konspekt proste prostopadłe i równoległe


H

Bielsko-Biała, dnia 5.11.2014r.

K O N S P E K T L E K C J I

do przedmiotu MATEMATYKA

Temat: Proste prostopadłe i proste równoległe.

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa: 1 D

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka z Plusem

1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (np. wcześniej powtórzone i zlecone jako zadanie domowe lub konieczne do powtórzenia na początku lekcji):

a) Uczeń zna podstawowe figury geometryczne

b) .Uczeń wie jakie proste są prostopadłe a jakie równoległe

2. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

3. Metody nauczania: praca z podręcznikiem, pogadanka

4. Formy nauczania: indywidualna, praca z całą klasą (zbiorowa)

  1. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

6. Szczegółowy przebieg lekcji:

Tematy / podtematy

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

czas

Uwagi

1

2

3

4

5

6

Przywitanie

Wita się z uczniami

Witają się z nauczycielem

cz. wstępna -sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w klasie

Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeśli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

Uczniowie wykonują polecenia

Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

Sprawdzenie obecności

Nauczyciel sprawdza obecność

Odpowiadają

Część zasadnicza lekcji

Przedstawienie nazwy nowego działu i tematu lekcji, zapisanie na tablicy

Nauczyciel mówi nazwę nowego działu "Figury geometryczne" i temat lekcji "Proste prostopadłe i proste równoległe'' i prosi o zapisanie w zeszycie.

Uczniowie zapisują nazwę działu i temat lekcji

Podanie celu lekcji

Nauczyciel mówi: Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie podstawowe wiadomości o figurach geometrycznych i narysujemy konstrukcje prostej prostopadłej i prostej równoległej.

Słuchają

Przypomnienie wiadomości

(Prezentacja multimedialna)

Nauczyciel zadaję pytania:

-Kto zna tą sławną osobę?

-Jak się ta osoba nazywa?

-Jakie są jej włosy?

-Czy one na pewno są puszyste? (prosi o dotknięcie i powiedzenie czy na pewno są puszyste)

-Dlaczego włosy nie są puszyste? Nauczyciel mówi, że to co my potocznie nazywamy prostą odcinkiem czy punktem jest tylko rysunkiem przedstawiającym te figury.

  • Jakie znacie podstawowe figury geometryczne?

  • Czy to co rysujemy np. punkt jest figurą, czy rysunkiem?

  • Jak znaczymy punkt?

  • Jak znaczymy końce odcinka?

  • Ile prostych można poprowadzić przez jeden punkt?

  • Co to są proste prostopadłe?

  • Co to są proste równoległe?

  • Czy proste pokrywające są do siebie równoległe?

Odpowiadają na pytania:

-Justyna Kowalczyk

-puszyste

-tak

-np. bo to jest zdjęcie, obrazek przedstawiający sławną osobę

  • punkt, prosta, półprosta, odcinek

  • za pomocą kropki

  • kropkami lub małymi kreseczkami

  • wiele

  • o dwóch prostych przecinających się pod kątem prostym, mówimy, że są prostopadłe

  • O dwóch prostych, które nie mają punktów wspólnych mówimy, że są równoległe lub mają wszystkie punkty wspólne

  • tak

Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji

Pokazanie prostych równoległych i prostych prostopadłych

Nauczyciel prosi uczniów o wzięcie do ręki 2 długopisów i pokazanie prostych prostopadłych i równoległych.

Słuchają biorą długopisy i pokazują proste prostopadłe i proste równoległe.

Przypomnienie jak rysowało się proste prostopadłe i równoległe w szkole podstawowej

Nauczyciel pyta się uczniów jak rysowali proste prostopadłe i równoległe w podstawówce. Prosi o pokazanie na tablicy.

Rysowanie prostych prostopadłych za pomocą ekierki:

  • Rysujemy prostą. Przykładamy do niej jeden z prostopadłych boków ekierki, a wzdłuż drugiego boku ekierki rysujemy linię

  • Przedłużamy narysowaną linię.

Rysowanie prostych równoległych za pomocą ekierki i linijki:

  • Rysujemy prostą i przykładamy do niej jeden z boków ekierki. Do innego boku ekierki przykładamy linijkę i, przytrzymujemy linijkę, przesuwamy ekierkę

  • Przytrzymując ekierkę, rysujemy prostą.

Wybrani uczniowie pokazują na tablicy.

Konstrukcja prostej prostopadłej i prostej równoległej

Nauczyciel rysuje na tablicy konstrukcje po kolei omawia kroki wykonywania.

Konstrukcja prostej prostopadłej:

  • Rysujemy prostą k i punkt A

  • Z punktu A kreślimy łuki o tym samym promieniu, przecinające prostą k w dwóch punktach

  • Z końców otrzymanego odcinka kreślimy przecinające się łuki o jednakowych promieniach.

  • Przez punkt przecięcia łuków oraz punkt A prowadzimy prostą.

Konstrukcja prostej równoległej:

  • Rysujemy prostą k i punkt A

  • Z dowolnego punktu na prostej k kreślimy łuk przechodzący przez punkt A i przecinający prostą k

  • Z otrzymanego punktu przecięcia łuku z prostą oraz z punktu A kreślimy, nie zmieniając rozwartości cyrkla, dwa przecinające się łuki

  • Przez punkt A i punkt przecięcia łuków prowadzimy prostą.

Następnie pokazuje w geogebrze.

Uczniowie słuchają i wykonują w zeszycie

0x01 graphic

Rysować pod skosem

  • Wystawienie ocen

Nauczyciel może wystawić plusy osobom aktywnym.

  • Podsumowanie (rekapitulacja)

Nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pytania :

-Jak konstruujemy prostą prostopadłą?

-Jak konstruujemy prostą przechodzącą przez punkt A, równoległej do danej prostej k?

-Jakie znacie podstawowe konstrukcje geometryczne?

Uczniowie odpowiadają, mogą wzajemnie uzupełniać swoje wypowiedzi

Podsumowanie pozwoli na utrwalenie wiedzy uczniów

Część końcowa lekcji

  • Ewaluacja umiejętności uczniów

Nauczyciel powinien zadać pytania typu:

Czy wszystko zrozumiałeś?

Które zagadnienia sprawiły ci najwięcej problemów?

Które zagadnienia chciałbyś dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne

Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć

  • Podanie zadania domowego

Nauczyciel zadaje zadanie podręcznik zad 1 karta pracy

Zapisują treść zadania domowego do zeszytów.

Nauczyciel może zadać zadanie domowe na dwóch poziomach trudności (łatwiejsze dla uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki oraz trudniejsze, dla pozostałych)

  • pożegnanie

Nauczyciel żegna się z uczniami

Uczniowie żegnają się z nauczycielem.

RAZEM [ minut]

45

1


