Konspekt lekcji wychowani fizycznego chłopcy
Ilość ćwiczących - 14
Zadania główne-kształtowanie zdolności koordynacyjnych podczas wykonywania zbiórki w koszykówce
Zadania dodatkowe-
doskonalenie rzutu do kosza z miejsca i z biegu
wykorzystanie poznanych elementów koszykówki w trakcie gry
Cele operacyjne
Uczeń potrafi
Wykonać zbiórkę piłki na swojej tablicy
Wykona podstawowe rzuty do kosza ( z miejsca, z biegu, po zatrzymaniu)
Uczeń udoskonali
Podanie po zbiórce piłki z tablicy
Psychomotoryczność
Poprawienie skoczności
Kształtowanie koordynacji ruchowej
Wiadomości
Zna przepisy i terminologię obowiązująca w koszykówce
Uczeń jest świadomy znaczenia zbiórki piłki z tablicy podczas gry w koszykówkę
Potrafi wymienić miejscowości , które zostały wypromowane przez sport (edukacja regionalna) i pozna jaki wpływ ma sport na promocję miasta, regionu, kraju.
Aspekt wychowawczy
Uczeń potrafi współdziałać w zespole
Dokona samooceny
Metody
Metoda zabawowa
Metoda zadaniowa
Sprzęt i przybory: piłki do koszykówki, stojaki, koszulki
Literatura;
„Metodyka nauczania techniki w koszykówce” C. Sieniek Helvetica 1998
„Koszykówka dzieci i młodzieży” Sport i turystyka 1997
Tok lekcji I dozowanie |
Zadania do realizacji |
Wskazówki organizacyjno- metodyczne |
Część Wstępna
10-15 min
zorganizowanie grupy motywacja do ćwiczeń rozgrzewka
Część Główna 25-30 min.
Część Końcowa 5 min |
1. Zbiórka , powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
2. Zabawa ożywiająca „ berek z piłką” Ćwiczący biegają po całej sali gimnastycznej Wyznaczony „berek” stara się złapać któregoś z kolegów. Jeśli mu się to uda złapany staje w pozycji z rękami w bok. Pozostali ćwiczący posiadają trzy piłki do koszykówki . Jeśli któremuś z ćwiczących uda się podać piłkę do złapanego partnera uwalnia go.
3.Ćwiczenia z wykorzystaniem piłek.
*krążenia piłki wokół tułowia *podrzut piłki, klaśnięcie w dłonie *przekładanie piłki pod nogą *kozłowanie piłki prawą i lewą ręką oraz naprzemienne *kozłowanie piłki w pozycji normalnej , stopniowe przechodzenie do przysiadu i powrót * toczenie piłki głową
*krążenia bioder z piłka, która również krąży dookoła bioder *podrzut piłki pomiędzy nogami i chwyt *krążenia tułowia z piłką *siad prosty przekładanie piłki za plecy odbiór z drugiej strony *przenoszenie piłki trzymanej pomiędzy nogami z siadu prostego do leżenia przerzutnego a nstp. powrót *podrzut piłki w siadzie szybkie powstanie , wyskok w górę, chwyt piłki w wyskoku, zwrócić uwagę na wyprostowane ręce *leżenie tyłem podrzut piłki szybkie powstanie chwyt piłki
*ćwiczący ustawieni w odległości 4-5 m od kosza wykonują rzut o tablicę a następnie zbierają ją w prawidłowej pozycji.
*Ustawienie w rzędach 4m przed tablicą , pierwsi z rzędów wykonują dobitkę piłki o tablicę i biegną na koniec rzędu zwalniając miejsce dla wykonania kolejnych dobitek przez następnych ćwiczących, piłka powinna się znajdować cały czas w powietrzu
*Rzut do kosza z prawej strony po kozłowaniu, zbiórka piłki ze strony lewej. Jedna piłka na grupę przy koszu Zbierający piłkę powinni wykonać zbiórkę w maksymalnie wyprostowane ręce i wykonać podanie do partnera z prawej strony. Osoba , która wykonała rzut przemieszcza się do swojego rzędu krokiem odstawno-dostawnym, a następnie tyłem. Zwrócić należy uwagę na szybkie podanie osoby zbierającej piłkę. To samo ćwiczenie wykonujemy ze strony lewej
*Ćwiczenie rzutu do kosza po zatrzymaniu na 1 ,lub 2 tempa z prawej i z lewej strony ze zbiórką piłki przez współćwiczących Zbierający piłkę starają się w trakcie zbiórki najpierw zastawić , a następnie wyskoczyć jak najwyżej i złapać piłkę a następnie rozpoczynają kozłowaniem bieg do rzędu , który wykonuje rzuty. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoczęcie kozłowania ( bez kroków) Piłka na parę.
