Politechnika Wrocławska Wrocław, 18.01.2006
Projekt z Systemów transportowych 2
„Obliczenia podstawowych wielkości przenośników taśmowych”
Sprawdzający: Bartłomiej Ziętek
Dr inż. A. Wajda Nr albumu 130100
Dane wyjściowe:
szerokość taśmy B = 1400 mm
prędkość taśmy V = 4 m/s
rodzaj taśmy - tekstylna
rodzaj transportowanego urobku - węgiel kamienny
długość przenośnika L = 900
wysokość podnoszenia Hp = 11 m
11
300 600
Kąt niecki = 30°
Parametry nosiwa (węgiel kamienny)
gęstość 1200-1400 kg/m3
Do obliczeń przyjmuję 1200 kg/m3
Kąt usypu naturalnego:15°
Przyjmuję zestaw krążnikowy: górny trójkrążnikowy
dolny dwukrążnikowy
Przekrój nominalny Fn dla zestawu 3- krążnikowego, kąta niecki 30 i szerokości taśmy
B= 1,40m przyjęty z tabeli 4.3 str.98 książka M. Hardygóry „Przenośniki taśmowe w górnictwie”
Fn =0,2244m2
Wydajność nominalna [m3/s]:
Qz = kn * Fn * V
Gdzie:
Qz - wydajność nominalna [m3/s]
kn - współczynnik korekcyjny=1, ponieważ nachylenie trasy przenośnika < 4˚
Fn - przekrój nominalny [m2]
V - prędkość taśmy=5,6 m/s
Qz = 1*0,2244*4
Qz = 0,898 m3/s
Wydajność nominalna [m3/h]:
Qz - wydajność nominalna [m3/s]
Qzh = 3600 * Qz
Qzh = 3600 * 0,898
Qzh = 3232,8[m3/h]
Wydajność średnia objętościowa:
QV = kz * Qz [m3/s]
Gdzie:
kz - współczynnik nierównomierności podawania urobku na taśmę = 0,8;
Taśma załadowana nierównomiernie przez dwa przenośniki podające urobek.
QV = 0,8* 0,898
QV = 0,718 [m3/s]
QVh = kz * Qzh [m3/h]
QVh = 0,8 * 3232,8
QVh = 2586,24[m3/h]
Wydajność średnia masowa:
ρ- gęstość węgla kamiennego = 1200 kg/m3
Qm = ρ * QV [kg/s]
Qm = 1200 * 0,718
Qm =861,6 [kg/s]
Qmh = (ρ * QVh) / 1000 [t/h]
Qmh = (1200 *2586,24) / 1000
Qmh =3103,49 [t/h]
Opory ruchu
LICZYMY JE METODĄ PODSTAWOWĄ
Założenia konstrukcyjne:
liczba zestawów nadawowych ne= 6
rozstaw zestawów nadawowych le = 0,5 m
rozstaw krążników górnych lg = 1 m
rozstaw krążników dolnych ld = 5 m
liczba krążników w zestawie górnym, nadawowym zg = 3, ze = 3
liczba krążników w zestawie dolnym zd = 2
taśma typu 1000
Masa obracających się części krążników górnych
mk = (ng * zg * mg) + (ne * ze * me) [kg]
ne, ng - liczba zestawów krążnikowych nośnych i nadawowych
ze ,zg - liczba krążników w zestawie nośnym i nadawowym
me ,mg - masa części obrotowych krążnika nośnego i nadawowego
Liczba zestawów górnych
ng = 897
Masa obracających się części krążników (przyjęte z tabeli):
mg = 14,3 kg
me = 33,3 kg
md = 23,0 kg
mk = (897*3*14,3) + (6*3*33,3)
mk = 33080,7 [kg]
Masa obracających się części krążników dolnych
mD = nd * zd * md [kg]
nd - liczba zestawów krążnikowych dolnych
zd - liczba krążników w zestawie dolnym
md- masa części obrotowych krążnika dolnego
Liczba zestawów dolnych
nd = L / ld
nd = 900 / 5
nd = 180
mD = 190 * 2 * 23
mD = 8280 [kg]
Masa taśmy
mT = L * B * mt [kg]
mT = 900* 1,4* 17,7
mT = 22302 kg
Masa urobku leżącego na taśmie
Qm- wydajność średnia masowa [kg/s]
mn = 193860[ kg ]
Opór cięgien
Współczynnik oporów ruchu c = 1,1 dla L = 1200m (przyjęte z tabeli 7.4 str. 311 książka M. Hardygóry „Przenośniki taśmowe w górnictwie” )
Współczynnik oporów ruchu f = 0,025 [Tabela 7.5]. Został on przyjęty dla przenośników stacjonarnych (stałych) w kopalniach odkrywkowych, na zwałowiskach pośrednich.
Opór cięgna górnego (związany z przemieszczaniem taśmy obciążonej urobkiem)
Wg = c * f * g * ( mT + mn + mk ) [N]
mT- masa taśmy
mn- masa urobku na taśmie
mk- masa krążników górnych na 1m
g - przyspieszenie ziemskie
Wg = 1,1 *0,025 *9,81 * (22302+193860+39080,7)
Wg = 68858,1[N]
Opór cięgna dolnego
Wd = c * f * g * ( mT + mD ) [N]
mD- masa krążników dolnych przypadająca na 1m
Wd = 1,1*0,025 * 9,81 * (22302+8280)
Wd = 8250,26[N]
Opór całkowity
Wn = Wg + Wd
Wn = 68858,1+8250,26
Wn = 77108,36[N]
Dodatkowe opory ruchu wynikające z pochylenia przenośnika
Wh = Hp * mi * g [N]
mi = Qm/V
mi - masa jednostkowa urobku leżącego na taśmie
mi = 861,6/4 [kg/m]
mi = 215,4[kg/m]
Wh = 11*215,4 * 9,81
Wh = 23243,8[N]
Siła obwodowa (Pu) niezbędna do utrzymania taśmy obciążonej w ruchu
Pu = Wg + Wd + Wh
Pu = 100352,16[N]
Moc całkowita
Przyjęto
- sprawność napędu ηm = 0,9 dla mechanizmu napędowego ze sprzęgłem podatnym
- siłę obwodową Pu = 100352,16[N]
Nc =
Nc =446 [kW]
Moc i typ silnika
Przyjmuję dwa silniki elektryczne o mocy 250 kW.