Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 21.04.2010 r.
w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.
Temat : Dbam o zdrowie - jem surówki!
Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, techniczna
Cel ogólny : zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania się.
Cele szczegółowe :
- wyróżnianie i nazywanie części warzyw
- poznawanie wartości odżywczych warzyw i owoców
- wdrażanie do samodzielnego, higienicznego i bezpiecznego wykonywania surówek
- utrwalanie kolejności alfabetycznej wyrazów
Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktyczne działanie
Formy : zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne : okazy naturalne warzyw i owoców, podręcznik i ćwiczenia uczniów, karteczki z wyrazami, śmietana i cukier, fartuszki, chusteczki, tarki, miski, widelce
Przebieg zajęć:
Budowa zewnętrzna roślin. Omówienie roli poszczególnych części rośliny z wykorzystaniem okazów naturalnych i podręczników.
Pokazanie dzieciom i omówienie przez nauczyciela piramidy żywieniowej zalecanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Podawanie przez uczniów produktów, które powinny znaleźć się w odpowiednich miejscach piramidy.
Pogadanka na temat roli warzyw i owoców w jadłospisie. Podkreślenie walorów smakowych i odżywczych surowych produktów spożywanych na surowo.
Układanie kartoników z nazwami warzyw zawierających trudności ortograficzne według kolejności alfabetycznej ( marchew, ogórki, brokuł, kapusta, brukselka, groch).
Wykonanie surówki z marchwi i jabłka dostarczonego do szkoły zgodnie z programem. Zwrócenie uwagi na higieniczne , bezpieczne i estetyczne wykonanie surówek oraz porządek na miejscu pracy. Właściwe podanie i kulturalne konsumowanie surówek.
Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
opracowała : Beata Śliwa
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 10 maja 2010 r.
w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.
Temat : Doskonale znam owoce!
Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, muzyczna, plastyczna
Cel ogólny : zapoznanie uczniów z właściwościami owoców i zasadami ich
spożywania
Cele szczegółowe :
- sprawdzenie doświadczalne cech różnych owoców
- właściwe dobieranie przymiotników do rzeczowników
- redagowanie zdań opisujących jabłko
- zwrócenie uwagi na właściwe spożywanie owoców
- przedstawienie owocu środkami plastycznymi
Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktycznego działania,
Formy : indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne : okazy naturalne owoców, karta pracy, zeszyty, szablony owoców, papier biały i kolorowy, plastelina,
Przebieg zajęć:
Określanie nazw owoców na podstawie dotyku, węchu i smaku.
Pogadanka na temat zasad spożywania owoców. Zwrócenie uwagi na higienę spożywania produktów surowych.
Wyszukiwanie i zapisywanie przymiotników określających owoce, których nazwy są kolejnymi literami ich nazw. Wspólne znalezienie określeń jabłka i grupowe gruszki.
jadalne
apetyczne
brudne
ładne
kuliste
okrągłe
Wykonanie zadania z karty pracy. Uzupełnienie przymiotnikami kilku zdań opisujących jabłka. Sprawdzenie i przepisanie tekstu do zeszytu.
Wysłuchanie piosenki „W sadzie” . Interpretacja ruchowa piosenki.
Ilustracja ulubionego owocu z wykorzystaniem plastikowych szablonów. Wydzieranie papieru lub rozcieraniem plasteliny. Prezentacja i omówienie prac.
Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
opracowała: Beata Śliwa