* Ćwiczący dobrani parami wg wzrostu .Jeden z ćwiczących staje pod koszem jako zawodnik obrony, drugi w okolicach środka boiska jako zawodnik ataku .Atakujący starają się oddać rzut do kosza, w czym przeszkadzają obrońcy. Jeśli atakujący nie trafi do kosza a zbierze piłkę ma prawo do dobitki. Jeśli obrońca zbierze piłkę po niecelnym rzucie zamieniają się rolami.
*Zabawa „21”-ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach po obu stronach kosza . Kolejno oddają rzuty do kosza. Jeśli zawodnik trafi uzyskuje 2 pkt. Jeśli nie trafi , a zbierze piłkę zanim spadnie na podłogę ma prawo do jednej dobitki , wtedy za trafiony rzut przyznaje się 1 pkt .Rzuty wykonują kolejno wszyscy ćwiczący do momentu kiedy jeden z zespołów uzyska 21 pkt. Zabawa podkreśla znaczenie „pójścia na zbiórkę” po swoim rzucie
* Zabawa do 6 trafionych koszy Dwa zespoły ustawione przed koszem na linii rzutów osobistych, każdy zespół wyznacza jednego centra ,który będzie zbierał piłkę i podawał do pozostałych. Kolejno wszyscy członkowie zespołu oddają rzuty do kosza.Za każdy trafiony rzut uzyskuje się punkt. Ćwiczący głośno liczą punkty. Jeśli drużyna uzyska 6 trafionych koszy otrzymuje jeden duży punkt i szybko przebiega pod drugi kosz. Wygrywa zespół , który jako pierwszy uzyska dwa duże punkty. Podczas ćwiczenia należy zwrócić uwagę na prawidłową zbiórkę piłki z tablicy i właściwe podanie piłki przez zbierających
*Gra szkolna- dodatkowy punkt przyznajemy zespołowi który zdobył kosz po zbiórce w ataku.
* Zabawa” trafi nie trafi” Z linii rzutów osobistych kolejno rzucają wszyscy ćwiczący .Jeśli rzuca zawodnik X pozostali uczestnicy zajmują pozycję- po prawej stronie pola 3 sek. Ci , którzy uważają ,że X trafi , po lewej ,że nie trafi.. Jeśli X trafi to wszyscy Ci, którzy uważali ,że nie trafi otrzymują symboliczną karę np. 3 wyskoki z miejsca do zbiórki W tej zabawie ćwiczący mogą zaobserwować jak są postrzegane ich umiejętności wykonywania rzutów wolnych przez kolegów
*Prowadzący wymienia nazwy miast i państw. Ćwiczący mają za zadanie skojarzyć odpowiednią dziedzinę życia z podaną nazwą. Np.: Wadowice , Toruń , Wisła, Brazylia ,Austria ,Manchester, Wronki * Wyróżnienie najlepiej ćwiczących
|
Ustawienie w szeregu Umowny podział ćwiczących na dwa zespoły
Bieg dookoła sali
Marsz dookoła sali
Ustawienie w luźnej rozsypce
Ustawienie na dwa kosze Prowadzący instruuje jak powinna wyglądać prawidłowa zbiórka piłki
Ustawienie na linii rzutów osobistych
Ustawienie na dwa kosze
Ćwiczący siadają w rozsypce obok prowadzącego, który w trakcie omawiania ścieżki utwierdza uczniów, jakie znaczenie ma promocja poprzez sport |