21, 22.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z EDUKACJĄ KULTURALNĄ W KLASIE IV „a” i IV „d”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Znaki- symbole porozumiewania się. Praca z zeszytem ćwiczeń.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi powiedzieć, czym są znaki i w jakim celu się je stosuje.
Uczeń potrafi zastosować poznane informacje w praktyce.
Uczeń potrafi przyporządkować znaki do ich znaczenia.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, że znak to: gest, symbol rysunkowy, a także słowo (słowo składa się z liter).
Uczeń wie, że znaki służą porozumiewaniu się.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji.
MATERIAŁY: Zeszyt ćwiczeń do języka polskiego (klasa IV, „Między nami”), magnesy, kartki
ze znakami i wyjaśnieniami.
METODA: pogadanka heurystyczna, ćwiczenie polegające na dopasowaniu znaku do jego znaczenia.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą i informuje o celach lekcji. -Na tablicy „luzem” poprzypinane są znaki i napisy. Nauczyciel prosi uczniów o przyporządkowanie tych par. |
- Uczniowie zgłaszają się |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - efektywne współdziałanie w grupie - komunikacja: nauczyciel - uczeń |
Badanie |
-Nauczyciel zadaje pytania: Czym są te rysunki?
-Czym jest znak?
-W jaki sposób znak może być wyrażony?
- Nauczyciel mówi: Zapiszmy temat dzisiejszej lekcji. (nauczyciel zapisuje temat na tablicy): ZNAKI- SYMBOLE POROZUMIEWANIA SIĘ. PRACA Z ZESZYTEM ĆWICZEŃ. |
- Proponowane odpowiedzi:
- Znak jest to symbol czegoś;
- Znak może być wyrażony przez gest, słowo lub jako symbol graficzny.
- Uczniowie otwierają zeszyty
|
- efektywne współdziałanie w grupie - skuteczne porozumiewanie się - poprawność językowa - rozumowanie - komunikacja: się nauczyciel- uczeń
|
Prezentacja |
- Nauczyciel prosi: Otwórzcie ćwiczenia na stronie 47. - Prosi ucznia o przeczytanie polecenia do ćwiczenia 1.
- Nauczyciel prosi: Przerysujcie sobie ten schemat pod Waszym tematem lekcji. |
- Uczniowie wykonują polecenie.
- Uczeń czyta polecenie: Korzystając z podanego schematu, powiedz, w jaki sposób ludzie mogą się porozumiewać.
Proponowana odpowiedź: Ludzie mogą się porozumiewać za pomocą gestów, symboli rysunkowych
-Uczniowie wykonują polecenie. |
- czytanie - przetwarzanie informacji |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi ucznia
- Nauczyciel prosi o przeczytanie polecenia do ćwiczenia nr 3.
- Nauczyciel prosi o przeczytanie polecenia do zadania nr 4.
- Kolejne polecenia proponuje nauczyciel: 1. Poproś kolegę „na odległość”, żeby do Ciebie zadzwonił.
2. Do autobusu wchodzi starsza pani.
3. W drzwiach spotykają się dziewczynka i chłopiec, chłopiec chce ją przepuścić. |
- Uczeń czyta polecenie:
Odpowiedzi: b) Koniec ograniczenia prędkości; przejście dla pieszych; Skrzyżowanie z ruchem okrężnym (rondo). c) przecinek; średnik; dwukropek; wykrzyknik; pytajnik.
- Uczeń czyta polecenie: Zastanów się i powiedz, gdzie możesz spotkać takie znaki i co one oznaczają. Proponowane odpowiedzi: a) Białą flagę wywiesza się na znak kapitulacji, a czarną, gdy oddział nie okazuje litości. Znaki te można spotkać na wojnie. Biała flaga oznacza, że w danym miejscu nie można się kąpać, natomiast czarną, jeśli kąpiel jest zakazana. Znaki te można spotkać nad morzem, albo jakimś zalewem.
b) Pierwszy znak oznacza zachmurzone niebo, drugi- burzę,
c) Pierwszy znak oznacza, że można prasować żelazkiem rozgrzanym
- Uczeń czyta polecenie: Zaproponuj gesty informujące o: - nagłym pojawieniu się nauczyciela- uczeń wstaje i mówi „dzień dobry”
- wyjściu na podwórko w ważnej sprawie- uczeń wskazuje na siebie
1. Uczeń zgina palce na kształt słuchawki, przykłada do ucha
2. Uczeń wstaje z miejsca, patrzy
3. Uczeń zatrzymuje się robi krok |
- łączenie teorii z praktyką - redagowanie tekstu - stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce - mówienie |
Podsumowanie |
- Nauczyciel mówi: Powtórzmy sobie teraz informacje z dzisiejszej lekcji: Czym jest znak i w jaki sposób dzięki znakom ludzie mogą się porozumiewać?
-Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie zadania domowego. (Nauczyciel zapisuje zadanie na tablicy): Narysuj 5 znaków i wyjaśnij ich znaczenie.
(gdy do końca lekcji jest jeszcze trochę czasu to nauczyciel prosi uczniów, żeby podali przykłady znaków jakie mogą narysować |
- Uczeń odpowiada: Znak jest to symbol, dzięki któremu ludzie mogą się porozumiewać; jest to możliwe dzięki gestom, symbolom rysunkowym oraz dzięki mowie.
- Uczniowie przepisują zadanie |
- mówienie - poprawność językowa -samokształcenie |