Aleksandra Pilarska
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI
DLA KLASY IV
Temat: Raz durowo, raz molowo. Nauka piosenki pt. Odmieniony świat - do muzyki J. Wasowski.
Cele lekcji:
umiejętność rozpoznawania różnic pomiędzy gamą durową, a molową,
poznanie nowej literatury muzycznej:
► C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt - Pianiści,
► C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt - Łabędź,
nauka piosenki Odmieniony świat
Cele operacyjne lekcji:
uczeń potrafi:
określić różnicę między gamą durową a molową,
zaśpiewać na sylabie „la” gamę durową i molową,
rozpoznać charakter (tryb) wysłuchanych melodii,
określić, z czym kojarzy mu się wiosna,
zinterpretować przeczytany tekst,
zaśpiewać piosenkę Odmieniony świat
określić tytuły poznanych na lekcji utworów.
Ponadto dzieci uczą się współpracować w grupie, przełamywać bariery związane z publicznym wystąpieniem na forum klasy oraz kształcą wyobraźnię muzyczną.
Formy:
zbiorowa, grupowa,
słuchanie muzyki,
śpiewanie.
Metody:
organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej ucznia podczas lekcji (mapa pojęciowa),
analityczno - percepcyjna,
problemowo - analityczna.
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem utworu Karnawał zwierząt - C. Saint - Saens
odtwarzacz płyt CD,
instrument klawiszowy
tablica
śpiewnik
PRZEBIEG LEKCJI:
Czynności wstępne:
przywitanie klasy,
przygotowanie przyborów,
sprawdzenie listy obecności.
Powtórzenie oraz wprowadzenie nowych wiadomości:
Nauczyciel gra na pianinie gamę durową oraz molową. Następnie pyta uczniów, czy przebiegi melodyczne czymś się różniły. Po ustaleniu, że były to dwie gamy o odmiennych charakterach, (oraz określeniu na czym polegają różnice między nimi), powstanie i zaśpiewanie na sylabie „la” obu gam.
Prezentacja przez nauczyciela (na pianinie) melodii Wlazł kotek w obu tonacjach.
Określenie przez dzieci, która melodia zagrana była w tonacji molowej, a która
w durowej.
Prezentacja utworów:
♫ C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt, Pianiści (1'20)
♫ C. Saint - Saens, Karnawał zwierząt, Łabędź (2'00)
Po wysłuchaniu dzieci określają tryb każdego utworu. Zauważają, że we fragmentach wykorzystywane były całe pochody gamowe.
Ponowne wysłuchanie fragmentów utworów (tym razem ze świadomością, który z nich jest „smutny”, a który „wesoły”).
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje planszę z napisanym na środku hasłem WIOSNA. Zadanie uczniów polega na wypisaniu na otrzymanej planszy haseł kojarzących im się z tą porą roku. Jest to tzw. mapa pojęciowa.
Przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat wiosny.
Nauka piosenki Odmieniony świat.
- Przeczytanie (przez każdego ucznia indywidualnie - „po cichu”) tekstu piosenki.
- Nauczyciel pyta uczniów, co rozumieją przez wyrażenie „wiosenne przebudzenie”.
- Interpretacja tekstu.
- Prezentacja piosenki z płyty CD. Przed wysłuchaniem nauczyciel poleca zastanowienie się nad charakterem poszczególnych części piosenki.
- Po wysłuchaniu uczniowie odpowiadają na pytanie, w jakiej tonacji śpiewano zwrotkę i refren.
- Dwukrotne zaśpiewanie piosenki.
- Zaśpiewanie piosenki z podziałem na grupy (np. chłopcy - dziewczęta): I gr śpiewa zwrotkę, II - refren.
Ponowne wysłuchanie fragmentów Karnawału zwierząt. Określenie tonacji oraz tytułów wysłuchanych utworów.
Zaśpiewanie na sylabie „la” gam: durowej i molowej przez chętnych uczniów.
Zakończenie lekcji:
spakowanie przyborów,
pożegnanie klasy.
1