22.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ W KLASIE V „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Fascynujący świat barw- Vincent van Gogh „Słoneczniki”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi zredagować notatkę o życiu twórcy.
Uczeń potrafi „czytać” obraz.
Uczeń potrafi wyjaśnić treści obrazu.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, kim był Vincent van Gogh.
Uczeń zna obraz Vincenta van Gogh'a.
Uczeń wie jakich barw należy używać chcąc osiągnąć ciepły i zimny klimat dzieła.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
Uczeń wyraża swoją opinię i potrafi ją uzasadnić.
Uczeń jest świadomy roli, jaką w procesie kształtowania systemu wartości odgrywa kontakt z dziełem sztuki.
MATERIAŁY: Podręcznik do języka polskiego (klasa V, „Między nami”), literki „SŁONECZNIK”, magnesy, reprodukcja „Słoneczników Vincenta van Gogh' a na tablicę.
METODA: pogadanka heurystyczna, burza mózgów, przekład intersemiotyczny.
FORMA PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą -Na tablicy wiszą rozsypane literki, które uczniowie mają ułożyć w napis; Nauczyciel pyta: jakie słowo wyjdzie z tych liter? - Z czym Wam się kojarzy słonecznik? Co Wam przypomina?
- Nauczyciel prosi uczniów |
- Uczeń odpowiada: Słonecznik.
- Proponowane odpowiedzi: Słonecznik kojarzy mi się: z latem, ze słońcem z ciepłymi kolorami, - Uczniowie podchodzą i zapisują skojarzenia wokół napisu. |
- efektywne współdziałanie w grupie. - komunikacja uczeń- nauczyciel - rozumowanie - mówienie - umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia. |
Badanie |
-Nauczyciel prosi uczniów
-Nauczyciel zadaje pytania: 1. Jakie skojarzenia przywołuje ta kompozycja? 2. Jakie odczucie- ciepła czy zimna- dają kolory kwiatów, dzbana, tła i dlaczego? 3. Jaki nastrój u oglądającego wywołują poskręcane, nieregularne kształty słoneczników?
- Jakimi przymiotnikami opisalibyście ten obraz? - Czy podoba Wam się ten obraz? Wyjaśnij swoje zdanie.
- Z jakimi kolorami kojarzy Ci się ciepło, a z jakimi zimno?
- Zapiszcie sobie teraz temat dzisiejszej lekcji: FASCYNUJĄCY ŚWIAT BARW- VINCENT VAN GOGH „SŁONECZNIKI”. |
- Uczniowie przyglądają się dziełu.
Proponowane odpowiedzi uczniów: 1. Ta kompozycja jest ciepła, naturalna, prosta, jasna, radosna itp. 2. Jest to odczucie ciepła, ponieważ są namalowane ciepłymi, jasnymi barwami. Jedynie tło jest namalowane zimną barwą. 3. Kwiaty wyglądają, jakby były naturalne, wręcz realne.
- Ten obraz opisałbym: jasny, radosny, ciepły, naturalny itp. - Podoba mi się, bo jest bardzo ciepły i optymistyczny. Jest też bardzo piękny. / Nie podoba mi się, bo nic tak naprawdę nie przedstawia. Jest za żółty.
- Ciepło kojarzy mi się z żółtym, pomarańczowym, czerwonym,
- Uczniowie zapisują temat lekcji |
- Komunikacja uczeń- nauczyciel - rozumowanie prezentacja własnego punktu widzenia - pisanie - mówienie. |
Prezentacja |
- Nauczyciel rozdaje uczniom notatki i prosi o głośne jej odczytanie |
- Uczeń odczytuje notatkę na głos. |
- czytanie - przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi ucznia
Nauczyciel pyta: - Jak w malarstwie przedstawiano wcześniej kwiaty? - Oszukajcie w tekście opis słoneczników namalowanych przez van Gogh'a (cytat).
- Z czym kojarzy Wam się ten opis? - Co w swoim dziele chciał wyrazić artysta?
- Jakie kolory wykorzystywał najczęściej, które pomogły mu to wyrazić? - Gdzie poza słonecznikami używał kolory żółtego?
- Co wg Ciebie znaczy, że słoneczniki są „z imienia, |
- Uczeń czyta polecenie: Przeczytaj uważnie wypowiedż dotyczącą obrazu Vincenta van Gogha, powiedz, co w swoim dziele chciał wyrazić artysta. Uczniowie czytają tekst. - Wcześniej kwiaty przedstawiano jako element dekoracji, symbol.
- Uczeń czyta: „rozżarzone, jaskrawe, o płomiennych płatkach - Opis ten kojarzy mi się z opisem słońca. - Artysta chciał wyrazić „olśniewającą i niszczącą siłę słońca”. - Artysta wykorzystywał różne odcienie żółci, pomarańczy.
- Artysta używał koloru żółtego, - To znaczy, że słoneczniki są bardzo podobne do słońca.
Nazwa słonecznik pochodzi zresztą od słońca, zarówno słonecznik jak |
-mówienie - czytanie ze zrozumieniem - komunikacja nauczyciel- uczeń - wykorzystywanie informacji - rozumowanie |
Podsumowanie |
- Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wypowiedzi -Nauczyciel zadaje zadanie domowe: Podr. Str. 19, ćw. 3.
JEŚLI WYSTARCZY CZASU NAUCZYCIEL KAŻĄ UCZNIOM NAMALOWAĆ ZIMNO. UCZNIOWIE MAJĄ NADAĆ TYTUŁ SWOJEMU OBRAZKOWI.
|
- Uczniowie zapisują zadanie domowe
- Uczniowie wykonują rysunek |
-samokształcenie |
Na dzisiejszej lekcji omawialiśmy obraz "Słoneczniki". Jest on najbardziej znanym dziełem holenderskiego malarza -Vincenta van Gogha. Namalowany został w sierpniu 1888 roku na południu Francji. Jest częścią serii obrazów zawierających motyw słoneczników.
Obraz ten przedstawia dwanaście słoneczników w wazonie na tle błękitnej ściany. Dzban z kwiatami stoi na stole w samym centrum dzieła. Słoneczniki mają powykręcane łodygi.
Są złożone w piękny bukiet! Główki kwiatów można by porównać do małych słoneczek, które rozświetlają życie każdemu człowiekowi.
W całym obrazie przeważają barwy ciepłe. Szczególnie dużo jest odcieni żółci. Został tu użyty również kontrast - zimna ściana i jaskrawe, promieniste kwiaty. Słoneczniki te są płomienne, a wręcz rozżarzone.
Obraz podoba mi się/ nie podoba mi się, bo:
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________