Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Prowadzący: Gajewski Rafał
Data: 07.10.2003
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: 12 osób.
Przyrządy i przybory: 14 piłek do koszykówki, dwukolorowe szarfy, 4 pachołki, 8 chorągiewek.
Temat: Nauczanie kozłowania piłki i podania oburącz z przed klatki piersiowej.
Cele ogólne jednostki lekcyjnej: zapoznanie uczniów z elementami techniki kozłowania
i podań w koszykówce.
Cele szczegółowe jednostki lekcyjnej:
Umiejętności - nauka poprawnego kozłowania i podania z przed klatki piersiowej.
Motoryczność - kształtowanie koordynacji ruchowej i szybkości.
Wiadomości - przykłady gier i ćwiczeń z wykorzystaniem umiejętności kozłowania, podań i chwytów piłki koszykowej.
Zadania wychowawcze - samokontrola, samodzielność (dostosowanie się do zaistniałej sytuacji), współpraca w zespole, wyrabianie postawy fair play.
Tok lekcji.
1. |
Nazwa i opis ćwiczenia.
2. |
Czas trwania.
3. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne.
4. |
1. Moment organizacyjno-porządkowy.
2. Pokaz i objaśnienie nauczanych elementów techniki koszykówki.
3. Rozgrzewka.
3. Nauka umiejętności kozłowania.
4. Nauka umiejętności podań z przed klatki piersiowej.
5. Doskonalenie posiadanych umiejętności.
6. Ćwiczenia uspokajające.
7. Zakończenie lekcji.
.
|
- zbiórka, powitanie, podanie tematu zajęć.
- bieg dookoła Sali: krążenia RR w przód i w tył, krążenia stawów łokciowych i nadgarstków
- w luźnej rozsypce ćwiczący wyrzuca piłki w górę, po czym wykonuje skłon TT w przód, następnie wyprost TT z jednoczesnym chwytem piłki (ćw. razy 5).
- w rozkroku skłon TT w tył, (piłka trzymana oburącz w górze) z jednoczesnym wyrzutem piłki i chwytem przed sobą po odbiciu od podłoża (ćw. razy 5). - w rozkroku wykonywanie ósemek piłką między nogami, - jw. między kolanami, - jw. dookoła bioder, głowy. - przeskoki nad piłka :w przód i w tył oraz przeskoki boczne
- zabawa ożywiająca „Wybijanka”: ćwiczący biegają po całej sali kozłując piłkę i starają się jednocześnie wybić ręką wolną od kozłowania piłkę innym ćwiczącym oraz chroniąc swoją przed wybiciem.
- przypomnienie techniki poprawnego kozłowania (przydzielenie nr 1,2,3... w każdym zespole), - kozłowanie piłki w miejscu ręką prawą i lewą, - kozłowanie piłki ze zmianą wysokości (wykonanie przysiadu, siadu, klęku itp.), - kozłowanie piłki z odczytaniem ilości pokazanych palców przez prowadzącego, - kozłowanie piłki w ograniczonym polu, na sygnał prowadzącego wywołany nr kozłując obiega prowadzącego, który trzyma odpowiedni kolor szarfy w ręku i jak najszybciej wraca,
- przypomnienie poprawnego wykonania podania z przed klatki piersiowej, - w parach (piłka na parę) stojąc naprzeciw siebie wykonujemy podania między sobą oburącz z przed klatki piersiowej, - jw. podanie kozłem, - poruszając się krokiem odstawno dostawnym wykonywanie podań, - w drugą stronę podania kozłem,
- w parach stojąc naprzeciw siebie (piłka dla każdego), na sygnał prowadzącego jeden z ćwiczących wykonuje podanie sprzed klatki piersiowej, drugi kozłem, - gra „numerków” : wprowadzamy grę uproszczoną bez kozłowania. Zespoły mogą podawać piłkę do siebie wg wcześniej ustalonych numerów starając się jednocześnie uzyskać punkt poprzez zdobycie kosza rzutem oburącz z przed klatki piersiowej.
- ćwiczenie w zespołach: każdy z drużyny porusza się kozłując piłkę do pachołka tam oburącz sprzed klatki piersiowej rzucamy piłkę o ścianę i w drugą stronę kozłujemy i z wyznaczonego miejsca również podajemy sprzed klatki piersiowej do kolejnej osoby - wyścig drużyn: pierwszy z drużyny poruszając się do tyłu kozłuje, obiega pachołek, następnie kozłując przodem z wyznaczonego punktu podaje piłkę z przed klatki piersiowej następnej osobie.
- zapachoterapia : ćwiczący siadają w kole w siadzie skrzyżnym z zamkniętymi oczyma-ich zadaniem jest prawidłowe rozpoznanie zapachów, które będą wąchać.
- zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie. |
2'.
1'
7'
10'
15'
5'
3”
2”
.
|
- ustawienie w szeregu, rozdanie szarf.
- ćwiczący przyjmują pozycję siedzącą.
- piłka nie powinna upaść na parkiet
- zwracamy uwagę na poprawne wykonanie ćwiczonych elementów.
. - po kilku podaniach następuje zmiana,
- po błędzie podania np. 1 do 3 czy 3 do 5, piłka dla drużyny przeciwnej.
- zwracamy uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczenia , przyznanie punktów we wszystkich konkurencjach zespołowych (grach i zabawach) zwycięskiej drużynie.
- ćwiczenie wykonujemy na dokładność a nie na czas,
- podanie punktacji, wyróżnienie najlepszych.
|