnie jestem żółty z wielkim pióropuszem. W szkole gdy go widzę to omijać muszę.... ( ananas)
Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony. Będzie z niej w zimie kompot wymarzony... (gruszka)
Z grządki w ogródku zrywamy je co rano, najlepiej nam smakują z bitą śmietaną. ...(truskawki)
Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane....(jabłko)
Włoskie czy laskowe - smaczne są i zdrowe. (orzechy)
Pomarańczowa marchew jest. I ta, chociaż okrągła, też! (pomarańcza)
Wyrosły w ogródku na krzaczkach, kuleczki małe, okrągłe. Są czarne, czerwone lub białe. Ze smakiem spożywasz dojrzałe. (porzeczki)
Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku. ... (wiśnia)
Zestawienie owoców i warzyw z odpowiednimi nazwami kolorów. Otrzymanie barw pochodnych: zielonej, pomarańczowej i fioletowej - K. 32 ćw. 1, 2.
Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Znajdź swój kolor”.
Uczniowie maja szarfy w 3 kolorach, a nauczyciel trzy chorągiewki. Dzieci zamykają oczy, a nauczyciel zamienia ustawienie chorągiewek. Na sygnał dzieci otwierają oczy i biegną w kierunku chorągiewki w kolorze szarfy.
Rozwiązanie krzyżówki. Pisownia wyrazów z dwuznakami - K. 32 ćw. 3, 4.
Podsumowanie dnia i samoocena.