Konspekt lekcji muzyki dla klasy III
Temat: Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki”
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna tekst i melodię piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki”
Rozwija wrażliwość muzyczną i estetyczną poprzez słuchanie piosenki
Kształci słuch przez ćwiczenia rytmiczne
Gra na instrumentach
Metody:
Analityczno-problemowa
Problemowo-odtwórcza
Analityczno-percepcyjna
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Formy muzyczne:
Słuchanie muzyki
Śpiew
Gra na instrumentach
Tworzenie muzyki
Ruch przy muzyce
TOK LEKCJI
Czas lekcji |
Ogniwo lekcji |
Przebieg lekcji, czynności nauczyciela i uczniów |
Cel cząstkowy do danego ogniwa |
Uwagi o realizacji |
I (2 min.)
|
1. Powitanie klasy i sprawy organizacyjne. |
Nauczyciel wita uczniów. Podaje temat zajęć oraz cel zajęć.
|
Kontrola gotowości uczniów do lekcji. |
Symbolika oznaczeń N - nauczyciel U - uczeń |
|
2. Wprowadzenie do tematu - zagadka, prezentacja nagrania „My jesteśmy krasnoludki”. |
N - wypowiada zagadkę, której rozwiązanie nawiązuje do tytułu piosenki. N - wyjaśnia jakiej piosenki nauczą się na zajęciach, po czym prezentuje nagranie. N - U - odpowiada: Jakie jest metrum? Jaki charakter ma ta piosenka?
|
|
|
|
3. Ćwiczenia rozśpiewujące i rytmiczne. |
Ćwiczenia oddechowe: U - wdech powietrza nosem - zatrzymanie - spokojny wydech ustami z jednoczesnym wymawianiem wyliczanki: mamo moja, mamo moja itd. Ćwiczenia na usprawnienie przepony: U - dmuchają chusteczkę higieniczna aby jak najdłużej trzymała się w powietrzu. Ćwiczenia mowy i rytmu: N - ustala rytm na pianinie U - odtwarza go na zasadzie echa na sylabach do, re, mi, re, do.
|
Kształcenie poczucia rytmu oraz usprawniania pracy aparatu fonetycznego i fonacyjnego.
|
|
II (20 minut) |
4. Prezentacja utworu prze nauczyciela pt: „My jesteśmy krasnoludki” |
N - śpiewa piosenkę przy akompaniamencie fortepianu |
Uwrażliwienie uczniów na estetyczne, muzyczne i treściowe walory piosenki. |
|
|
5. Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki” |
N - śpiewa piosenkę za pomocą nazw solminizacyjnych NU - nauka piosenki solmizacją relatywną
My jesteśmy krasnoludki so do do do do do re mi do hopsasa, hopsasa! re so so re so so Pod grzybkami nasz budki so do do do do re mi do hopsasa, hopsasa re so so so mi do
N - uczy dzieci tekstu piosenki prezentując go kolejnymi frazami.
|
Nuka melodii za pomocą fonogestów.
Zapoznanie z tekstem piosenki |
|
III ( 4 minut) |
6. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem fortepianu |
U - ponowne zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem fortepianu N - akompaniuje na fortepianie. |
Utrwalenie poznanej piosenki |
|
|
7. Rytmizowanie tekstu |
N - dzieli uczniów na 3 grupy. U - każda grupa śpiewa po zwrotce z wyklaskiwaniem.
|
|
|
IV ( 6 minut) |
8. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. |
N - dokonuje podziału uczniów na 3 grupy, przydziela im instrumenty oraz omawia zadania dla poszczególnych grup.
|
Forma kontaktu dziecka z muzyką- użycie instrumentów klasowych.
|
|
V (4 minut) |
9.Zabawa - ruch przy muzyce. |
N - prezentuje kroki do piosenki U - naśladują ruchy nauczyciela, a później próbują samodzielnie.
My jesteśmy krasnoludki, hopsasa, hopsasa! Pod grzybkami nasze budki, Dzieci wskazują ręką na siebie, wykonują dwa podskoki w miejscu, przykucają, łączą ręce na głową,
hopsasa, hopsasa! Wykonują dwa podskoki w miejscu,
Jemy mrówki, żabie łapki. Oj, tak, tak! Oj! Tak, tak na przemian unoszą dłonie do ust, naśladując jedzenie,
A na głowach krasne czapki. To nasz znak! To nasz znak! Tworzą z dłoni stożek nad głową, pokazują palcem na siebie
Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy: Trututu! Trututu! naśladują granie na trąbce
Gdy ktoś senny to uśpimy: Lulu, lulu, lulu. Splatają ręce na piersiach i kołyszą nimi w prawą i w lewą stronę
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka: Oj!, oj, oj!, Oj!, oj, oj! grożą palcem wskazującym,
To zapłacze niezabudka. Oj, oj, oj! Oj, oj, oj! Przykładają dłonie do oczu i naśladują ocieranie łez
|
Interpretacja ruchowa tekstu piosenki. |
|