23.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ W KLASIE V „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Analizujemy tekst „Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniewa Herberta.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi wskazać środki stylistyczne oraz określić ich funkcje.
Uczeń określa nastrój wiersza.
Uczeń wyróżnia obrazy poetyckie.
Uczeń posługując się wyobraźnią tworzy obrazy na podstawie wiersza.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie co to jest wyobraźnia.
Uczeń poznaje metaforyczny sens wiersza.
Uczeń utrwala sobie wiadomości na temat środków stylistycznych.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
Uczeń poprzez analizę wiersza dostrzega jak ważną rolę odgrywa wyobraźnia.
MATERIAŁY: Podręcznik do języka polskiego (klasa V, „Między nami”), pudełko, blok rysunkowy.
METODA: pogadanka heurystyczna, burza mózgów, metoda oglądowa.
FORMA PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą - Nauczyciel pokazuje uczniom pudełko i potrząsa nim. Pyta się: co może być w pudełku?
- W chwili, gdy uczniom skończą się pomysły nauczyciel prosi jednego z nich, by wyjął to, co
- Nauczyciel mówi: każdy z nas -Nauczyciel pyta: Co to jest więc wyobraźnia?
- Na tablicy wiszą pomieszane wyrazy, z których uczniowie tworzą związki wyrazowe: - Nauczyciel pyta uczniów, jaki wyraz łączy te zdania. - Nauczyciel mówi: Zapiszmy sobie teraz temat lekcji: ANALIZUJEMY TEKST „PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ” ZBIGNIEWA HERBERTA. |
- Uczniowie starają się odgadnąć.
- Uczeń wyciąga kartę i odczytuje słowo na niej napisane.
- Uczeń odpowiada: Wyobraźnia to zdolność tworzenia w myśli pewnych obrazów.
- Uczniowie dopasowują wyrazy
- Uczniowie odpowiadają: Wyobraźnia.
- Uczniowie zapisują temat lekcji |
- efektywne współdziałanie w grupie. - komunikacja uczeń- nauczyciel - rozumowanie - mówienie - umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia. |
Badanie |
-Nauczyciel prosi uczniów - Nauczyciel wzorowo odczytuje tekst.
- Nauczyciel prosi uczniów - Nauczyciel pyta: -Kim może być osoba wypowiadająca się w wierszu?
- Jakie to mogą być zaklęcia?
- Jaki nastrój panuje w wierszu?
- Poszukajmy sobie teraz środków stylistycznych w utworze; Nauczyciel wskazuje poznane przez uczniów środki stylistyczne 1. Uosobienie.
2. Epitet.
3. Przenośnia.
4. Porównanie. |
- Uczniowie otwierają podręczniki.
-Uczniowie słuchają tekstu
- Uczniowie czytają tekst w ciszy.
- Proponowana odpowiedź ucznia: Osobą mówiącą w wierszy może być jakiś czarodziej, który tworzy malowniczy krajobraz wydając różne zaklęcia. - To są takie zaklęcia: zastukaj palcem, zaświstaj cienko, chrząknij znacząco, zamknij oczy itp. - Jest to taki sielski nastrój, radosny, tajemniczy, spokojny itp.
1. Proponowane odpowiedzi: kukułka wywoła drzewo, stanie las, śnieg zgasi zielone płomyki drzew, przebiegnie rzeka. 2. mocna nić, szczerbaty mur, żółte domki, wieża czerwona, zielone płomyki. 3. rzeka zwiąże góry z dolinami, sowa krajobrazu.
4. domkami żółtymi jak kostki |
- Komunikacja uczeń- nauczyciel - mówienie. |
Prezentacja |
- Nauczyciel rozdaje uczniom notatki i prosi o głośne jej odczytanie
- Nauczyciel prosi, żeby uczniowie wykonali ćwiczenie (na notatkach) przepisując zabawę ze słowami |
- Uczeń odczytuje notatkę na głos.
- Uczniowie wykonują ćwiczenie. |
- czytanie - przetwarzanie informacji - pisanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z bloku, na każdej kartce jest napisana cyfra, która oznacza nr strofy wiersza. Zadanie uczniów polega na tym, że mają narysować to, co jest zaprezentowane w danej strofie- mają na to 10 minut. |
- Uczniowie wykonują rysunek. |
- czytanie ze zrozumieniem - wykorzystywanie informacji - rozumowanie
|
Podsumowanie |
- Uczniowie prezentują swoje rysunki.
- Na zadanie domowe uczniowie mają wkleić do zeszytu notatki
JEŚLI ZOSTANIE CZASU: ZAPYTAĆ UCZNIÓW
|
- Wywołani uczniowie wychodzą - Zapisują zadanie domowe. |
-samokształcenie |
Podmiot liryczny w wierszu wydaje polecenia: zastukaj, zaświstaj, chrząknij, zamknij oczy.
Są to zwykłe czynności, które mają wywołać obrazy: rzekę, miasto, codzienne życie podporządkowane rytmowi przyrody i upływającemu czasowi.
Wyobraźnia ma służyć temu, by umieć dostrzegać piękno i harmonię otaczającego nas świata. Cieszyć się nim i zachwycać dziełem stwórców.
ŚRODKI STYLISTYCZNE:
- Epitety: „dębowego klocka”, „szczerbatym murem”, „domkami żółtymi”, „zielone płomyki”, „wieżę czerwoną”, „błyszczącym zegarem”, „mocna nić”.
- Uosobienie: „pobiegnie rzeka”.
- Przenośnie: „a pobiegnie rzeka, mocna nić, która zwiąże góry z dolinami”, „szczerbatym murem”, „zielone płomyki drzew”, „pod śniegiem jest noc”, „sową krajobrazu”.
- Porównanie: „i domkami żółtymi jak kostki do gry”.
Ćwiczenie.
Dopasuj słowa, aby powstały związki wyrazowe.
patrzeć oczyma
przemawiać do czyjeś
wybujała wyobraźni
bujna wyobraźnia
puszczać lejce wyobraźnię
działać na czyjąś