Konspekt lekcji wychowania fizycznego
-piłka siatkowa-
Klasa: I I gimnazjum chłopcy
Data: 26 II 2003 r
Prowadzący: Danuta Darłak
Temat lekcji: Zagrywka sposobem górnym zza linii boiska-utrwalenie.
Cele lekcji:
Umiejętności: 1.Kierowanie piłki sposobem górnym w określone miejsce na boisko
przeciwnika.
2.Zagrywka sposobem tenisowym zza linii boiska.
3.Przyjęcie piłki z zagrywki.
Motoryczność: Kształtowanie szybkiej reakcji, skoczności, siły.
Wiadomości: Gra uproszczona, szkolna, właściwa.
Wychowawczy: Współpraca w zespole.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Pomoce: gazety, piłki siatkowe, 2 materace.
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Dozowanie |
1.Organizacja lekcji.
2.Zabawa ożywiająca
3.Ćwiczenia ogólnorozwojowe.
- ćw. RR
pł.poprz.
strz.
- ćw.NN
- ćw. RR |
Cz. I - ok. 7 min
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie tematu i zadań głównych lekcji.
„Berek w parach” skacząc na jednej nodze.
Ćwiczenia w biegu, w marszu, w miejscu z wykorzystaniem gazet:
( skłon dopiero gdy RR wrócą na biodra ),
( kolana można ugiąć- korekta postawy ),
- dowolne odbicia piłki w miejscu . |
1 min
30 sek
1 okrążenie
1 okrążenie
10 x
2 x 1 okrąż
10 x
10 x
30 sek
10 x
3 x
30 sek
1 min
|
1. Ćw.tech.odbicia
2. Ćw.tech. zagrywki
3. Ćw. tech. zagrywki i przyjęcia
4. Gra uproszczona na czas.
|
Cz. I I - ok. 30 min
Ustawienie trójkami jak na rys.
1
1
2 3
2 3
~ Odbicie piłki nad głową i następnie przebicie jej przez siatkę sposobem oburącz górnym. Zaczyna nr 2 i podaje do nr 1 i przebiega na drugą stronę siatki za piłką. Nr 1 przyjmuje piłkę nad głowę i przebija do nr 3 przebiegając też za piłką,itd...
~ Ćw.j.w. tylko piłkę odbijamy sposobem oburącz dolnym.
Zagrywka tenisowa - U. ustawieni w 4 rzędach naprzeciw ściany.
~ Zagrywka w ścianę ponad linią lamperii z odległości ok. 5 m i odbiór powracającej piłki sposobem górnym nad głowę a kolejna osoba łapie piłkę w ręce i wykonuje ćw. jak poprzednik. ~ Ćw. jak wyżej tylko powracającą od ściany piłkę odbieramy sposobem dolnym.
~ U. ustawieni w szeregu na linii końcowej: kierowanie zagrywki na określoną odległość,tj. pierwszy metr za linią ataku oraz końcowy metr boiska przeciwnika (odległość wyznaczają materace ) - za trafienie w materac każdy indywidualnie liczy sobie punkty.
~ Ustawienie w 4 zespołach po dwa zespoły na jednej połowie boiska jak na rys.
Zespoły ustawione w szeregu wykonują z połowy boiska po kolei rzut piłki jednorącz zza głowy na drugą połowę boiska do współćwiczących. Na drugiej połowie boiska pierwszy zawodnik odbiera piłkę sposobem dolnym nad głowę i ucieka na koniec rzędu, a następny zawodnik łapie piłkę, odtacza ją po parkiecie do rzucających i czeka na odbiór piłki, itd...Zmiana rzucających po 2 min. Rzucamy na zmianę prawą i lewą ręką.
~ Zagrywka tenisowa zza linii końcowej.
Ustawienie jak wyżej - zespoły ustawione na linii końcowej w szeregu wykonują po kolei zagrywkę górną (zza linii końcowej) do współćwiczącego na drugiej połowie boiska, który odbiera piłkę sposobem dolnym nad głowę i ucieka na koniec rzędu, a następny zawodnik łapie ją, odtacza po parkiecie do zagrywających i czeka na odbiór piłki, itd...Zmiana po 2 min.
Gra 6 x 6 z użyciem 2 piłek.
Gra szkolna - to gra prowadzona zgodnie z przepisami, ale prowadzący może tę grę przerwać w celu zwrócenia uwagi na jakiś element tech. Gra uproszczona - ma na celu doskonalenie poznanych umiejętności poprzez grę, w której w znacznym stopniu zostały uproszczone przepisy gry. Gra właściwa - zgodna z przepisami, sprawdzająca opanowanie wyuczonych czynności i umiejętność wykorzystania ich w walce.
*Gra toczy się według uproszczonych przepisów. Przy siatce z boku stoi N. z drugą piłką przygotowaną do rzutu. Drużyna żeby zdobyć punkt musi wygrać dwie kolejno następujące po sobie akcje. Po stracie piłki w pierwszej akcji N. natychmiast dorzuca piłkę do tego gracza, który popełnił błąd lub w to miejsce gdzie nieobroniona piłka spadła na boisko i wtedy rozgrywana jest druga akcja (dorzuconą przez N.piłkę gracz nie może złapać, ale musi ją odbić). Każdy gracz ma po kolei tylko po jednej zagrywce.
|
2 min
2 min
2 min
2 min
2 x po 2 zagrywki ( ok. 4 min)
2 x 2 min
2 x 2 min
2 x ok.4 min 30 sek
|
1.Ćw. uspokajające i korektywne
2. Zakończenie lekcji. |
Cz. I I I - ok. 5 min
Zebranie przyborów, ustna ocena aktywności ćwiczących, zadanie zad. domowego: pomiar tętna w domu w spoczynku, po wykonaniu 30 przysiadów oraz po minucie odpoczynku ( zapisać wyniki na kartce).
|
5 razy
4 razy
1 min |
|
Obserwatorzy: Opracowała: Danuta Darłak